VVSK toliau stiprina seniūnų statusą
Birželio 9 d. Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas (VVSK) pritarė patobulintam Vietos savivaldos įstatymo projektui (XIIP-3926). Esminės šio įstatymo projekto nuostatos – leisti savivaldybių taryboms pasirinkti kokią formą suteikti seniūnijoms: ar savivaldybės administracijos struktūrinio padalinio ar biudžetinės įstaigos.
Komitetas siūlo, kad seniūnija turinti biudžetinės įstaigos statusą galėtų teikti ne tik administracines, bet ir viešąsias paslaugas, savarankiškai tvarkyti biudžetą, kad tokioje įstaigoje turėtų dirbti ne mažiau kaip 10 darbuotojų. Seniūnai į pareigas būtų priimami tik konkurso būdu, be konkurso seniūną būtų galima perkelti tik keičiant seniūnijos teisinę formą (jeigu atitinka reikalavimus) ar laisvas kitos seniūnijos seniūno pareigas.
Pasak VVSK pirmininko Valentino Bukausko, „projekte aiškiau apibrėžtos seniūnijų funkcijos ir seniūnų įgaliojimai leis geriau tenkinti vietos gyventojų poreikius“.
Siekiant vietos gyventojus labiau įtraukti į vietos reikalų tvarkymą siūloma aktyvinti seniūnaičių veiklą. Įstatymo projektu siūloma patikslinti seniūnaitijų sudarymo tvarką, nustatant, kad jų teritorijos turi būti kompaktiškos tiek kaimuose tiek ir miestuose.
Taip pat siūloma nuo 2019 m. (po savivaldybių tarybų rinkimų) pakeisti seniūnaičių rinkimų tvarką. Priėmus įstatymą jie būtų renkami: 1) susirinkimuose, balsuojant raštu ar elektoriniu būdu, 2) renkami 4 metams; 3) renkami per 6 mėnesius po savivaldybių tarybų rinkimų. Numatytas ir seniūnaičių statuso netekimas, pareiškus jiems nepasitikėjimą.
Vertinant, kad seniūnijų aptarnaujamose teritorijose veikia bendruomeninė bei kitos visuomeninės organizacijos ir, žinant, kad sprendžiant klausimus, susijusius su seniūnijos aptarnaujamos teritorijos gyvenamųjų vietovių bendruomenių viešųjų poreikių ir iniciatyvų finansavimo tikslingumu ir kitais visiems tos teritorijos gyventojams svarbiais reikalais, išplečiamas priimančių sprendimus ratas – numatytas išplėstinės seniūnaičių sueigos organizavimas.
Be šių esminių dalykų, įstatymo projektu siūloma patikslinti mero įgaliojimus bei savivaldybės tarybos komisijų sudarymo procedūras.