Moksleiviai padėjo išleisti upėtakiukus į Vokės upę
Nors gegužės 24 d. vanduo maudynėms Vokės upėje dar buvo šaltokas (17o C), Trakų Vokės bendruomenės gražiai sutvarkytas paplūdimys prie šios upės prisipildė vaikų klegesio.
Tą dieną čia rinkosi vaikai net iš trijų skirtingų mokyklų, kad pamatytų, kaip atnaujintame Trakų Vokės poskyrio inkubatoriuje išsiritę ir margųjų upėtakių ceche daugiau kaip tris mėnesius auginti margųjų upėtakių jaunikliai iškeliauja iš uždarosios vandens apytakos sistemos auginimo baseinų ir įsikuria Vokės upėje.
Pirmieji ryte prie Trakų Vokės dvaro sodybos, prie kurios šliejasi senosios, daugiau kaip prieš 130 metų M. K. Girdvainio suprojektuotos ir įrengtos žuvų veisyklos vietoje įsikūręs Trakų Vokės poskyris, atvyko Vilniaus Vyturio pradinės mokyklos 3c klasės mokiniai, lydimi mokytojų Rūtos Norvilienės ir Rasos Januškevičienės. Ši galimybė moksleiviams atiteko kaip prizas už aktyvų dalyvavimą Žuvininkystės tarnybos surengtame piešinių konkurse „Mano svajonių žuvis“. Prie upės vaikus pasitiko Trakų Vokės poskyrio darbuotojai Jonas Pašukonis ir Henrikas Sakalauskas bei, svarbiausia, nė nenutuokiantys, koks nuotykis jų laukia – margieji upėtakiukai.
Specialistai papasakojo, kodėl ir kaip žmonės gali prisidėti, kad sustabdytų besaikį žvejų gobšumą, vandens taršą ir kitus nuo žmogaus valios priklausančius padarinius, nuo kurių kenčia jautrūs upių gyventojai. Vaikai galėjo iš arti pamatyti, kaip atrodo vasario 16 d. išsiritę ir daugiau kaip tris mėnesius auginti ir žuvininko akimis jau pakankamai ūgtelėję (beveik 2 g svorio), bet vaikams dar mažyčiai margieji upėtakiukai. Net 24 poros rankyčių išleido į upę bent po vieną žuvytę, prieš tai davę jai vardą ir palinkėję sėkmės. Vaikai dabar žino, kaip svarbu saugoti Vokės upę ir jos gyventojus, nes čia auga ir jų upėtakiukas.
Po pietų prie Vokės upės atkeliavo Vilniaus šiuolaikinės mokyklos centro (ŠiMC) penktokai su mokytoju Simu Trasausku ir Trakų Vokės gimnazijos 4b klasės mokiniai su mokytoja Rasa Kasperavičiūte. Vyresnių klasių moksleiviams buvo atskleista dar daugiau žuvų išteklių atkūrimo paslapčių. Jie ne tik sužinojo apie galimą žmonių veiklos žalą žuvų ištekliams, bet pamatė, kaip paruošiamos pervežti ir gabenamos išleisti į natūralius vandens telkinius dirbtinai išveistos ir augintos žuvys, sužinojo, kaip parenkamos tinkamos išleidimo vietos, kaip reikia žuvytes teisingai išleisti.
Ypač pasisekė vietinės Trakų Vokės gimnazijos ketvirtokams, kuriems nusišypsojo laimė pamatyti poskyryje baseinuose augančius margųjų upėtakių, lašišų, vaivorykštinių upėtakių jauniklius, margųjų upėtakiukų parengimą kelionei į Vokės upę. Tikime, kad po šio renginio vietiniai vaikai geriau supras gimtojo upelio žuvų būklę, joms gresiančius pavojus ir jausis atsakingi už jų išsaugojimą. Tikimės, kad pirmoji vaikų pažintis su dirbtiniu žuvų veisimu ir žinojimas, kad šis darbas dirbamas čia pat, netoli jų gimnazijos, paskatins jaunimą daugiau domėtis šia sritimi, o kai kuriems iš jų galbūt net apsispręsti pasirinkti tokią profesiją.