Marijampolė – 2018 metų Lietuvos kultūros sostinė
Konkursui buvo pateikta 10 paraiškų: 2017 m. Lietuvos kultūros sostine pretendavo tapti Alytaus miesto, Klaipėdos miesto ir Pagėgių savivaldybės. 2018 m. – Biržų r., Druskininkų, Marijampolės, Šiaulių miesto savivaldybės.2019 m.– Jonavos rajono, Kauno miesto, Rokiškio rajono savivaldybės.
Nustatytas toks Lietuvos kultūros sostinių eiliškumas:
2017 m. Klaipėdos miesto savivaldybės projektas „Klaipėda – neužšąlantis kultūros uostas“;
2018 m. Marijampolės savivaldybės projektas „Laikas keičiasi ir keičia“;
2019 m. Rokiškio rajono savivaldybės projektas „Kultūros vingiai – nuo Nemunėlio iki Nemuno“.
Marijampolės pateiktas projektas, vykdomas valstybės 100 – mečio jubiliejaus metais, sieks atskleisti miesto istorijos puslapius, asmenybes, palikusias pėdsakus šalies kultūriniame, politiniame bei visuomeniniame gyvenime, kultūros proceso kaitą, padėti pažinti permainingą istoriją, besikeičiančią erdvę bei žmones.
Pagrindinis projekto tikslas – atskleisti laiko neišdildančius miesto istorijos puslapius, asmenybes, palikusios pėdsakus šalies kultūriniame, politiniame, visuomeniniame šalies gyvenime, miesto augimo, kultūrinių tradicijų pokyčius per dešimtmečius, kultūrų įvairovę ir nušviesti bei padėti pažinti permainingus istorijos vingius, besikeičiančią erdvę ir žmones.
Projektu bus siekiama: formuoti drąsaus, inovatyvaus, kūrybingo ir savo ateitį kuriančio miesto įvaizdį, pristatant Marijampolės, kaip istorinio Lietuvos švietimo ir kultūros centro, vaidmenį tautinio atgimimo ir valstybingumo procese, užtikrinti istorinės ir kultūrinės atminties sklaidą šalyje ir pasaulyje, įrodyti, kad Laikas gali tapti miesto istoriją ir jo ateities vizijas jungiančiu elementu ir gali sėkmingai sujungti sena ir nauja, praeitį ir dabartį, sujungti naujas formas, kurios harmoningai derėtų istorinėje ir naujoje modernioje aplinkoje.
Projekte numatytos penkios programos vienijančių muzikos, meno ir literatūros, media projektus: įtrauks miestiečius, jaunimą, žymius kraštiečius į inovatyvią veiklą, pristatančią Marijampolės, kaip istorinio Lietuvos švietimo ir kultūros centro, vaidmenį tautinio atgimimo ir valstybingumo procese, įrodančią, kad laikas gali tapti miesto istoriją ir ateities vizijas jungiančiu elementu.
„Lietuvos kultūros sostinės“ konkurso tikslas – skatinti Lietuvos regionų gyventojų kultūrinį aktyvumą ir kūrybingumą, plėtoti kultūrą ir meną, kūrybines iniciatyvas bei kultūros prieinamumą regionuose. Nuo 2010 m. projektą „Lietuvos kultūros sostinė“ administruoja Kultūros ministerija. 2010–2012 m. laimėjęs projektas gaudavo po 100 tūkst. Lt iš valstybės biudžeto (dar tiek arba daugiau sudaro savivaldybės biudžeto ir rėmėjų lėšos). Nuo 2013 m. skiriama 200 tūkst. Lt. Dabar ši suma sudaro 57 tūkst. 924 eurus.
Iki 2013 m. konkursas buvo skelbiamas kasmet, bet savivaldybių prašymu pakeitus tvarką 2013 m. buvo nustatytas sostinių eiliškumas trejiems metams, kad vykdytojai turėtų laiko apgalvoti programas, rastų rėmėjų, galėtų planuoti savo lėšas. 2010 m. Lietuvos kultūros sostinė buvo Ramygala (Panevėžio r.), 2011 m. – Šilutė, 2012 m. – Anykščiai, 2013 m. – Palanga, 2014 m. – Panevėžys, 2015 m. – Žagarė, 2016 m. Lietuvos kultūros sostine bus Telšiai.