Užterštas vandens telkinių vanduo – pavojus sveikatai
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Panevėžio departamento (toliau – Panevėžio departamentas) specialistai primena, kad atėjus vasarai prasideda maudymosi sezonas, kuris Lietuvoje (atsižvelgiant pagal gamtines sąlygas) trunka nuo birželio 1-osios ir tęsiasi iki rugsėjo 15 d. Šylant vandens telkiniams, susidaro palanki terpė daugintis įvairiems ligų sukėlėjams. Maudantis netvarkinguose ir užterštuose vandens telkiniuose, asmenys rizikuoja užsikrėsti įvairiomis užkrečiamosiomis ligomis.
Per vandenį plintančios ligos gali būti labai įvairios: bakterinės, virusinės, parazitinės kilmės. Dažniausiai ligų sukėlėjai maudantis patenka per burną, kai besimaudant gurkštelima užteršto vandens. Žarnyno užkrečiamosios ligos simptomai gali būti įvairūs (karščiavimas, viduriavimas, galvos skausmas, silpnumas ir kt.) ir pasireikšti net po kelių dienų, kadangi šioms ligoms būdingas 3-7 dienų inkubacinis periodas. Ne visi žmonės suserga, net ir maudydamiesi užterštame vandenyje, tai lemia kiekvieno žmogaus imunitetas. Ypač pavojinga maudytis užterštame vandenyje vaikams, pagyvenusiems žmonėms bei nėščioms moterims.
Panevėžio departamento specialistai pataria po maudynių, esant galimybei, nusiprausti po dušu. Besimaudant stengtis, kad į burną nepatektų vandens. Negerti iš atvirų vandens telkinių ir neplauti tokiu vandeniu vaisių, daržovių ir kitų maisto produktų. Taip pat svarbu tinkamai prižiūrėti odos žaizdas. Neleisti kartu maudytis savo augintiniams.
Daugiau informacijos apie Lietuvos maudyklų ir poilsio zonų vandens kokybę galite rasti Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro interneto svetainėje www.smlpc.lt