Tarpinstitucinė diskusija, kaip įveikti smurtą artimoje aplinkoje
Šiaulių rajono savivaldybėje surengta tarpinstitucinė diskusija „Kompleksinė ir koordinuota veikla – efektyvesnis smurto artimoje problemų sprendimas“. Joje dalyvavo savivaldybės vadovai, policijos pareigūnai, Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbuotojai, socialiniai darbuotojai, seniūnijų atstovai, Kuršėnų vaikų globos namų direktorius Feliksas Rudzinskas.
Visus susirinkusiuosius pasveikino rajono meras Antanas Bezaras, jis padėkojo Šiaulių miesto ir rajono policijos komisariato viršininkui Ričardui Šiumberevičiui už geranorišką bendradarbiavimą su rajono seniūnais, socialiniais darbuotojais, trumpai apžvelgė Šiaulių rajono seniūnijų socialinės rizikos šeimas ir palinkėjo visiems produktyvaus darbo.
Statistika skelbia, kad vien šiemet sausio – balandžio mėnesiais Šiaulių apskrityje gauti 678 pranešimai dėl smurto artimoje aplinkoje, per praėjusius metus tokių pranešimų buvo 2027. Nusikalstamos veikos, susijusios su smurtu artimoje aplinkoje, sudaro apie 23 proc. visų apskrityje užregistruotų nusikalstamų veikų.
Šiaulių apskrities policijos viešosios tvarkos tarnybos prevencijos poskyrio vyresnioji specialistė Neringa Dainauskienė pristatydama situaciją pažymėjo, kad dažniausiai smurtauja sugyventiniai (38 proc.) ir sutuoktiniai (28 proc.). Tik vienu iš dešimties atvejų smurtautoja tampa moteris, 9 atvejais tai daro vyrai. Šiaulių apskrityje jauniausias smurtautojas buvo 16 metų, vyriausia – 90 metų senolė.
Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato psichologas Arūnas Norkus savo pranešime pabrėžė, koks svarbus yra visų institucijų vieningas bendradarbiavimas. Smurtas šeimoje – ne tik socialinės rizikos šeimų problema, su tuo susiduria ir aukštą statusą visuomenėje užimančios šeimos. Rasa Pietarienė, Šeimos santykių instituto psichologė, kalbėjo, kad labai dažnai visuomenėje gerbiamos šeimos bijo pripažinti turinčios šią bėdą, o žmogų supanti bendruomenė tiesiog per atlaidžiai žiūri į šią problemą.
Aktyviai seminare dalyvavo rajono seniūnai ir seniūnaičiai. Diskusijoje jie kėlė klausimus, skaitė pranešimus. Šiaulių rajono Bubių seniūnijos seniūnas Vytautas Slabys akcentavo smurto apraiškas mokykliniame amžiuje – patyčias. Retoriškai kėlė klausimą – išgirdus, kad gretimame name vyksta konfliktas, ką daryti – praeiti, užeiti, pranešti? Šiaulių rajono Kužių seniūnijos seniūnaitė Vidutė Meižienė kalbėjo apie alkoholio įtaką smurtavimui. Į Bubių seniūno užduotą klausimą ji atsakė, kad jokia jėga jos nesulaikytų praeiti pro šalį jei kažkur smurtaujama. Seiūnaitė džiaugėsi rajono sprendimu, kad visos šventės vyksta blaivioje aplinkoje.
Diskusijoje dalyvavusi Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė pabrėžė, kad visoms institucijoms reikia dirbti kartu ir mažiau „rodyti pirštu“, ką padarė ar nepadarė gretimai dirbusi institucija. Kontrolierė apeliavo į žmogiškumą – kiekvienam darbuotojui savo pareigą atlikti kuo geriau, stengtis padėti kitam ir už tai nesitikėti padėkos ar apdovanojimo.
Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Rimantas Bobinas apibendrindamas diskusiją kėlė daug retorinių klausimų – kodėl aukos nesikreipia į pagalbos centrus, nors šie siūlo pagalbą? R. Bobinas pabrėžė, kad institucijos yra įrankis visuomenei spręsti problemas, tačiau jos nariai turi norėti tais įrankiais naudotis.