10-yje regionų steigiami STEAM centrai sudarys Lietuvos moksleiviams galimybes iš arčiau susipažinti su mokslu
Siekiant didinti mokinių susidomėjimą mokslu, Lietuvoje steigiami dešimt STEAM – gamtos, technologijų, inžinerijos, matematikos ir kūrybiškumo ugdymo – centrų. Švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė paskelbė centrų kūrimo vietas. Savivaldybių – regionų centrų – merams įteikti simboliniai sertifikatai, patvirtinantys STEAM centro steigimą savivaldybėje.
STEAM centrai moksleiviams įsikurs Vilniuje „Saulėtekio“ slėnyje, Kaune „Santakos“ slėnyje, Klaipėdoje Jūriniame slėnyje, Alytaus kolegijoje, Šiaulių universitete, Panevėžyje KTU Panevėžio technologijų ir verslo fakultete, Marijampolės kolegijoje, Utenos ir Tauragės savivaldybių pastatuose, vienas centras bus įkurtas ir Telšių regione. STEAM centrai steigiami dešimtyje regionų, atliepiant kiekvieno regiono specifiką ir poreikį, planuojamas inovacijas.
„Pirmą kartą Lietuvoje duosime pirmą impulsą STEAM centrams – naujiems dariniams mūsų švietimo sistemoje, – sako švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė. – Mūsų tikslas – nuo darželio iki universiteto formuoti naują inovacijų kultūrą, auginti tyrėjus. Naujuose centruose mokiniai dirbs kartu su doktorantais, dėstytojais, verslo atstovais, kartu tai bus ir pasirengimas būsimai karjerai.“
Anot ministrės A. Pitrėnienės, būtina sukurti sistemą, leisiančią vaikams nuo mažens susipažinti su mokslu, naujausiomis technologijomis, mokytis tyrinėti, daryti eksperimentus. 10 STEAM centrų – tai tik pirmas žingsnis. „Būtų gerai, jei tokie centrai atsirastų kiekvienoje savivaldybėje. Pirmasis impulsas turėtų nubanguoti ir plačiau“, – sako švietimo ir mokslo ministrė.
„Siekdami ugdyti inovacijų kultūrą, pasitelkėme pasaulinę praktiką, – pabrėžia STEAM centrų steigimą kuruojanti švietimo ir mokslo viceministrė Svetlana Kauzonienė. – STEAM centrus kuriame partnerystės principu. Kad centrai sėkmingai veiktų, turės bendradarbiauti visos suinteresuotos šalys: savivaldybės, mokslas ir verslas“.
Pasak Lietuvos rektorių konferencijos prezidento Alfonso Daniūno, priėmusi sprendimą kurti STEAM centrus Švietimo ir mokslo ministerija žengia naują žingsnį, kad kiltų studijų ir mokslo kokybė. Svarbu, kad STEAM centrus steigiant regionuose bus sudarytos galimybės visuose šalies regionuose mokiniams susidomėti tiksliaisiais mokslais, gilinti savo žinias.
Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Valdas Sutkus akcentavo jaunimo profesinio orientavimo svarbą ir pabrėžė, kad STEAM centrai sukurs materialinę bazę ugdyti tiksliųjų, inžinerinių mokslų atstovus, kurių šaliai būtinai reikia.
Panevėžio meras Rytis Mykolas Račkauskas pažymėjo, kad STEAM centro steigimas labai svarbus Panevėžio regionui, nes STEAM disciplinos – tai pramonės įmonių varomoji jėga. „Turime sudaryti sąlygas rengti žmones, kurie užtikrintų ateities Lietuvos pažangą globalioje rinkoje. Naujuose centruose mokiniai galės ugdyti reikalingas kompetencijas pačiu patraukliausiu būdu – per tyrimus, eksperimentinę veiklą“, – sakė Panevėžio meras.
Alytaus, Kauno, Klaipėdos, Marijampolės, Panevėžio, Šiaulių, Tauragės, Telšių, Utenos, Vilniaus miestuose atsiras interaktyvūs mokslo centrai, kuriuose vaikai galės iš arti susipažinti su gamtos, technologijų, inžinerijos, matematikos mokslų dėsniais ir naujausiais išradimais, patys eksperimentuoti ir kurti. Patraukli pirmoji pažintis padės jaunimui nuo mažens susidomėti šiais sudėtingais mokslais, o vėliau – rinktis su jais susijusias studijas ir karjerą.
STEAM centruose taip pat bus sudaromos galimybės tobulinti kvalifikaciją mokytojams, o visuomenė galės susipažinti su moksliniais tyrimais ir inovacijomis.
Numatoma, kad kiekviename STEAM centrų veiks keturios laboratorijos: viena – biologijos ir chemijos, antra ̶ fizikos ir inžinerijos, trečia ̶ robotikos ir informacinių technologijų, o ketvirta – specializuota, atliepianti konkrečios teritorijos specifiką.
STEAM mokslo centrų kūrimą numatoma finansuoti 2014–2020 m. ES struktūrinių fondų lėšomis, Švietimo ir mokslo ministerija tam planuoja skirti 5,8 mln. eurų.
Kuriant STEAM centrus skatinama viešojo ir privataus sektoriaus partnerystė – juos steigiant dalyvaus ne tik Švietimo ir mokslo ministerija ir savivaldybės bei mokslo ir studijų institucijos, bet ir verslo atstovai.