Vilniaus miesto savivaldybės administracinių pastatų valdymas: pasirinktas būdas turi neigiamų pasekmių
Savivaldybės turėtų kompleksiškai spręsti nekilnojamojo turto klausimus ir, valdydamos turtą per kontroliuojamas bendroves, gerai įvertinti kylančias rizikas bei galimas pasekmes. Tai rodo aukščiausiosios audito institucijos atliktas Vilniaus miesto savivaldybės administracinio pastato ir jam skirtų lėšų naudojimo auditas.
Vilniaus miesto savivaldybė, priėmusi sprendimą statyti naują administracinį pastatą, už savo nuosavybėn gautą ir parduotą valstybės nekilnojamąjį turtą Gedimino pr. įsipareigojo pastatyti pastatą (Europos a. 1) ir įrengtas patalpas perleisti valstybei. Galimybę perleisti naujas patalpas valstybei savivaldybė turėjo dar 2004 metais, tačiau šio įsipareigojimo nevykdė daugiau nei 11 metų. Savivaldybei delsiant įvykdyti įsipareigojimus, valstybės biudžetinė įstaiga – Valstybės saugumo departamentas 10 metų mokėjo nuomos mokestį už patalpas, kurios turėjo būti perduotos valstybei. Auditorių skaičiavimu, dėl to valstybės biudžetas patyrė 478,4 tūkst. Eur išlaidų.
Aukščiausioji audito institucija atkreipia dėmesį, kad Vilniaus miesto savivaldybės administracijos pastato (Konstitucijos pr. 3) įsigijimo ir valdymo būdas taip pat neduoda panaudotų lėšų grąžos. Savivaldybė savo lėšomis (už 24,4 mln. Eur) finansavo naujojo administracinio pastato statybas, tačiau nuosavybės teisę perleido kontroliuojamai bendrovei ir patalpas nuomojasi iš jos. Nuomos išlaidos iš savivaldybės biudžeto per metus sudaro 2,3 mln. Eur. Per 15 metų laikotarpį jos sudarys 34,5 mln. Eur, t. y. viršys pastato įsigijimui panaudotas lėšas.
Savivaldybė yra atsakinga už tai, kad valstybės ir savivaldybės turtas būtų valdomas visuomenės naudos, efektyvumo principais. Aukščiausioji audito institucija ne kartą rekomendavo paspartinti savivaldybės įsipareigojimų vykdymo procesą. Auditas rodo, kad procesą vilkina pasirinktas patalpų įsigijimo būdas: turtas įsigytas ne savivaldybės, o kontroliuojamos bendrovės vardu. Tik šių metų vasarį, vykdant Vilniaus apygardos teismo sprendimą, administracinės patalpos, esančios Europos a. 1 (3069,72 kv. m ploto), galiausiai buvo perduotos valstybei. Tačiau dalis turto vis dar neperleista, nes yra įkeista bankui jį valdančios bendrovės paskolai užtikrinti.
Vilniaus miesto savivaldybės administracinio pastato ir jam skirtų lėšų naudojimo auditas atliktas vykdant 2016 m. valstybinio audito programą.