12 pagrindinių Agile metodikos principų, kurie padės pelnyti sėkmę
Turbūt kiekvienas įmonės vadovas žino, kad norint pasiekti sėkmę būtina dėmesį sutelkti į pagrindinius tikslus ir uždavinius. Sėkmė nėra tik atsitiktinumas ar stebuklas, tai veikiau pagrindinių principų taikymo ir nuoseklaus komandinio darbo pasekmė. O tam, kad viskas vyktų sklandžiai, dalis įmonių nusprendžia projektų valdyme pritaikyti Agile metodiką ir jos principus. Agile – tai paprastais principais paremta metodika orientuota į komunikacijos su klientu gerinimą bei efektyvesnį komandinį darbą. Susipažinkime su Agile principais iš arčiau.
- Ankstyvas produkto pristatymas ir nuolatinis tobulinimas
Vienas iš geriausių būdų pasiekti sėkmę yra anksti pristatyti produktą, jį testuoti, atnaujinti bei išleisti vis tobulesnę versiją, kuri būtų pritaikyta prie besikeičiančių klientų poreikių ir norų. Priešingai nei tradiciniai projektų valdymo metodai, kurie paprastai siūlo pirmiau sukurti visą produktą, o tik po to jį pristatyti klientams, Agile metodika skatina visą projektą skirstyti į smulkius etapus ir kiek įmanoma sumažinti laiką nuo idėjos sukūrimo iki produkto pristatymo. Išleidus bandomąją produkto versiją, ją galima tobulinti atsižvelgiant į grįžtamąjį ryšį iš klientų – taip produktas išlieka aktualus bei atitinkantis šiuolaikinius kliento poreikius.
- Prisitaikymas prie besikeičiančių reikalavimų
Nors kiekvienas Agile projektų etapas turi aiškiai įvardintus tikslus ir uždavinius, jų metu gali vykti įvairūs pokyčiai. Tai gali būti susiję su projekto uždaviniais, produkto tobulinimu ar komandinio darbo perskirstymu. Paprastai, visi šie pokyčiai vyksta tuo metu, kai netikėtai pasikeičia rinkos situacija ar klientų poreikiai.
Ankstesni produktų kūrimo požiūriai nebuvo pasiruošę sėkmingai įveikti kilusius sunkumus. Iš anksto parengtos išsamios dokumentacijos neleido atsižvelgti į naujoves ir priimti naujus sprendimus. Tačiau dabar, vadovaujantis Agile metodika, komanda gali sklandžiai prisitaikyti prie greitų pokyčių, priimti iššūkius ir juos sėkmingai įveikti. Kaip tai vyksta? Agile komanda nuolat stebi besikeičiančią rinką, klientų poreikius ir konkurentų veiksmus, todėl prireikus gali greitai įgyvendinti pakeitimus bet kurioje projekto stadijoje.
- Dažnas produkto atnaujinimų pristatymas
Agile projektų valdymo metodika yra pagrįsta projekto skirstymu į iteracijas, kurių esmė yra skirti daugiau laiko produkto kūrimui nei ilgam planavimui. Projekto skirstymas į etapus, nuolatinis testavimas ir dažni atnaujinimai padeda anksčiau pastebėti klaidas, greičiau jas ištaisyti ir produktą pritaikyti pagal naujausius poreikius. Dažni atnaujinimai leidžia išvengti didelių klaidų, klientų nusivylimo bei suteikia galimybę pagerinti darbo efektyvumą.
- Visų suinteresuotų šalių bendravimas ir bendradarbiavimas
Bendravimas yra esminis bet kokio projekto sėkmės komponentas, o Agile principai reikalauja, kad bendravimas tarp kūrėjų komandos, suinteresuotųjų šalių bei klientų vyktų nuolatos. Norint sukurti sėkmingą produktą, svarbios kiekvieno žmogaus įžvalgos. Taigi, reguliarus bendravimas padeda geriau suprasti bendrą viziją, sukurti pasitikėjimą ir pagerinti projekto darbų našumą.
- Motyvuoti darbuotojai
Pagrindinė Agile filosofijos dalis yra suteikti projekto komandos nariams daugiau pasitikėjimo ir savarankiškumo. Vykdant projektą pagal Agile metodiką turėtų sumažėti mikrovaldymas arba jo iš viso neturėtų būti. Į komandą atrinkus motyvuotus ir savarankiškus asmenis, reikėtų jais pasitikėti ir leisti jiems patiems priimti sprendimus. Svarbiausia, kad darbuotojams būtų suteikta tinkama aplinka ir parama. Motyvuota, kompetentinga ir savo jėgomis pasitikinti komanda yra greito ir kokybiško produkto garantas.
