Aptartas projektas, skirtas mažinti sveikatos netolygumus
Balandžio 14 dieną, ketvirtadienį, Jaunimo užimtumo centre Druskininkų savivaldybės administracijos vadovams ir specialistams, sveikatinimo ir gydymo įstaigų vadovams bei seniūnijų specialistams pristatytas Kauno LSMU ir Klaipėdos universitetų bei Higienos instituto įgyvendinamas projektas „Sveikatos netolygumų nustatymo ir mažinimo gebėjimų stiprinimo modelio sukūrimas“.
Projektas organizuojamas siekiant sumažinti sveikatos netolygumus visoje Lietuvoje. Kas yra sveikatos netolygumai? Tai nevienoda tos pačios tikslinės gyventojų grupės sveikata, atsižvelgiant į jų išsilavinimą, materialinę padėtį, gyvenamą vietą, lytį, amžių, galimybę naudotis medicinos paslaugomis.
Lietuvos sveikatos 2014 – 2025 m. programoje akcentuojama būtinybė sveikatos netolygumus sumažinti, o tam būtina sukurti sveikatos netolygumų nustatymo ir mažinimo gebėjimų stiprinimo modelį, kuriuo nuolat naudotųsi sveikatos politikai bei visuomenės sveikatos srityje dirbantys specialistai.
Ketvirtadienį organizuotoje diskusijoje buvo pristatytos sveikatos netolygumų mažinimo rekomendacijos, atlikta stiprybių-silpnybių-galimybių-grėsmių (SSGG) analizė dėl savivaldybės galimybių įgyvendinti minėtas rekomendacijas bei išsamiai aptartas Druskininkų savivaldybės planas, skirtas mažinti minėtą problemą.
Diskusijoje su druskininkiečiais dalyvavo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesoriai Mindaugas Stankūnas ir Aurelijus Veryga.
Po susitikimo projekto vadovas prof. Mindaugas Stankūnas akcentavo, kad parengtas rekomendacijas labai svarbu aptarti su žmonėmis, kurie tiesiogiai prisideda prie sveikatos netolygumų mažinimo savivaldybėje. „Tikrai džiugina Druskininkų savivaldos atstovų dėmesys bendruomenės sveikatos klausimams. Diskusijos metu išsakyti komentarai, įžvalgos, geroji praktika tikrai prisidės prie rekomendacijų gerinimo ir tobulinimo. Rkomendacijos bus išleistos ir viešai išplatintos visuomenės sveikatos biurams ir visoms suinteresuotoms institucijoms“, – po susitikimo sakė M. Stankūnas.
Minėtos rekomendacijos parengtos šešiomis kryptimis (alkoholis, tabakas, mityba, fizinis aktyvumas, savižudybės ir sveikatos priežiūros prieinamumas).