Kad lauko darbai nesibaigtų nelaime
Šalia elektros ir dujų skirstymo įrenginių tykančios grėsmės gali atnešti skaudžių pasekmių.
Atšilus orams, daugelis žmonių ima tvarkyti gyvenamąją aplinką, sodinti ir genėti medžius, vykdyti žemės kasimo darbus. Deja, tokį triūsą ne visada vainikuoja laukiamas rezultatas. Dėl neatsargaus elgesio šalia elektros ir dujų skirstymo įrenginių kasmet nutinka daugybė nelaimių.
Vien pernai bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) užfiksavo daugiau kaip 9 tūkst. tokių pažeidimų. Didžioji jų dalis – 5 618 incidentų kilo dėl netinkamai prižiūrimų medžių ir želdinių šalia elektros linijų.
ESO darbuotojai, rūpindamiesi gyventojų saugumu, primena svarbiausius želdinių priežiūros ir saugaus darbo šalia elektros ir dujų skirstymo įrenginių reikalavimus.
Pradedant lauko darbus pirmiausia būtina pasitikrinti sklypo planuose, ar darbai vyks ne elektros ar dujų tinklų zonoje, juos suderinti su ESO ir gauti reikalingus leidimus. Planuose aptikus nepažymėtus kabelius ar vamzdžius, būtina kviesti ESO atstovą.
Atliekantieji žemės kasimo darbus turi žinoti, kad požeminio elektros kabelio apsaugos zonoje galima kasti iki 30 centimetrų gylio, be ESO sutikimo kasti giliau draudžiama.
Genint medžius žinotina, kad atsižvelgiant į linijos įtampą, želdinių šakos prie laidų neturėtų priartėti arčiau kaip per 1–4 metrus. Esant 1 kV įtampai, šakos negali būti arčiau nei 1 m iki laidų, 6–10 kV – 3 m, 35 kV – 4 m.
Medžių ir krūmų šakas būtina genėti, kad jos nenutrauktų laidų ir neužvirstų ant atramų.
Medžius kirsti draudžiama už elektros tinklo apsaugos zonų tais atvejais, kai virsdami jie gali užvirsti ant laidų ir atramų.
Pastebėję pavojingą želdinį, ESO specialistai turi teisę ir patys nupjauti šakas. Jie didžiausią dėmesį skiria saugumui, o ne aplinkos estetikai ar medžio gerovei, todėl gyventojai raginami patys tinkamai pasirūpinti medžiais ir krūmais savo valdose.
Kasmet nuo pavojingai priartėjusių želdinių ESO rūpesčiu išvaloma maždaug dešimtadalis visų privačioje žemėje esančių oro linijų. Tai – apie 7 200 nugenėtų ir 4 000 iškirstų medžių.
Turint klausimų ar norint suderinti planuojamus lauko darbus, reikėtų kreiptis telefonu 1802. Informuoti apie pažeidimus galima elektroniniu paštu pasitikejimolinija@eso.lt arba pateikiant informaciją ESO interneto svetainėje.
Tik laikantis saugaus elgesio šalia elektros ir dujų įrenginių taisyklių galima išvengti incidentų, kurių metu vartotojams nutraukiamas elektros ar dujų tiekimas bei gerokai skaudesnių žmonių sveikatai ir gyvybei pavojingų nelaimių.
Daugiau informacijos apie saugaus elgesio taisykles ir reikalavimus galima rasti ESO interneto svetainėje www.eso.lt/saugienergija.