2 pulpito tipai: kaip juos atpažinti?
Tinkama burnos ertmės higiena, sveika mityba ir reguliarūs vizitai odontologo kabinete leidžia užtikrinti estetišką, sveikai atrodančią šypseną. Visgi, kartais skausmo ar kitų nemalonių pojūčių išvengti nepavyksta. Danties skausmas – vienas nemaloniausių skausmų, kurį gali sukelti pulpitas. Šiame straipsnyje apžvelgsime pagrindinius 2 jo tipus ir kaip juos atskirti.
1. Negrįžtamasis
Negrįžtamas pulpitas yra didelis danties nervo uždegimas, po kurio nervas atsistatyti nebegali, todėl dantis tampa „negyvu“. Negrįžtamąjį tipą sukelia didelės, gilios plombos, ėduonis ar danties traumos, kai šis yra pažeidžiamas. Negrįžtamasis pulpito tipas paprastai sukelia skausmą, kuris yra:
- intensyvus;
- plintantis;
- užsitęsiantis.
Skausmas gali pasireikšti netikėtai, o nakties metu – netgi pažadinti. Dažniausiai skausmo numalšinti vaistais nepavyksta, todėl šį pajutus, patariama nedelsiant kreiptis į odontologijos kliniką. Siekiant pašalinti bakterijas, esančias dantyje, ir jų keliamą skausmą, skiriamas kanalų gydymas.
Pulpito gydymas atliekamas palaipsniui. Visų pirma padaromos šaknų rentgeno nuotraukos. Tada išvalomi ir išdezinfekuojami šaknies kanalai, o po to šie yra hermetiškai užplombuojami. Šiandien gydymas atliekamas naudojantis mikroskopu. Šis leidžia itin tiksliai atskirti ir pašalinti nereikalingus danties audinius bei atverti visus kanalus.
2. Grįžtamasis
Grįžtamas pulpito tipas paprastai yra nedidelis pulpos uždegimas, kurį laiku išgydžius danties minkštieji audiniai išlieka sveiki. Palyginus su negrįžtamojo, grįžtamojo pulpito simptomai yra silpnesni. Šiuo atveju pasireiškia:
- jautrumas saldiems, šaltiems ar karštiems maisto produktams ir gėrimams;
- be priežasties atsirandantis trumpalaikis skausmas;
- skausmingas kramtymas.
Grįžtamojo pulpito atveju gali pasireikšti staigus, trumpalaikis skausmas kramtant ar geriant. Dažniausiai pašalinus dirgiklį, skausmas praeina. Grįžtamą pulpitą gali sukelti anksčiau netinkamai atliktos procedūros, pasikartojantis griežimas dantimis, ėduonis ar danties įskilimas. Šiam pulpito tipui gydyti taip pat taikomas šaknų kanalų gydymas. Šiuo atveju sveiki audiniai mikroskopu atskiriami nuo pažeistų ir kiek įmanoma išsaugomi. Likusieji hermetiškai užplombuojami.