Kuršėnų miesto garbės pilietė keramikė Genovaite Jacėnaite neužmiršta Kuršėnų
Šiltas ir jaudinantis susitikimas su keramike, Kuršėnų m. Garbės piliete Genovaite Jacėnaite įvyko Vilniuje, dailininkės namuose Antakalnyje. Susitikime dalyvavo grupė Šiaulių rajono savivaldybės kultūros atstovų – Kultūros skyriaus vedėjas Tomas Vaitkus, jo pavaduotoja Laimutė Varkalienė, specialistas Zigmas Ripinskis, rašytojas Vytautas Kirkutis, Etninės kultūros ir tradicinių amatų centro direktorė Birutė Poškienė.
Prie šio būrelio prisijungė Kuršėniškių klubo prezidentas, dabar gyvenantis Vilniuje, rašytojas Stasys Lipskis. Rajono kultūros atstovai perdavė Šiaulių rajono savivaldybės mero Antano Bezaro ir LR Seimo narės Rimos Baškienės sveikinimus ir nuoširdžiausius linkėjimus Genovaitei Jacėnaitei.
Susitikimo metu autorė pasidalino prisiminimais apie gimtuosius Kuršėnus, savo kūrybinį kelią, kurį pradėjo pasirinkusi, kaip pati sako „pačią sunkiausią ir nedėkingiausią specialybę – dailę. Teko pasirinkti keramiką ir tai buvo mano pats geriausias pasirinkimas gyvenime…“. Parodose autorė pradėjo dalyvauti nuo 1957 m., tik baigusi institutą, suruoštos 33 personalinės parodos. Autorė ir šiandien nestokoja šmaikštaus žodžio, humoro jausmo, optimizmo.
Susitikimo metu Genovaitė Jacėnaitė sutiko įrašyti savo atsiminimus į vaizdo kamerą.
Savo kraštiečiams, Etninės kultūros ir tradicinių amatų centrui, Genovaitė Jacėnaitė perdavė labai vertingą etnografinę medžiagą, surinktą dar 1956-1959 m., kai Kuršėnuose dar buvo senų pastatų su būdingais architektūros puošybos elementais. Jų jau seniai nebėra, todėl autorė norėjo parodyti, ką tada dar spėjo užfiksuoti. Kartu ji padovanojo ir savo keramikos darbų nuotraukų, norėdama parodyti, kaip pati sako „…kokia aplinka formavo mano, kaip keramikės, vaizdavimo stilių“.
Autorė padovanojo ir dvi naujas knygas. Pirmoji „Tarp žemės ir dangaus dievybių“ – keramikos rinkinys. Knygą šiais metais išleido Lietuvos etnokosmologijos
muziejus. Joje senosios baltų dievybės, įgavusios realius pavidalus ir keramikos dirbiniai su paslėptomis baltų kultūros prasmėmis. Antroji knyga – „Etnografija. Nr. 25“. Šį metraštį parengė Lietuvos nacionalinis muziejus 2016 m. Visas numeris skiriamas pažinčiai su dailininke, keramike Genovaite Jacėnaite. Knygoje spausdinami dailininkės prisiminimai apie Kuršėnų krašto papročius ir kasdienybę XX a. sumaištyje, jos pačios gyvenimo ir kūrybos kelią, pridedamas pluoštas pasakų ir sakmių bei piešinių, kuriuose išlikusios kažkada Žemaitijos pakeles saugojusios koplytėlės, nemažai dievukų skulptūrėlių, Užgavėnių kaukių. „Ką sužinojau, dalinuosi su visais. Norisi, kad mano darbai, vienokiu ar kitokiu būdu būtų pamatyti, išgirsti, o ne vien užrakinti, nes pamačius gal kažkam kils kokių nors minčių“, – baigdama sako menininkė Genovaitė Jacėnaitė.
Išlydėjusi svečius, Genovaitė Jacėnaitė prasitarė, kad labai norėtų dar ir dar kartą aplankyti Kuršėnus, tik garbinguose metuose sveiktata ne be ta…. bet širdis visada su savo gimtuoju miestu…