Apdraustiesiems privalomuoju sveikatos draudimu antrąkart mokėti už gydymą nereikia
Vis dar pasitaiko atvejų, kai pacientų gydymo įstaigose paprašoma susimokėti už specialistų konsultacijas ar gydytojų paskirtus tyrimus. Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) primena, kad Lietuvoje, kaip ir daugumoje Europos šalių, visiems apdraustiesiems privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) už gydymą antrąkart mokėti nereikia, nes gydymo įstaigoms sumoka ligonių kasos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis.
Kas laikomi apdraustaisiais
PSDF lėšomis apmokama medicinos pagalba teikiama tik apdraustiems PSD žmonėms, t. y. tiems, kurie patys moka arba už juos yra mokamos PSD įmokos. Nedirbantis ir pajamų negaunantis žmogus taip pat privalo mokėti nustatyto dydžio PSD įmokas. Šios įmokos „Sodrai“ turi būti pervedamos iki einamojo mėnesio paskutinės dienos.
Vaikus, senjorus, bedarbius (asmenis, užsiregistravusius darbo biržoje ir įgijusius bedarbio statusą) bei kitus valstybės lėšomis draudžiamųjų grupėms priskiriamus asmenis PSD draudžia valstybė, t. y. už juos taip pat sumokamos nustatyto dydžio įmokos.
Kaip sužinoti už ką mokėti nereikia
Kiekvienoje gydymo įstaigoje, sudariusioje sutartį su ligonių kasomis, pacientams turi būti suteikta išsami informacija, kokios paslaugos apmokamos PSDF lėšomis, o apdraustiesiems nemokama paslauga turi būti pasiūlyta pirmiausiai. Išsamus teikiamų paslaugų sąrašas, paslaugų teikimo tvarka ir sąlygos turi būti skelbiamos visiems gerai matomoje vietoje. Jeigu pacientas neranda šio sąrašo, jis turėtų kreiptis į gydymo įstaigos darbuotojus.
Kokios sveikatos priežiūros paslaugos nemokamos
Prireikus, visiems žmonėms nemokamai teikiama skubi medicinos pagalba.
Apdraustiesiems mokėti nereikia tose gydymo įstaigose, su kuriomis ligonių kasos sudaro sutartis dėl paslaugų teikimo ir apmokėjimo. Tad prisirašiusiems prie pirminės sveikatos priežiūros įstaigos pacientams nereikia mokėti už šeimos gydytojo paslaugas, už kurias joms sumoka ligonių kasos. Kai prireikia gydytojo specialisto konsultacijos, turintiems šeimos gydytojo ar kitos srities specialisto siuntimą, paslaugos yra teikiamos nemokamai, o apdraustieji turi teisę pasirinkti gydymo įstaigą ir gydytoją specialistą.
Apdraustiems PSD suaugusiems nereikia mokėti už gydytojo odontologo paslaugas, tačiau reikia mokėti už dantų tvarkymui panaudotas odontologines medžiagas ir vienkartines priemones. Vaikams ir senjorams kompensuojamos dantų protezavimo išlaidos.
Turintiems gydytojo siuntimą, PSDF lėšomis apmokamos stacionarinės paslaugos, reabilitacija. Taip pat nustatyto amžiaus gyventojai gali pasitikrinti sveikatą pagal gimdos kaklelio, krūties, storosios žarnos, prostatos vėžio, širdies ir kraujagyslių ligų prevencines programas, o vaikai nuo 6 iki 14 metų gali dalyvauti dantų silantavimo prevencinėje programoje.
Apdraustieji pagal kompensuojamųjų vaistų receptą gali įsigyti gydytojo jiems paskirtų kompensuojamųjų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių, kurių visa kaina arba didžioji jos dalis kompensuojama PSDF lėšomis. Paciento teisė – vaistinėje racionaliai pasirinkti išrašytą vaistą ir primokėti mažiau – pasirinkus vaistą su ta pačia veikliąja medžiaga, bet su mažesne paciento priemoka.
Kas nutinka neapsidraudus
Jei gyventojas nėra apdraustas PSD, prireikus medicinos pagalbos jam gali tekti susimokėti. Tokiu atveju tekų mokėti už visas paslaugas, išskyrus būtinąją medicinos pagalbą. Neapdraustajam itin brangiai kainuotų daugelis chirurginių operacijų, taip pat onkologinių ar lėtinių ligų gydymas.
Kaip pasitikrinti savo draustumą
Gyventojai, suabejoję ar yra drausti PSD, gali pasitikrinti VLK interneto svetainės skyrelyje Ar esate draustas arba prisijungę prie administracinių ir viešųjų elektroninių paslaugų portalo Elektroniniai valdžios vartai. Prisijungti prie šio portalo galima per internetinę bankininkystę, el. parašo arba mobiliojo el. parašo sistemą. Draudžiamųjų PSD duomenų peržiūroje galima sužinoti, kokie PSD statusą patvirtinantys dokumentai buvo išduoti, kokiai draudžiamųjų grupei gyventojas priklauso. Taip pat sužinoti, ar PSD nebuvo nutrūkęs bei parsisiųsti išsamų PSD istorijos išrašą.
Ką daryti sužinojus, kad yra nedraustas
Pirmiausia reikia kreiptis į „Sodrą“ ir sužinoti, kokias įmokas nuo 2016 m. pradžios reikia mokėti ir ar nuo metų pradžios neturite PSD įmokų įsiskolinimo.
PSDF lėšomis apmokamų sveikatos priežiūros paslaugų sąrašas.