50 metų sukaktį KTU muziejus paminėjo istorinės laboratorijos atidarymu
Per penkiasdešimt Kauno technologijos universiteto (KTU) muziejaus gyvavimo metų kaupėsi istoriniai fondai, vienus vadovus keitė nauji, o misija išliko ta pati – rūpintis KTU istorijos fiksavimu ir jos skleidimu visuomenei. Universitetas neeilinį muziejaus gimtadienį pasitiko išskirtiniais renginiais.
Pirmasis iš jų vyko KTU Ekonomikos ir vadybos fakultete, kur buvo iškilmingai atidarytas naujas muziejaus filialas – Istorinė prof. Kazimiero Vasiliausko medžiagų atsparumo laboratorija.
Sveikindama susirinkusius svečius ir pristatydama naująją laboratoriją, KTU muziejaus vadovė Audronė Veilentienė negailėjo gerų žodžių jos įkūrėjui ir statybinės mechanikos mokslų pradininkui Lietuvoje K. Vasiliauskui.
„Nuo Lietuvos nepriklausomybės paskelbimo pradžios K. Vasiliauskas, kaip ir visa negausi to meto šviesuomenė, suvokė Universiteto svarbą valstybei. Jis siekė, kad Lietuvoje būtų rengiami ne tik humanitarai, bet ir techniškųjų mokslų atstovai, kurie būtų ne tik geri specialistai, bet ir Lietuvos patriotai“, – kalbėjo muziejaus vadovė.
Laboratorijos atidarymo metu buvo pristatyta edukacinė programa „Pažintis su senovine laboratorija“, supažindinusi renginio dalyvius su laboratorijos istorija ir leidusi pamatyti joje eksponuojamas senovines Lietuvos universiteto bandymo mašinas bei kitus įrenginius.
Laboratorijos eksponatai – technikos paveldas
A. Veilentienė išreiškė nuoširdžią padėką profesoriui Antanui Žiliukui bei laboratorijos atidaryme dalyvavusiai K. Vasiliausko vaikaitei Irtai Smilgevičienei, atvykusiai kartu su vyru Algirdu Smilgevičiumi, už pagalbą, konsultacijas, siekiant atkurti buvusią laboratoriją bei paskolintus ir padovanotus laboratorijos eksponatus.
„Šios technikos, dabar saugomos medžiagų atsparumo laboratorijoje ištakos yra Aukštieji kursai. Po Universiteto įkūrimo 1922-aisiais metais, Kazimierui Vasiliauskui dedant didžiules pastangas ir įsigijus reikiamą įrangą (dalis atkeliavo net iš Šveicarijos), laboratorija buvo stipriausias „vienetas“ ne tik Lietuvoje, bet visose Baltijos šalyse“, – sakė Antanas Žiliukas.
Technikos paveldo vertybėmis pripažinti įrengimai veikia iki šiol. Jų atliekamas funkcijas susirinkusiems pademonstravo buvęs laboratorijos vedėjas Romualdas Jakubauskas.
Iš rektoriaus rankų – naujas eksponatas
Pasveikinti Universiteto muziejaus su 50-ies metų veiklos jubiliejumi atvyko ir KTU rektorius Petras Baršauskas.
„Nors dirbdami Universiteto labui daugiau koncentruojamės į ateitį, ne mažiau svarbu išsaugoti ir gerbti jo istoriją. Reikia išmokti rasti balansą tarp praeities, istorijos ir to, kas laukia ateityje“, – sakė P. Baršauskas, sveikindamas ir dėkodamas visiems, prisidėjusiems prie KTU muziejaus gyvavimo.
Rektorius taip pat pažymėjo, kad jaunajai studentų kartai istorinius dalykus reikia mokėti pateikti inovatyviai, kad šie atsigręžtų į praeitį su susidomėjimu.
P. Baršauskas muziejaus vadovei A. Veilentienei padovanojo naują eksponatą – pirmojo Kauno technologijos universiteto rektoriaus Kazimiero Baršausko originalų portfelį, kurį šis kasdien nešdavosi į darbą.
Linkėjo atsigręžti į jaunimą
Taip pat įrenginį atvykęs Kauno vicemeras Simonas Kairys sakė: „Šiandien muziejaus veikla neapsiriboja tik eksponatų saugojimu ir kaupimu. Labai svarbūs tampa įvairūs renginiai, projektai, pritraukiantys ne tik Universiteto, bet ir miesto bendruomenę. KTU muziejui linkiu drąsos kūrybiškumui, naujų idėjų ir stengtis į vykdomas veiklas įtraukti kuo daugiau jaunimo.“
Jo teigimu, miesto istorija neretai persipina ir su akademine istorija – KTU muziejuje saugoma ir dalis Kauno miesto istorijos, tam tikri jo formavimosi etapai.
„KTU muziejus, kaip ir daugelis kitų pasaulio universitetų muziejų, pirmiausia komunikuoja universitetinę tradiciją ir vertybes. Šiuolaikiniam jaunimui reikia labiau domėtis savo šalies, Universiteto istorija ir iš jos mokytis“, – sakė edukologė ir profesorė Palmira Jucevičienė, taip pat atvykusi į renginį.
50-mečio paminėjimas baigėsi kilnojamos parodos „KTU muziejus: istorija ir dabartis“ pristatymu ir koncertu, kuriame šventiškus kūrinius atliko KTU tautinio meno ansamblis „Nemunas“.