75-osios Rainių žudynių metinės: „Te angelas saugo jų atmintį tylią“
Keturiuose buvusio kalėjimo languose pleveno žvakių liepsna, pro langus krito kankinių parašyti laiškai, o aplink sieną apsivijęs ąžuolo lapų vainikas su raudonomis tarytum kraujo lašai gerberomis priminė politinius kalinius, paaukojusius gyvybes vardan laisvės.
Birželio 23 d. Telšiuose ir Rainiuose įvyko 75-ųjų Rainių tragedijos metinių minėjimo renginiai „Te angelas saugo jų atmintį tylią“. Rainių kankiniai pagerbti prie buvusio kalėjimo Telšiuose, Rainių miškelyje, Rainių Kančios koplyčioje. Tądien visose Telšių vyskupijose tikintieji meldėsi už žuvusiuosius.
Prie buvusio Telšių kalėjimo poeziją skaitė aktorė Regina Šaltenytė, ji kartu su Telšių Žemaitės dramos teatro studijos SAVI aktoriais perskaitė ir nužudytųjų artimiesiems siųstus laiškus. Ilgesingas melodijas smuikais griežė bei pianinu skambino Telšių muzikos mokyklos mokytojos Rima Bomblauskienė, Dalia Pleškienė ir Liubovė Surblienė.
Į minėjimo renginius pakviesti dalyvauti žuvusiųjų artimieji. Organizatorių iniciatyva jiems išsiųsti laiškai, kviečiantys apsilankyti į skausmu pervertas ir kankinių krauju pažymėtas vietas. „Pagarba žuvusiesiems ir jų artimiesiems yra svarbiausia, ką mes galime padaryti minėdami skaudžius įvykius“, – sakė Telšių – Lietuvos kultūros sostinės 2016 vyriausioji režisierė Laimutė Pocevičienė.
Iš lėto perskaitytos visų 76 kraupiai nužudytų kankinių pavardės. Jie buvo mokiniai, ūkininkai, mokytojai, darbininkai, teisininkai, žurnalistai, samdiniai, valstybės tarnautojai, ekonomistai…
R. Šaltenytė papasakojo apie vienoje iš Telšių kalėjimo kamerų lentynų rastą dubenėlį, kurio pakraščiuose parašyti žodžiai apie viltį gyventi: „šiandieną, 1941 m. birželio mėn. 23 d., nušvito mūsų veidai ir širdys ugnimi suliepsnojo, pamačius vokiečių bombonešius, sprogdinant Telšių bolševikų karinius objektus. gražus saulėtas rytas; pro plieno lango grotus matosi spindintis mėlynas Masčio ežeras. Mes pakeltom nuotaikom laukiame bolševikų žlugimo galo“.
Pacituotas ir nužudyto gimnazisto Zenono Tarvainio pasakymas: „Jūsų vėliavos dėl to neblunka, kad jas dažote mūsų krauju“. Jį brolis pažino tik iš ant kaklo užkabinto medalikėlio.
Renginyje dalyvavo Telšių rajono savivaldybės meras Petras Kuizinas. „Prieš 75-erius metus išvežti 76 mūsų tautiečiai, pažeminant jų orumą, žmogaus teisę egzistuoti. Dėl ko? Faktas, kad tos žiaurios skerdynės turi priminti, koks nestabilus yra pasaulis. Turime būti budrūs, tačiau privalome tikėti mūsų tautos dvasia“, – kalbėjo meras.
Minėjime dalyvavęs LR Seimo pirmininkės pirmasis pavaduotojas Vydas Gedvilas apgailestavo ir pabrėžė, kad net po 75-erių metų visiems vis dar skauda. „Neįmanoma ramiai stovėti čia, priešais kalėjimą, prisimenant, kaip visus tarsi gyvulius sumetė į sunkvežimį ir pasuko Rainių miškelio link. Vienintelė jų kaltė – laisvės troškimas. Mes visuomet melsimės už tuos kankinius“, – sakė V. Gedvilas.
Minėjimo renginiuose dalyvavo LR Seimo nariai Valentinas Bukauskas, Rimantė Šalaševičiūtė, vicemeras Kęstutis Gusarovas, nužudytųjų artimieji, buvę tremtiniai, politiniai kaliniai ir kiti.
Prelatas Juozas Šiurys priminė, kad 1993 m. į Lietuvą atvykęs popiežius Jonas Paulius II taip pat meldėsi už kankinius. J. Šiurys sukalbėjo maldą, kurią tądien kalbėjo ir visose Telšių vyskupijos bažnyčiose per šv. Mišias.
Kalbinti nužudyto Telšių pradžios mokyklos vedėjo Andriaus Čiurinsko sūnėnai Jonas ir Antanas Suslavičiai prisiminė, kad anuomet šeimoje apie šią nelaimę nekalbėta. Broliai apgailestavo, jog neišliko nė vieno laiško, nė vieno dokumento apie A. Čiurinską. Jo išdarkyto kūno, deja, nebepažino niekas. „Bent kartą metuose iš Vilniaus atvykstame į Telšius, uždegame žvakelę prie bendro kankinių kapo, pasimeldžiame“, – pasakojo nužudytojo artimieji.
Telšių senosiose kapinėse pagerbti Rainių kankiniai, jiems atminti uždegtos žvakės, padėta gėlių, sukalbėta bendra malda (giesmės, sugiedotos prieš 75-erius metus, laidojant kankinius, ištraukos tekstą skaitė Telšių Žemaitės dramos teatro vaikų ir jaunimo studija SAVI aktoriai. Giesmę išsaugojo Valerija Matijošaitienė). Giesmę „Dieve, arčiau tavęs“ giedojo Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės Schola cantorum de regina pacis (vad. Vidmantas Budreckis).
Rainių miškelyje prie vainikuoto kapo eiles skaitė aktorė R. Šaltenytė, giedojo Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės Schola cantorum de regina pacis, aukotos šv. Mišios Rainių Kančios koplyčioje.