1 birželio, 2016
Kristinos Diržinauskaitės ir Radviliškio viešosios bibliotekos informacija

„Poezijos pavasaris 2016“ Radviliškio rajone

Gegužės 28 dieną Radviliškio rajone vyko 52-ojo tarptautinio „Poezijos pavasario“ renginiai.

„Poezijos pavasaris 2016“ pirmiausia poezijos bičiulius sukvietė į Viešąją biblioteką. Čia šventę pradėjo Radviliškio rajono savivaldybės meras Antanas Čepononis. Jis pasveikino atvykusią poetų grupę, pasidžiaugė, kad poezijos paukštė kasmet užsuka ir į Radviliškio rajoną. Svečius savo romansais pasveikino Radviliškio viešosios bibliotekos renginių organizatorė Vilma Merkytė ir Vinco Kudirkos pagrindinės mokyklos muzikos mokytoja Ina Petraitienė. Poetus pristatė grupės vadovė, poetė Zita Mažeikaitė. Ji priminė, kad sukanka 75 metai nuo bolševikų vykdytos masinės lietuvių tremties į Sibirą. Tad neatsitiktinai pirmajai iš poetų žodį suteikė Eglei Juodvalkei, gimusiai Jungtinėse Amerikos Valstijose, lietuvių emigrantų šeimoje, ir, kaip ji pati sakė, kūryboje tiesiog sergančiai partizanų tema. Eglė Juodvalkė, puikiai kalbanti lietuviškai, kelių poezijos knygų ir autobiografinės knygos „Cukraus kalnas“ autorė, ir šiame susitikime paskaitė savo eilėraščių partizanų tema.

Eugenijus Ališanka gimė Sibire. Tai – kelių poezijos, esė knygų autorius, verčia į užsienio kalbas, apdovanotas įvairiomis premijomis. Pažintis su juo ir jo kūryba radviliškiečiams buvo taip pat įsimintina.

Vėliau Zita Mažeikaitė pristatė poetą, laikraščio „Nemunas“ redaktorių Viktorą Rudžianską. Jos nuomone, tas žmogus yra lyg stulpas, ant kurio laikosi visas Kauno literatūrinis pasaulis. Kaip ir kitiems svečiams, V. Rudžianskui už jo paskaitytus eilėraščius klausytojai dėkojo šiltais plojimais.

Tadas Žvirinskis – farmacininkas, poetas. Pasak Z. Mažeikaitės, tarp šios profesijos atstovų poezijos kūrėjų nėra daug, tad šiai „Poezijos pavasario 2016“ grupei tuo atžvilgiu labai pasisekę. T. Žvirinskis pasipasakojo, kad poeziją pradėjo kurti, nes turėjo labai gerą lietuvių kalbos mokytoją. Jis susirinkusiesiems paskaitė savo nuotaikingų eilėraščių.

Visus labai sujaudino susitikimas su Halyna Kruk – viešnia iš Ukrainos, filologe, dėstytoja, poete. Ji savo kalba paskaitė eilėraščių, alsuojančiu laikmečiu, į klausytoją prabylančiu jaudinančiu kontrastu tarp karo tematikos ir jaunų žmonių meilės, aistros gyventi. Tuos pačius viešnios eilėraščius lietuviškai skaitė V. Rudžianskas, kuris juos ir išvertė.

Susitikimas buvo proga išgirsti Zitos Mažeikaitės kūrybos. Skambėjo jos eilėraščiai, sušildyti žmogiškomis emocijomis, patirčių nuoširdumu, talpiu ir savitu žodžiu.

Aktorius, režisierius Ramūnas Abukevičius gana įtaigiai paskaitė Adomo Mickevičiaus kūrybos.

