63 proc. rajonų gyventojų nevaikšto į kultūros renginius
Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos pernai atlikto tyrimo duomenimis, tik 37 proc. mūsų šalies regionų gyventojų lankosi jų apylinkėje vykstančiuose kultūros renginiuose, o 56 proc. apklaustųjų teigia, kad regionuose trūksta įdomios veiklos. VšĮ Ateities visuomenės institutas, remdamasis Norvegijos Karalystės gerąja patirtimi, pradėjo įgyvendinti projektą, kurio tikslas – paskatinti kultūros inovacijų plėtrą Lietuvoje.
„Bibliotekoms, muziejams bei kitiems regionų kultūros centrams skirtos lėšos dažniausiai yra panaudojamos darbuotojų atlyginimams, remontui, inventoriui įsigyti, o veiklos vykdymui numatyta vos 9 proc. bendro biudžeto, – teigia Ateities visuomenės instituto steigėja ir direktorė dr. Erika Furman. – Deja, nei skirtas biudžetas, nei suremontuotos patalpos nepaskatins žmonių lankytis kultūros renginiuose. Tradicinis mąstymas ir kasmečių tradicinių renginių organizavimas nėra patrauklu daugeliui gyventojų, ypač jaunimui. Mūsų projekto tikslas – skatinti kultūros įstaigų darbuotojus mąstyti kūrybiškai ir inovatyviai, galvoti, kaip į kultūrines veiklas įtraukti kuo daugiau gyventojų. Tik patys žmonės, keisdami savo mąstymą, gali tai padaryti.”
Ateities visuomenės instituto tyrėjo dr. Rasiaus Makselio teigimu, daugeliui žmonių žodis „inovacija“ vis dar kelia pasipriešinimą, mat, psichologiškai, bet kokia naujovė verčia įjungti gynybinę reakciją, vadinamą „ežiuko strategiją“. „Inovacija – tai nebūtinai perversmas ar didelių lėšų reikalaujantis projektas. Paprasčiausias įsiklausymas į gyventojų poreikius bei kūrybiškas tų poreikių patenkinimas gali tapti kultūros inovacija. Pokyčiai prasideda nuo pačių įstaigos darbuotojų ir tam nebūtinai reikia papildomų lėšų, tačiau, žinodami apie ribotus regionų biudžetus, į projekto programą įtraukėme paskaitas apie mecenatystę bei struktūrinių fondų pritraukimą“, – sako dr. R. Makselis.
Projekto metu bus kuriamas specialiai Lietuvos regionams pritaikytas interaktyvus mokymų ciklas, kuris vyks 10-yje Lietuvos apskričių ir bus skirtas savivaldybių muziejams, bibliotekoms bei kultūros centrams. Šiuo metu yra atliekamas tyrimas „Lietuvos regionų savivaldybių kultūros įstaigų veiklos inovatyvumo vertinimo ir jo skatinimo galimybių analizė“, kuriuo remiantis bus identifikuotos aktualiausios temos mokymų ciklui. Bendradarbiaujant su inovacijų ekspertais iš Norvegijos Karalystės, projekto metu planuojama vykdyti kūrybines laboratorijas, edukuojant kultūros darbuotojus apie kūrybines inovacijas, perteikiant Norvegijos gerąją patirtį socialinių inovacijų srityje bei išvystant kiekvienos apskrities kultūros įstaigos įveiklinimo ir modernizavimo koncepciją. Taip pat, jei tyrimas parodys tokį poreikį, planuojama vykdyti teorinius ir praktinius seminarus apie Europos Sąjungos struktūrinių fondų finansavimo galimybes bei privačių lėšų pritraukimą.
Projektas „Regionų savivaldybių kultūros įstaigų kompetencijų ugdymas paslaugų modernizavimo, kūrybos inovacijų diegimo ir erdvių įveiklinimo srityse“ finansuojamas 2009-2014 m. Norvegijos finansinio mechanizmo Lietuvos Respublikos lėšomis, projektą įgyvendina VšĮ Ateities visuomenės institutas. Projektas apima regionuose suformuotą savivaldybių kultūros įstaigų tinklą, kurį sudaro vietos bibliotekos, muziejai ir kultūros centrai.
VšĮ Ateities visuomenės institutas įsteigtas 2012 m. Instituto misija – per institucinį ir tarpsektorinį bendradarbiavimą ugdyti tarpdisciplininių tyrimų kultūrą Lietuvoje, skatinant inovacijų diegimą kultūrinių ir kūrybinių industrijų, darnaus vystymo srityse.