5 priežastys atnaujinti senus dantų protezus
Netekus dantų viršutiniame ar apatiniame lankuose, dantų protezai yra patogus natūralios šypsenos atkūrimo sprendimas. Naujausios medicininės technologijos leidžia sukurti ilgaamžius, funkcionalius protezus, pritaikytus individualiai pagal žmogaus veido bruožus, žandikaulio sandarą. Nors šiuolaikiniai gaminiai yra itin patvarūs, senesni galėjo prarasti savo išvaizdą, funkciją. Šiame straipsnyje trumpai aptarsime 5 priežastis, rodančias, jog laikas atnaujinti ar pakeisti senus protezus.
1. Protezas nuolat atsilaisvina ar iškrenta
Nešiojimo pradžioje išimami dantų protezai kartais iškrenta ar iššoka, tačiau tai natūralus procesas, kol pripranta burnos ertmė. Jeigu jau pripratote prie protezo, bet po kurio laiko pastebite, jog kalbant jie pradėjo judėti ar net kristi – tai ženklas, kad vertėtų apsilankyti pas odontologą. Mat ilgainiui natūralūs audiniai kinta, todėl kartais gali tekti šiuos atitinkamai pakoreguoti ar gaminti iš naujo. O galbūt laikas dairytis inovatyvesnių sprendimų – apie juos daugiau skaitykite čia.
2. Sunku kalbėti ir valgyti
Pripratimas prie naujų protezų gali užtrukti šiek tiek laiko, todėl, natūralu, jog daugeliu atvejų pradžioje sunku kalbėti. Iš pradžių žodžiai būna nerišlūs. Tačiau susirūpinti reikia tada, jei kalbėjimo sunkumas vargina ilgą laiką arba pokytis įvyksta staiga – dažnai tai nurodo rimtesnę problemą. Jeigu protezas netinkamai priglunda, iškyla sunkumų ne tik kalbant, bet ir valgant. Netinkamai apdorotas maistas gali sukelti rimtesnių sveikatos sutrikimų. Jeigu iškilo sunkumų kramtant maistą, patariama apsilankyti pas gydytoją odontologą.
3. Juntamas diskomfortas
Dėl prastai prigludusių ir silpnai besilaikančių dantų protezų diskomfortas juntamas dantenose ir žandikaulio srityje. Ilgainiui gali atsirasti skausmas smilkiniuose, burnos ertmėje. Apskritai, ima varginti erzinantis galvos skausmas. Daugelis į šį nekreipia dėmesio, tačiau į vis pasikartojantį ar intensyvų galvos skausmą nevalia numoti ranka.
4. Nusidėvėję protezai
Valgant tiek minkštą, tiek kietą maistą, dėvisi ne tik natūralus danties audinys, bet ir protezų paviršius. Ilgainiui ant jo gali atsirasti įbrėžimai ar net įskilimai, kurie gali dar labiau sudirginti burnos ertmę. Jeigu išėmę protezą pastebėjote, jog šis turi daug pažeidimų, kreipkitės į odontologijos kliniką. Čia jums atsakys į rūpimus klausimus, padės atnaujinti protezus, pilnai pritaikytus prie burnos ertmės.
5. Pasenę protezai
Netvirtas laikymasis burnoje, diskomfortas, skausmas ir pakitusi išvaizda – vieni pagrindinių ženklų, išduodančių, kad metas keisti protezus. Kad ir koks tvirtas protezas bebūtų, kaip ir bet koks kitas gaminys, jis nėra amžinas. Tad protezams akivaizdžiai pasenus, vertėtų atsinaujinti. Daugelis specialistų pataria gaminius keisti po 5–7 metų, priklausomai nuo kasdienių įpročių, priežiūros ypatumų.
Taigi, akivaizdu, kad ne vienas ženklas gali išduoti, kad jau atėjo laikas keisti nešiojamą protezą. Tam tikri ženklai kartais pastebimi tik profesionalų. Jeigu pastebite požymius, bet nesate tikri, visada galite pasikonsultuoti su gydytoju odontologu. Apžiūrėję ir individualiai įvertinę situaciją, specialistai atsakys į visus rūpimus klausimus.