Šventės pabaigoje grupės vadovė Zita Mažeikaitė padėkojo visiems klausytojams už dėmesį, almanachus „Poezijos pavasaris 2016“ padovanojo Viešajai bibliotekai ir rajono merui A. Čepononiui. Radviliškio viešosios bibliotekos direktorė Violeta Šukaitienė padėkojo atvykusiems svečiams, ypač Ukrainos atstovei, linkėdama jos šaliai išsikovoti laisvę ir nepriklausomybę, kaip ją išsikovojo Lietuva. Direktorė „Poezijos pavasario 2016“ grupei padovanojo šios bibliotekos išleistų leidinių, išsakė viltį, kad tradicinis poezijos renginys ir ateityje džiugins Radviliškio krašto žmones.

Kitas šių kūrėjų susitikimas tądien surengtas Pašušvyje. Poetus į miestelį atlydėjo Radviliškio rajono viešosios bibliotekos direktorė Violeta Šukaitienė ir jos pavaduotoja Vida Marcinkienė.

Miestelio centre svečius pasitiko Pašušvio pagrindinės mokyklos direktorė Romalda Šiurnienė, Grinkiškio seniūnijos seniūnės pavaduotoja Dalia Kšanienė, Pašušvio kultūros namų specialistė Rima Juozaitienė ir Pašušvio miestelio ir mokyklos bibliotekininkė Lina Lydikaitienė. Skambant armonikos garsams, pašušviečiai pavaišino poetus naminiu sūriu.

Šventę pradėjo Pašušvio pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos mokytoja Kristina Diržinauskaitė. Ji pasveikino renginio žiūrovus ir svečius ir perskaitė eilėraštį „Pašušvio šalis“. Toliau renginį vedė ir apie poetus pasakojo poetė ir vertėja Zita Mažeikaitė.

Pirmasis eilėraščius skaitė Eugenijus Ališanka. Skambėjo epiniai eilėraščiai „Žiemos rūpesčiai“ (skirta K.Donelaičiui) ir „Odisėjo šešėlis“.

Paskui kūryba dalijosi iš Ukrainos atvykusi poetė Halyna Kruk. Ji ukrainiečių kalba perskaitė eilėraščius „Nuostabūs penkiolikmečiai“ ir „Paaugliai“. Vertėjas Viktoras Rudžianskas pateikė šių eilių vertimus. Kūrinių tematika – karas, sėjantis mirtį, ir nemari jaunų žmonių meilė bei aistra gyventi nepaisant sudėtingų aplinkybių.

Eglė Juodvalkė perskaitė tris eilėraščius apie partizanus: „Kilo daugelis į nelygią kovą“, „Ir man jau laikas“, „Palaidosiu tave, širdie“.

Pristatytas Viktoras Rudžianskas prisiminė šviesios atminties aktorę Rūtą Staliliūnaitę, kuri yra palaidota Pašušvio miestelio kapinėse. Jis perskaitė eilėraščius „Prieš gimstant“, „O bobų vasara“, „Sekundės neišsivaduoja iš sieninio laikrodžio“.

T. Žvirinskis perskaitė eilėraštį „Gyvoji vasara“. Prisipažino, jog vienas labiausiai mėgstamų jo poetų yra Sigitas Parulskis. Salėje sėdėjusiam jaunimui T. Žvirinskis paskyrė keletą šmaikščių eilių, kurios klausytojus ne tik nustebino, bet ir prajuokino.

Paskui savo eiles skaitė poetė Zita Mažeikaitė. Skambėjo eilėraščiai apie tėviškę, vaikystę ir tėvą, kuris turėjo skiedrų gaminimo mašiną. Išgirdome eilėraščius „Sesuo šveičia grindis“, „Iš lėto ateina katė“, „Meilė kaip žolė“.

Aktorius ir režisierius Ramūnas Abukevičius pakvietė nukeliauti į XIX amžių ir prisiminti, kaip žmonės gyveno anksčiau. Jis perskaitė Silvestro Gimžausko poemą „Lietuvos pagyrimas“. Poema parašyta tarmiškai, klausytojai liko sužavėti vaizdinga kūrinio kalba.

