80-mečio proga Pasvalio biblioteką aplankė aktorius Regimantas Adomaitis
80-metį švenčiantis kraštietis aktorius Regimantas Adomaitis nepamiršo su tokiu pačiu jubiliejumi pasveikinti Pasvalio Mariaus Katiliškio bibliotekos. Legendinis aktorius apsilankė bibliotekoje jos 80-mečio išvakarėse – kovo 14 d. Į Pasvalį aktorių atlydėjo teatrologė dr. Daiva Šabasevičienė. Svečiai pristatė šiemet pasirodžiusią jų sudarytą biografinę Regimanto Adomaičio knygą „Smėlio pilys“, o pokalbį skyrė aktoriaus prisimimams apie Pasvalio kraštą.
Regimantas Adomaitis pasakojo dažnai mintimis sugrįžtantis į Mūšos pakrantę, kur Šimonių kaime prabėgo jo vaikystė. Nors aktorius gimė Šiauliuose, tačiau augo ir mokėsi Pasvalio krašte. Čia lankė pradinę Migonių mokyklą, vėliau sidabro medaliu baigė Pasvalio vidurinę mokyklą – dabartinę Petro Vileišio gimnaziją. Aktorius griežtai nesutinka, kad populiarios dainos žodžiais tariant jis „užaugo Pasvaly – pasaulio pakrašty“. Jam Pasvalys – tai miestas, kuriame virė gyvenimas, kur pirmąkart įsimylėjo ir pirmąkart pasirodė scenoje. Aktorius iki šiol prisimena, kaip eidavo į Pasvalį rankoje nešdamas batus, kad purvinam kaimo kelyje jų neišteptų ir švariais galėtų miesto gatvėje pasirodyti. Aktorius šiltai minėjo savo buvusius mokytojus ir mokyklos dramos būrelį, kuriame pradėjo vaidinti. Tiesa, tada dažniausiai vaidindavo „gangsterius“ ir vaidindamas stengdavosi garsiai šaukti, kad publika girdėtų, todėl dažnai po spektaklių vaikščiodavo užkimęs. Nepamiršta jis ir savo bendraklasių – gero draugo menininko Zino Kazėno, kurio parodas dabar aplanko Vilniuje, o taip pat savo pirmosios mokyklinės meilės – Kauno muzikinio dramos teatro dainininkės Aldonos Mikšytės. Su šypsena prisiminė aktorius savo apsilankymą Pasvalio bibliotekos skaitykloje, kur po pamokų skaitė Ernesto Hemingvėjaus „Senį ir jūrą“ ir tąkart negalėjo suprasti, kodėl ši knyga taip aukštai vertinama. Išliko ir skaudžių prisiminimų apie vykusius trėmimus, kuriuos mokykloje nebyliai primindavo kitą rytą likusi tuščia mokinio vieta suole. Aktorius neslėpė nuo pasvaliečių jį kamuojančių prieštaringų jausmų dėl savo legendinio vaidmens filme „Niekas nenorėjo mirti“ (1966), kuriame suvaidino „miškiniams“ atkeršyti už nužudytą tėvą ūkininką trokštantį sūnų. Regimantas Adomaitis prisipažino, kad gyvenimo nežinomybė, aktoriaus darbo laikinumas ir iliuziškumas įkvėpė jį savo autobiografinę knygą pavadinti „Smėlio pilys“. Kaip pastebėjo teatrologė Daiva Šabasevičienė, Regimantui Adomaičiui likimas lėmė tapti ne tik vienu žymiausių lietuvių aktoriumi, bet ir ištisos epochos veidu. Jo sukurti vaidmenys būsimoms kartoms liudys Lietuvos istorinę patirtį, jos kultūrinį ir kūrybinį potencialą.
Regimantą Adomatį Pasvalio bibliotekoje sveikino Pasvalio gimnazijos atstovai, Pasvalio bibliotekininkai, muziejininkai. Miestiečiai renginyje galėjo įsigyti Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos 2017 m. išleistą teatrologės dr. Daivos Šabasevičienės parengtą Regimanto Adomaičio biografinę knygą „Smėlio pilys: vaidmenys, tekstai, laiškai“ bei atminimui gauti aktoriaus autografą. Knygą į namus pasiimti paskaityti gali Pasvalio, Ustukių, Joniškėlio, Saločių, Pušaloto ir Pumpėnų bibliotekų skaitytojai.