3 vaistų politikos žingsniai, kurie padėtų pacientams sutaupyti
Formuojant vaistų politiką reikalingi 3 pagrindiniai ir kompleksiniai žingsniai: geresnis ir intensyvesnis pacientų informavimas bei edukavimas, nuolatinis vaistų kainų peržiūrėjimas ir viešinimas bei pasirinktos politikos skaidrumas ir nuoseklumas, teigia Vaistų gamintojų asociacijos (VGA) atstovai.
Pasak VGA direktoriaus, farmacijos daktaro Alberto Bertulio, nors svarstant vaistų politikos gaires būtina įtraukti visas suinteresuotas šalis, tačiau būtina orientuotis į pacientus ir jų poreikius. Šiuo metu Lietuvoje pacientams sudaromos galimybės rinktis pigesnius kompensuojamuosius vaistus su ta pačia veikliąja medžiaga, tačiau nei pacientų įsitraukimas, nei jų informavimas nėra pakankamas.
Pasak asociacijos vadovo A. Bertulio, valstybės interesas turėtų būti užtikrinti ne tik prieinamą gydymą pagal pacientų poreikius, bet ir proporcingą kiekį lėšų skirti labiausiai paplitusioms ligoms, kamuojančioms daugelį pacientų.
„Valstybės dėmesys ligoms, kuriomis serga daugiausia pacientų, vis dar nėra proporcingas. Privalomo sveikatos draudimo fondo (PSDF) išlaidos 2016 metais patentiniams vaistams išaugo 45 proc. ir sudarė 60 proc. viso PSDF vaistų kompensavimui skirto biudžeto, nors jais pasinaudoja tik 8 proc. pacientų. Tuo tarpu generinių vaistų kainos sumažėjo 11 proc., o PSDF biudžeto išlaidos, skirtos šių vaistų kompensavimui, sumažėjo 20 proc., juos vartoja didesnė dalis pacientų”, – teigia farmacijos daktaras A. Bertulis.
Anot jo, labai svarbu, kad nei viena sveikatos sistemos grandis nepriimtų sprendimo už pačius žmones ir leistų jiems patiems rinktis. „Vaistai, turintys tą pačią veikliąją medžiagą ir priklausantys tai pačiai kompensuojamųjų vaistų grupei veikia vienodai, dėlto žmogus gali rinktis užtikrintai ir ramiai. Žinoma, pagalba ir konsultacijos būtinos ir čia svarbus vaidmuo tenka gydytojams bei vaistininkams, tačiau žmogus rinktis turi pats. Jei kažkas nori ir gali sau leisti už vaistus mokėti brangiau – tokia galimybė iš jo negali būti atimta, bet tai negali tapti prievole ar valstybiniu lygiu įtvirtinta sistema“, – pažymi VGA direktorius.
Antras žingsnis – nuolatinis ir nuoseklus valstybės kompensuojamų vaistų kainų monitoringas, kuris leistų identifikuoti, kaip keičiasi vaistų kainos ir kokie veiksmai padėtų jas reguliuoti. Taip pat tikslinga būtų atlikti nepriklausomą kainų tyrimą, kuris leistų objektyviai nustatyti silpnas vietas ir nesiremti vien žmonių nuomonėmis ar kontraversiškais tyrimais.
„Bent kelis kartus per metus atliekamas, nuoseklus, nepriklausomas ir viešas vaistų kainų monitoringas padėtų išvengti ne tik spekuliacijų, visuomenės klaidinimo, bet ir leistų labai aiškiai pamatyti, kiek kokie vaistai kainuoja, kaip jų kainos keičiasi ir kokių priemonių valstybė gali imtis norėdama sutaupyti. Kompleksinis monitoringas, neišskiriantis patentinių ar generinių vaistų leistų matyti bendrą paveikslą ne tik specialistams, bet ir visuomenei. Tai savo ruožtu leistų ir objektyviai palyginti situaciją su kitomis šalimis, ten taikoma ir nusistovėjusia praktika“, – teigia A.Bertulis.
Trečias, VGA vadovo teigimu svarbiausias žingsnis tai, kad vaistų kainų politika, dažnai tampanti spekuliacijų objektu, turi būti formuojama skaidriai, įtraukiant visas suinteresuotas puses, tačiau orientuota į pacientus.
„Veiksmų, kaip galima reguliuoti vaistų kainas valstybiniu lygiu, tikrai yra, galima rinktis, kurie mums atrodo tinkamiausi. Tačiau svarbiausia, kad pasirinkta kryptis būtų skaidri, veiksmai nuoseklūs, apibrėžti laike ir suderinti su visais sistemos nariais: pacientais, vaistų gamintojais, tiekėjais, gydytojais ir vaistininkais. Siūlome atverti duris ir sėsti prie bendro stalo. Kartu sukurti efektyvią vaistų kainų politiką, kurios centre bus pacientas“, – reziumavo farmacijos daktaras A.Bertulis.
VGA siūlomi trys žingsniai kaip sumažinti vaistų kainas:
- Visuomenės švietimas ir pacientų sąmoningumo ugdymas;
- Nuoseklus ir viešas vaistų kainų monitoringas;
- Vaistų politikos, orientuotos į pacientą formavimas.