Šventės pabaigoje grupės vadovė Zita Mažeikaitė dėkojo visiems klausytojams ir dovanojo net tris „Poezijos pavasaris 2016“ almanachus: vienas jų atiteko Pašušvio pagrindinei mokyklai, kitas – miestelio bibliotekai, trečias – vietos bendruomenei. Svečiams padėkos žodį tarė Pašušvio pagrindinės mokyklos direktorė Romalda Šiurnienė ir Grinkiškio seniūnijos seniūnės pavaduotoja Dalia Kšanienė. Mokiniai svečiams įteikė rankų darbo knygų skirtukus. Mokytoja Kristina Diržinauskaitė perskaitė eilėraštį „Skaitytojas“, padėkojo klausytojams už ištikimybę poezijai ir pakvietė visus nusifotografuoti miestelio centre prie guobos.

Paskutinė poetinė poezijos paukštės lankymosi vieta rajone – Baisogala. Prie pat tenykščio dvaro parko vartų dalyvius pasitiko netradicinė kapelija „Dainoriai“, vadovaujama Pauliaus Kablio. Svečiams šoko „Jaunių ir „Jaunučių“ šokių kolektyvai (vadovė Neringa Bernadickienė). Baisogalietis dainininkas Lukas Katilius ir jam pritariančios mergaitės padainavo dainas „Aš žiūriu į tave, pasauli“ ir „Imk mano ranką“.

Pristatyti atvykę poetai, klausytasi jų skaitomos kūrybos, minčių. Renginio pabaigoje skambėjo jaunosios poetės iš Kuršėnų Aistės Kazlauskaitės eilėmis sukurta daina, kurią atliko Neringa Bernadickienė ir Banguolė Laivienė.

Padėkos už prasmingus literatūrinius susitikimus, už žmonėms dovanojamą poetinio žodžio grožį, atgaivą tarė Baisogalos seniūnas Romas Kalvaitis, Baisogalos seniūnijos vyr. specialistė Vilija Kaščionienė ir Radviliškio viešosios bibliotekos direktorė Violeta Šukaitienė.


Vita Daniliauskas / Dariaus Pavalkio nuotr.
21 gruodžio, 2024

Prieš 70 metų, Kūčių išvakarėse, tarsi lenktyniaudamas su Kūdikėlio Jėzaus atėjimu, Griškabūdžio parapijos narių Liudos ir Vytauto Daniliauskų šeimoje apie […]

19 gruodžio, 2024

Seimas pakoregavo buvusios kadencijos parlamentarų sudarytą 2026 metais minimų Lietuvai svarbių įvykių, asmenybių sukakčių ir kitų atmintinų datų sąrašą. Tokią […]

18 gruodžio, 2024

Sostinės taryba kompozitoriui, ilgamečiam berniukų ir jaunuolių choro „Ąžuoliukas“ vadovui prof. Vytautui Miškiniui suteikė Vilniaus garbės piliečio vardą. Toks įvertinimas […]

Gintarės Grigėnaitės nuotr
17 gruodžio, 2024

Šiandien Kultūros ministerijoje 2024 m. Bronio Savukyno premija įteikta rašytojai, eseistei, žurnalistei Gintarei Adomaitytei. Premija ji įvertinta už daugiametę ekspresyvią […]

15 gruodžio, 2024

Buvęs Radviliškio rajono savivaldybės tarybos narys Justinas Kvėglys sutiko per maždaug pusantrų metų į savivaldybės biudžetą grąžinti 13,7 tūkst. eurų, […]

14 gruodžio, 2024

Gruodžio 10 d. pasibaigė pusę metų trukęs dekoratyvinės skulptūros „Žygimantas ir Barbora“ idėjos sukūrimo konkursas. Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka […]

