5 įpročiai, kurių neturi psichologiskai stiprūs žmonės ir kodėl Tu turėtum jų atsisakyti dar šiandien
Mentaliai, psichologiškai ir emociškai stiprūs žmonės turi tam tikrus įpročius, kurie leidžia jiems išlaikyti stabilumą bei produktyvumą. Svarbu atsiminti tai, jog šie įpročiai nėra magiški triukai ar kitos tik išrinktiesiems patikimos paslaptys. Kiekvienas iš mūsų, siekiantis geresnės gyvenimo kokybės, gali pasinaudoti emociškai stiprių žmonių žiniomis.
Tačiau daug kas, kalbėdamas apie tai, ką reikia daryti, pamiršta, jog yra ir kita monetos pusė – veiksmai, kurių reikia vengti, kitaip bet koks psichologinis stabilumas taip ir liks tik siektinas troškimas. Mes paruošėme trumpą 5 „visomis priemonėmis vengtinų“ įpročių sąrašą, kuris leis atlikti greitą savo paties įpročių apžvalgą ir paklausti savęs, ar tikrai visi pasikartojantys veiksmai neša naudą.
- Noras viską kontroliuoti. Mūsų gyvenimuose yra daugybė sąlygų ir faktorių, kurių nei kontroliuoti, nei jiems daryti įtakos, mes negalime. Turime tai suprasti, nes kitu atveju rizikuojame veltui eikvoti savo energiją bei laiką norint kitus žmonės ar aplinką priversti dirbti savo valiai. Nepalyginamai geriau būtų susitelkti į veiksmus, kurių galima imtis dabar ir kuo mažiau dėmesio kreipti į faktorius, kurių kontroliuoti tiesiog neįmanoma. Vieniems tai išmokti užtruks ilgiau, kitiems trumpiau, tačiau šis įgūdis bus naudingas visą gyvenimą ir padės savo energiją naudoti tikslingiau.
- Noras visiems patikti. Tai dar vienas žalingas įprotis, neretai atvedantis žmogų į labai nepatogias situacijas, kuomet priimami sprendimai ir atliekami veiksmai ne dėl savęs ir savo gėrovės, bet dėl kitų žmonių nuomonės. Siekis patikti visiems yra neapibrėžtas ir neįmanomas. Kad ir ką darysite, bus žmonių, kuriems nepatiks Tavo veikla ar Tu pats. Klausk savęs, ar tų žmonių nuomonė yra svarbi, konstruktyvi ir padedanti tobulėti? Jeigu ne, nedelsiant išmesk juos iš savo dėmesio lauko ir susitelk į tas nuomones, kurios tau atneša naudą (ar tai būtų grįžtamasis ryšys, ar padrąsinimas, ar pasidalinimas idėjomis). Neveltui sakoma, jog įsivėlimas į ginčus su kvailiais sukelia abejonę, kas yra tikrasis kvailys.
- Pasidavimas po pirmos nesėkmės. Baimė suklysti yra bene pagrindinis stabdis imantis bet kokios veiklos – pradedant naują projektą, įsidarbinant naujame darbe, pradedant sportuoti ir t.t. Sugebėjus perlipti savo pirminį instinktą trauktis ištikus nesėkmei, pradėsi žymiai greičiau tobulėti. Baimė yra pašalinama per veiksmus, todėl net ir pirmus kartus nepasisekus, pasiekti norimą tikslą vis dar yra įmanomą. Tikriausiai esi girdėjęs žymiąją Tomo Edisono citatą: „Aš nepatyriau nesėkmės. Aš tiesiog radau 10 000 būdų, kurie neveikia“. Tolimesnis žingsnis būtų suvokti, kad nesėkmės iš viso neegzistuoja ir viskas tėra patirtis, o kaip mes ją interpretuojame ir kaip mes jomis gebame pasinaudoti – jau vidinio proto žaidimo reikalas.
- Greitų rezultatų ir staigios sėkmės siekis. Internetas ir kiti informacijos šaltiniai lūžta nuo „sėkmės per vieną naktį“ istorijų. Kažkas per savaitgalį sukūrė mobiliąją programėlę ir ją pardavė už kelis milijonus dolerių, kažkas, kilęs iš nežinomo miestelio tapo pasauline muzikos žvaigžde, kažkas, žaisdamas krepšinį savo kieme, buvo pastebėtas krepšinio agento ir dabar žaidžia NBA. Visos šios istorijos yra realios, tačiau reikia nepamiršti, kad sėkmė ateina tuomet, kai galimybės sutinka pasiruošimą. Nuosekliai siekiant savo tikslo ir dirbant jo link, norimas rezultatas taps neišvengiamas.
- Prisirišimas prie praeities. Nesvarbu, kokia praeitis buvo – ar įkvepianti, ar slogi, ar džiaugsminga, ar liūdna – jos jau nebėra. Galite naudotis ja protingai – atsiminti gerus įvykius, jausti dėkingumą už sutiktus žmones bei išmoktas pamokas, tačiau įprotis nuolatos pergalvoti praeities klaidas ar nemalonius įvykius nepadės Tau nei jaustis laimingu, nei kokybiškai susitelkti į dabartį. O gyvenimo nėra vakar ar rytoj. Gyvenimas yra tik šiandien.
Visi 5 išvardinti įpročiai turi vieną bendrą savybę: jie atima iš Tavęs energiją ir degina brangų laiką. Delsiant su šaknimis išrauti šiuos įpročius iš savo kasdienybės, rizikuoji į juos įklimpti taip giliai, kad ateityje reikės milžiniškų valios pastangų, norint kažką pakeisti, kai įpročiai taps nepajudinamai stiprūs.
Tokie įpročiai kaip noras visiems patikti, nuolatinis per didelis galvojimas ar staigių rezultatų troškimas labai sparčiai integruojasi į Tavo mąstymą. Paklausk savęs, ar turi nors vieną iš šių įpročių, ir jeigu taip, kaip galėtum pradėti jį keisti jau dabar ir įgalinti dirbti Tau?