Afrikinis kiaulių maras jau Biržų rajone
Nacionalinis maisto ir veterinarijos vertinimo institutas patvirtino Afrikiną kiaulių marą šerno gaišenai (patelė, iki 24 mėn. amžiaus), rastai Biržų rajone, Parovėjos seniūnijoje, Šilų miške. Tai pirmas Afrikinio kiaulių maro atvejis Biržų rajone, Lietuvoje – 85 atvejis nuo š.m. pradžios.
Šiandien, birželio 22 d., 13 val., susirinkusi Biržų rajono savivaldybės Ekstremaliųjų situacijų komisija sprendė klausimą, kokių priemonių būtina imtis. Nuspręsta kol kas ekstremaliosios situacijos neskelbti, rengiamas priemonių/veiksmų planas.
Afrikinis kiaulių maras yra ūmi, labai greitai plintanti virusinė infekcija, kuri perduodama tiesioginio kontakto metu ar suėdus užkrėsto pašaro. Liga kiaulėms gali būti pernešama ir nuo žmogaus aprangos, batų, naminių ar laukinių gyvūnų, graužikų, vabzdžių ir t. t. Viruso inkubacinis laikotarpis yra 4–9 dienos, tačiau yra mokslinių duomenų, kad jis gali trukti iki 21 dienos. Susirgęs gyvūnas miršta per kelias dienas.
Visi ūkininkai, auginantys kiaules, turi stengtis apsaugoti savo ūkį nuo šios didelius nuostolius nešančios ligos. Afrikinio kiaulių maro virusas yra labai atsparus, todėl privaloma laikytis griežtų biologinės saugos reikalavimų visose kiaulių laikymo vietose bei dorojant sumedžiotus šernus.
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba rekomenduoja, kad galimo pavojaus zonoje, o ir kitose kiaulių laikymo vietose, ūkio teritorija ir ūkiniai pastatai būtų aptverti, kad nepatektų laukiniai gyvūnai ir įvairūs kenkėjai. Į teritoriją atvykstančios transporto priemonės turėtų pervažiuoti per dezinfekciniu skysčiu padengtą kilimą, o apatinė sunkiųjų transporto priemonių dalis – papildomai apipurškiama dezinfekciniu skysčiu. Prie kiekvieno patekimo į tvartą ir pagalbines patalpas turėtų būti pakloti dezinfekciniai kilimėliai. Žinoma, kad į kiaulių laikymo vietą negali patekti pašaliniai asmenys.
Afrikinis kiaulių maras yra žmonėms nepavojinga liga – jie nesusirgs, net jei suvalgytų užkrėstos mėsos.
Radę nugaišusį laukinį gyvūną ar kilus įtarimams dėl kiaulių sveikatos būklės, žmonės turėtų nedelsdami informuoti Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą visą parą veikiančiu nemokamu telefonu 8 800 40 403.