Bibliotekos nuotr.
13 gruodžio, 2024

Gruodžio 12 d. prie Radviliškio Švenčiausios Mergelės Marijos Gimimo bažnyčios susirinko Trečiojo amžiaus universiteto Turizmo fakulteto nariai, norėdami geriau susipažinti […]

Modesto Endriuškos nuotr.
13 gruodžio, 2024

„Galiausiai civilizacijos žūsta dėl to, kad klauso savo politikų, o ne savo poetų”, – sakė vienas žinomiausių pasaulyje lietuvių kino […]

12 gruodžio, 2024

Gruodžio 12 d. Šiandien Lietuvos sezono Prancūzijoje uždarymo diena. Sezoną užbaigs būgnininko, perkusininko, kompozitoriaus bei vizualiojo meno kūrėjo Vladimiro Tarasovo […]

11 gruodžio, 2024

Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Burbiškio dvaro istorijos muziejuje (Radviliškio r.) iki sausio 18 dienos veikia šventinė paroda „Senoviniai Kalėdų eglutės […]

Danutė Ardzijauskaitė / Birutės Nenėnienės nuotr.
11 gruodžio, 2024

Gyvenantieji atokiau nuo pernakt apšviestų didmiesčių ar rajono centrų metų pabaigoje kaip niekas kitas patiria metų pabaigos trumpųjų dienų ir […]

Talpūnuose gyvenanti Almutė Laučiūnienė „YouTube“ kanale paskelbė daugiau kaip pusketvirto tūkstančio savo įdainuotų liaudies dainų ir giesmių bei savo sukurtų dainų / autorės archyvo nuotr.
11 gruodžio, 2024

Talpūnų kaime, Kaišiadorių rajone, netoli Žaslių miestelio gyvenančią Almutę Laučiūnienę muzika kasdien lydi nuo vaikystės. Jos tėvelis Kazimieras buvo didelis mėgėjas dainuoti, […]

10 gruodžio, 2024

Seimas linkęs suteikti valstybės pripažinimą Senovės baltų religinei bendrijai „Romuva“. Antradienį už tai numatantį nutarimo projektą po svarstymo balsavo 71 […]

10 gruodžio, 2024

Biblioteka – erdvė, kur susitinka kartos, dalijamasi patirtimi ir drauge mokomasi. 2024 m. gruodžio 6 d. Pagėgių savivaldybės Vydūno viešojoje […]

9 gruodžio, 2024

Palangoje esantis Lietuvos nacionalinio muziejaus (LNM) padalinys Jono Šliūpo muziejus dabar lankytojus pasitinka ne tik atnaujintu pastatu, bet ir tvarkinga, […]

6 gruodžio, 2024

Lietuvos kultūros sostinės titulą perima Druskininkai – kurortas, garsėjantis ne tik sveikatinimu, bet ir intensyviu kultūriniu gyvenimu, kuris 2025-aisiais taps […]

6 gruodžio, 2024

Tarp keturių istorinių Lietuvos sostinių įsikūrusius Kaišiadoris anksčiau daugelis pravažiuodavo neužsukdami. Šiais metais viskas pasikeitė: į miestą traukiniais ir automobiliais […]

6 gruodžio, 2024

34-oji Lietuvos rašytojų sąjungos premija skirta literatūros tyrinėtojai, habilituotai humanitarinių mokslų daktarei, Vilniaus universiteto profesorei emeritei Viktorijai Daujotytei-Pakerienei už autobiografinių […]

3 gruodžio, 2024

Trumposios prozos skaitymų festivalis „Imbiero vakarai“, prasidėjęs prieš dvidešimt metų ir skirtas rašytojui Jurgiui Kunčinui atminti, vėl nustebino žodžio meistryste […]

D. Živelienės nuotr.
29 lapkričio, 2024

Šiandien Lietuvoje įvyko svarbus pokytis – Slow Food organizacija oficialiai patvirtino dvi naujas bendruomenes mūsų šalyje. Tai ženklas, kad visame […]