Senojo šilko ir dervišų šokių tradicijos veda bendradarbiavimo keliu
Vakar Trakų pilies kazematuose atidaryta paroda „Alanijos šilkas: iš praeities į ateitį“, kuri pradėjo Alanijos kultūros dienas, skirtas šio Turkijos miesto ir Trakų tarptautinio bendradarbiavimo 10-mečiui. Būtent šiuo renginiu prasidėjo ir vasaros sezono atidarymo šventė „Trakų vasara 2016”.
Ekspoziciją pristatė Trakų istorijos muziejaus Ryšių su visuomene ir edukacijos skyriaus vedėja Brigita Balčytienė, Rinkinių apskaitos ir saugojimo skyriaus vedėja, parodos kuratorė Irena Senulienė.
Gausiai susirinkusius pasveikino Trakų rajono savivaldybės merė Edita Rudelienė, pabrėžusi abu miestus ir abi šalis turtinančią draugystę, juos siejančius kultūrinius mainus ir abipusiškai naudingą gerąją patirtį. Šiltus žodžius lietuvių ir turkų kultūros ryšiams, jų plėtrai skyrė Turkijos ambasadorė Lietuvoje Yaman Yamancan. Apie senųjų tradicijų, amatų puoselėjimą, jų reikšmę, palaikymą ir skatinimą Turkijoje kalbėjo Alanijos savivaldybės Kultūros ir paveldo skyriaus direktorė Nimet Hacikura.
Ekspozicija supažindina su šimtametes tradicijas turinčiais šilko audiniais, iš jų pasiūtų drabužių pavyzdžiais, kurie puošė ne vienos turkės kraitį. Parodoje demonstruojama ir didelė fotoparoda, kuri pristato Alanijos – vieno žymiausių Turkijos kurortų kultūros paveldą, lankytinas ir įdomias vietas. Beje, turkų delegacija originalias šilko audimo stakles atvežė ir padovanojo Trakų tradicinių amatų centrui. Stakles surinko, išbandė ir tvirtina, kad nuo šiol šilkus jau galima austi ir Trakuose
Parodos atidaryme taip pat dalyvavo Seimo pirmininko pavaduotojas Jaroslavas Narkevič, Trakų rajono savivaldybės merės pavaduotoja Marija Puč, savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Karolina Narkevič, tarybos nariai, Trakų istorinio nacionalinio parko direktorius Gintaras Abaravičius, visuomenės atstovai. Turkų delegacijai atstovavo Alanijos savivaldybės Tarptautinių ryšių skyriaus vedėjas, Latvijos garbės konsulas Turkijoje Nurkan Sasmaz, kartu atvykę meno kolektyvų atstovai.
Trakų pilies menėje koncertavo Trakų kultūros rūmų instrumentinės muzikos ansamblis „Serenada“, vadovas Kastytis Mikiška, karaimų vaikų ansamblis „Birlik“, vadovė Ina Lavrinovič. Pabaigoje žiūrovų dėmesį prikaustė paslaptingas, mistiškas Sage Sema grupės pasirodymas. Šokantys dervišai, dar vadinami sufijais, besisukantys šokio sukūryje, yra laikomi Turkijos simboliu. UNESCO yra pripažinusi Semą esant žmonijos žodinio ir nematerialaus paveldo šedevru.
Rytoj, birželio 3-osios vakarą, Trakų pilies apžvalgos aikštelėje gėrėsimės turkų šokių bei muzikos kolektyvų pasirodymais.