- Efektyviausias bendravimas yra akis į akį
Bendravimo akis į akį esmė yra sutrumpinti laiką tarp klausimo ir atsakymo. Ir nors pandemijos metu šis Agile principas sulaukė daug klausimų ir nesusipratimų, svarbu pabrėžti, kad efektyvus bendravimas nebūtinai reiškia pokalbį susitikus gyvai – tai gali būti ir vaizdo skambučiai. Svarbiausia, kad komandos nariai matytų vienas kitą ir gebėtų sklandžiai, be trukdžių susišnekėti. Taip ne tik sutaupoma laiko, bet ir sugeneruojamos geriausios idėjos.
- Pažangos matas – veikiantis produktas
Nesvarbu, kiek darbo valandų buvo praleista prie projekto, kiek identifikuota ir ištaisyta klaidų, kokia padaryta pažanga, jeigu kartu su klientu sutartas ir suplanuotas tam tikro laikotarpio darbo rezultatas nėra įgyvendintas, reikia atidžiai įvertinti priežastis, kodėl atsirado šis skirtumas. Priežasčių gali būti labai įvairių – nuo pernelyg ambicingo planavimo ar nepakankamų planavimo įgūdžių, iki priklausomybių nuo susijusių šalių, komandos darbo trukdžių ar kitų aplinkybių, kurios negalėjo būti numatytos planuojant. Agile metodika orientuojasi į efektyvesnį procesų organizavimą komandose – geresnį laiko planavimą, glaudesnį bendradarbiavimą, prisitaikymą prie projekto eigoje vykstančių pokyčių. Būtent tai leidžia komandos nariams nenuklysti nuo pagrindinio tikslo ir jokiu būdu neišleisti dar neužbaigto produkto/paslaugos į rinką.
- Tvarus darbo tempas
Ilgas darbas prie vieno projekto, pernelyg didelis krūvis ir spaudimas, nesutarimai komandoje ir t.t. gali baigtis kūrėjų komandos perdegimu bei atsirandančia narių kaita. Kad to būtų išvengta, reikia sutelkti dėmesį į tinkamo darbo tempo parinkimą komandos nariams. Pasak Agile metodikos, paprastai perdegimas nepasireiškia darbus atliekant produktyviais intervalais su trumpomis poilsio pertraukėlėmis. Taip pat būtina vengti ilgai besitęsiančių viršvalandžių ir išlaikyti balansą tarp darbo ir poilsio.
- Dėmesys programinei įrangai ir techninėms detalėms
Vykdant projektą svarbu ne tik greitas produkto/paslaugos kūrimas, paleidimas į rinką, bet ir gerai veikianti programinė įranga. Vystymo etape šis principas leidžia kūrėjų komandai sukurti ne tik veikiantį, bet ir stabilų, pokyčių nebijantį, aukštos kokybės produktą. Tai garantuoja, kad atlikus bet kokius pakeitimus, bus išvengta sunkių klaidų ir gedimų vėlesniame produkto tobulinime.
- Paprastumas – menas mažinti nereikalingus darbus
Nors Agile projektų valdymas apima daug skirtingų etapų ir užduočių, viskas orientuojasi į paprastumą. Agile principai siekia supaprastinti projekto vykdymo eigą, o ne dar labiau ją komplikuoti. Taigi, visi darbai ar užduotys, kurios neduoda aiškiai matomo rezultato yra keičiamos arba jų visiškai atsisakoma. Taip sutaupoma laiko, o komandos nariai gali stebėti kiekvieno atlikto darbo rezultatus.
- Savarankiška komanda
Agile metodika siūlo vadovautis lygiavertiškumo principu, kai svarbius sprendimus priima visa komanda, o ne vienas vadovas. Gera Agile komanda žino savo darbo kryptį ir visus sprendimus geba priimti savarankiškai – jie identifikuoja problemas, aiškinasi kliūtis ir bendraudami tarpusavyje randa geriausius sprendimus iššūkiams įveikti. Tai dar kartą patvirtina, kad sėkmingam projektui būtina sąlyga – motyvuota ir savarankiška komanda.
- Įsivertinimas ir nuolatiniai pokyčiai
Paskutinis, tačiau ne mažiau svarbus Agile projektų valdymo principas – reguliarūs atliktų darbų aptarimai. Galimybė pasidalinti savo patirtimi, išmoktomis pamokomis ir žiniomis padeda tolimesnius projektus vykdyti dar efektyviau ir greičiau.
Pastebima, kad pritaikius Agile metodiką projektų valdyme, visi komandos nariai tampa kaip šeima – labiau motyvuoti, pasitikintys vieni kitais, jaučiama malonesnė darbo aplinka. O kai darbas tampa malonumu, visi projektai yra vykdomi sklandžiau ir sėkmingiau.