Akademijos jaunimo dėmesio centre Anykščių krašto dailininkai
Kovo 30-ąją Anykščių koplyčioje – Pasaulio anykštėnų kūrybos centre vyko devintoji Anykščių akademijos pamoka.
Auditorijai Akademijos rektorius rašytojas Rimantas Povilas Vanagas pristatė Anykščių krašto dukrą, menotyrininkę Dalią Tarandaitę, albumo „Anykščių menas. Dailė ir architektūra“ sudarytoją ir teksto autorę. Viešnia Akademijos klausytojams skaitė paskaitą apie Anykščių krašto dailininkus. „Anykščių kraštas didžiuojasi ne tik įspūdingu literatūriniu žiedynu, profesoriais, mokslininkais, tačiau ir Lietuvoje bei pasaulyje žinomais dailininkais, kilusiais mūsų krašte“,- akcentavo R. Vanagas.
„XIX –XX a. pradžioje sukurti Anykščių liaudies menininkų kūriniai – kūrybinės apraiškos, tačiau tik nedidelė dalis jų yra išlikusi. Tai yra žinomų ir nežinomų dailininkų darbai. Žymiausias bažnytinės dailės kūrėjas, kilęs iš Anykščių krašto, – XVIII a. tapytojas Petras Rozalinas. Jo darbų galima pamatyti Raguvėlės, Viešintų, Troškūnų bažnyčiose. XVIII a. pabaigoje Vilniaus universitete dailės studijas baigė tapytojas, piešėjas, iliustratorius Antanas Jankevičius – Lietuvai ir pasauliui žinomas dailininkas, kurio kūriniai puošia Vilniaus bažnyčias. Kajetonas Pletas – iš Kunigiškių kaimo kilęs ir dailės studijas baigęs Peterburge, kūrė nuostabias ir daugelį dailės žinovų žavinčias akvareles. Iš Andrioniškio kilusi talentinga dailininkė Domicelė Tarabildaitė studijavo skulptūrą, kūrė grafikos ir fotografijų darbus. Tarpukariu ji buvo pripažinta pasauliniu mastu, nes jos darbai buvo originalūs ir modernūs. Taip pat pasaulyje žinomi iš mūsų krašto kilę menininkai Jonas Rimša ir Ignas Piščikas. Anykščių kraštas turtingas talentingais dailininkais – skulptoriais, kurie tapo Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatais. Tai iš Svėdasų kilęs Vytautas Šerys, Kavarsko krašte gimęs Leonas Strioga ir Lietuvos modernios skulptūros pradininkas Vladas Vildžiūnas, kūręs monumentalius ir mažosios skulptūros darbus, savo darbais papuošęs gimtąjį kraštą. Visiems gerai žinomas lito ir euro kūrėjas, skulptorius, medalininkas Antanas Žukauskas yra sukūręs paminklą, žymintį Anykščių senųjų kapinių vietą. Išskirtinė meno pasaulio asmenybė – tapytojas Alvydas Šaltenis, pripažintas dailės klasiku. Iš Anykščių krašto kilusi Inčirauskų šeima, didžiuojasi Romualdu Inčirausku, kuris yra metalo meistras. Jis gyvena ir kuria Telšiuose. Jo dukra tekstilininkė Severija Inčirauskaitė-Kriaunevičienė kūrybai naudoja senus daiktus, siuvinėja ant metalo. Ji yra viena ryškiausių šiandieninių menininkių, turinti savitą braižą“,- dėstė D. Tarandaitė.
Pamokos metu Akademijos klausytojai susipažino su savitais ir talentingais, iš Anykščių krašto kilusiais, kai kuriais dailininkais. Galbūt, įdomi paskaita paskatins ne vieną anykštėną apsilankyti Anykščių sakralinio meno centre, Anykščių Šv. Mato bažnyčioje ir pasigrožėti vertingais meno kūriniais.
Atsisveikindama Dalia Tarandaitė jaunimui linkėjo siekti savo svajonių bei kūrybiškumo ir pasaulį papuošti savo išskirtiniais darbais.