100 metų iš kartos į kartą – iš širdies į širdį
Minėdami ir švęsdami valstybės atkūrimo dieną Anykščių socialinės globos namai organizavo atvirą renginį, kuriame susibūrė skirtingų kartų atstovai ir kartu minėjo Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį.
Svarbiausias iniciatyvos akcentas – 100 širdžių, kurias savo rankomis padarė ir nuspalvino trispalvės spalvomis Anykščių socialinės globos namų gyventojai. Jomis pasidalino visi renginio dalyviai, taip stiprinant ir puoselėjant meilę mūsų šaliai, meilę Lietuvai.
Renginys vyko šimtametėje Legų sodybos gryčioje, kurios sienos liudija mūsų protėvių gyvenimą, patirtus skausmus, vargus, džiaugsmus ir rūpesčius. Apie šią gryčią, šimtmečio papročius, lietuviškos duonos kelią, meilę duonai ir jos reikšmę lietuviui, papasakojo sodybos šeimininkė Rita Vasiliauskienė, kuri visus vaišino duonkepyje kepta rugine duona ir žolelių arbata.
Lietuva – nuo seno apsakoma eilėmis, tad šimtmetį gyvuojančius poezijos posmus apie tėvynę deklamavo skaitovas, poetas, meilę Lietuvai skleidžiantis žmogus Gintaras Kublickas.
Visi kartu su sutartinių kolektyvo „Lakiūtė“ nare Ingrida Ursa atskleidėme muzikinio folkloro paslaptis, dainuodami šimtmečio liaudies dainas bei sutartines, kurias dainavo mūsų protėviai, kurios menamos iki šiol ir neturi būti pamirštos.
Anykščių socialinės globos namų senoliai pasidalino svarbiais prisiminimais apie šimtmetį gyvuojančias tautos tradicijas, papročius, valstybines, kalendorines bei šeimos šventes, pasakojo kaip eidavo pėsčiomis į mokyklą, kaip viename skyriuje mokėsi skirtingo amžiaus vaikai, senolių pasakojimų įdėmiai klausėsi mažieji mūsų valstybės piliečiai – Aulelių vaikų globos namų auklėtiniai, kurie neturi galimybių sužinoti papročių ir tradicijų iš savo senelių. Stiprinant tautiškumo dvasią, pabrėžėme praeities svarbą dabarčiai ir ateities kartoms. Skirtingų kartų bendravimas suteikė vertingą patyrimą. Vadovėliuose galima daug įskaityti, daug išmokti, tačiau gyvas pavyzdys, gyvas žodis jaunajai kartai yra nepakeičiamas mokytojas. Renginyje „100 metų iš kartos į kartą – iš širdies į širdį“ dalinomės ir tautinėmis ir dvasinėmis vertybėmis.
Renginį papuošė pačiais archajiškiausiais Lietuvoje laikomais, aukštaičių tautiniais drabužiais pasidabinusios moterys.
Dėkojame visiems, kurie liko neabejingi šiai šventei, ypatingai ačiū muziejui ir Mindaugui Karčemarskui bei Ritai Vasiliauskienei už svetingą priėmimą.