Pagerbtas iš Šiaulių kilusio žymaus JAV skulptoriaus atminimas
Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje prisimintas žymus šiaulietis litvakas Victoras Davidas Brenneris. Šiauliečiai turėjo galimybę ne tik sužinoti apie JAV išgarsėjusio skulptoriaus gyvenimą, bet ir išskirtinę progą pamatyti jo autorinius darbus, kuriuos į Šiaulius atvežė Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus.
Pasak M. K. Čiurlionio dailės muziejaus direktoriaus Osvaldo Daugelio, kad V. D. Brennerio autoriniai darbai grįžo į Lietuvą, turėtume būti dėkingi kitam Lietuvos išeiviui kolekcininkui Aleksandrui Mykolui Račkui. Garsaus JAV skulptoriaus ir medalininko kūryba susidomėjęs A. M. Račkus nuo 1910 m. surinko nemažai V. D. Brennerio darbų, kuriuos 1935 m. atvežė į Lietuvą ir kartu su savo surinkta numizmatikos kolekcija perdavė tuometiniam Kultūros departamentui. Dabar Brennerio kūriniai saugomi Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Numizmatikos skyriuje.
Iniciatyvą prisiminti žinomo šiauliečio istoriją ir kūrybą pasveikino Šiaulių mero pavaduotojas Stasys Tumėnas.
„Turime daug žmonių, daug iškilių asmenybių, kuriuos dabartinė karta yra pamiršusi arba net nėra girdėjusi. O tie žmonės didžiulį vaidmenį atliko ne tik miesto, bet ir šalies istorijoje. Mūsų pareiga iškilias asmenybes prisiminti, įamžinti jų atminimą, tai – Šiaulių istorija“, – kalbėjo S. Tumėnas.
Savivaldybės padėkos už parodos pristatymo-diskusijos, skirtos V. D. Brennerio 145-osioms gimimo metinėms, organizavimą įteiktos kultūrologui Jonui Nekrašiui, profesoriui Vaidotui Januliui, Amerikos skaityklos koordinatorei Romai Baristaitei, M. K. Čiurlionio dailės muziejaus atstovams, grafikei Lolitai Putramentienei ir kitiems, prisidėjusiems prie iniciatyvos įgyvendinimo.
Po V. D. Brennerio biografijos ir kūrybos kelio pristatymo Šiaulių menininkai supažindino su idėjomis, kaip mieste galėtų būti įamžintas žymaus išeivio atminimas.
Victor David Brenner (Viktoras Deividas Breneris) gimė 1871 m. birželio 12 d. Šiauliuose, juvelyro ir antspaudų gamintojo šeimoje. Paaugęs berniukas padėjo tėvui vykdyti nesudėtingus užsakymus. Tėvo padedamas, 1887 m. įsteigė graverio dirbtuvėlę Šiauliuose ir pradėjo dirbti savarankiškai. 1889 m. Viktoras kartu su tėvais persikėlė gyventi į Kauną, kur pagarsėjo kaip talentingas graviravimo meistras.
1890 m. emigravo į JAV ir apsigyveno Niujorke. Mokėsi Cooper Union koledže, dirbo Niujorko metalinių ženklų ir medalionų dirbtuvėje. Už kompozitoriaus L. van Bethoveno sukurtą medalį gavo finansinę paramą ir išvyko studijuoti į Paryžiaus Juliano akademiją. 1898–1900 metais mokėsi Juliano akademijoje pas įžymųjį Prancūzijos medalininką Luicą Oscarą Roty (1846–1911).
V. D. Brenneris su savo darbais 1900 metais dalyvavo pasaulinėje parodoje Paryžiuje, kur jo kūryba buvo įvertinta aukščiausiu apdovanojimu. Apie V. D. Brennerio darbus labai gerai atsiliepė ir garsus prancūzų skulptorius Ogiustas Rodenas (1840–1917), pranašaudamas šiam menininkui puikią kūrybinę karjerą. V. D. Brenneris dalyvavo 1901 m. Bufalo mieste Panamerikos ir 1904 m. Sent Luise vykusiose parodose. Labiausiai V. D. Brenneris išgarsėjo dėl 1907 m. sukurto prezidento Abraomo Linkolno atvaizdo, panaudoto vadinamajam Linkolno 1 centui, pirmąkart nukaldintam 1909 m. minint šio JAV prezidento gimimo 100-ąsias metines. V. D. Brennerio sukurtas JAV prezidento A. Linkolno atvaizdas ant 1 JAV cento nominalo monetų kaldinamas iki šiol. Per savo karjerą V. D. Brenneris sukūrė daugiau nei 125 medalius, plakečių, įvairių portretų ir biustų.
Victoras Davidas Brenneris mirė 1924 m. balandžio 5 d. Palaidotas Mount Judah kapinėse, Ridgewoodo mieste, Niujorko valstijoje.