Rietaviškių kurti gaminiai praturtina ir kūną, ir sielą
Rietavas – nedidelis miestas, nors jame ir trūksta darbo vietų, tačiau gabių žmonių – ne. Veiklios moterys, Veronika Sabeckienė ir Jurgita Raudonienė, augindamos vaikučius užsiima širdžiai miela veikla. Savo rankų darbo gaminiais džiugina artimuosius, draugus, pažįstamus, dalyvauja mugėse. Socialiniame tinkle Facebook jos susikūrė puslapį „Kūnui ir sielai“, kuriame dalinasi savo gaminių nuotraukomis. „Su tuo pavadinimu jau visi susigyvenę, nes mūsų produktai skirti ir kūnui, ir sielai“, – pasakoja pašnekovės.
Augindamos vaikus užsiima rankų darbo gaminiais
Veronika Sabeckienė yra kilusi iš Šilutės rajono, Kintų miestelio, tačiau jau apie dešimt metų gyvena Rietave. Kauno kolegijoje įgijo maitinimo įmonių verslo organizavimo specialybę, o Klaipėdos universitete – socialinės geografijos bakalauro laipsnį. „Gyvenau Klaipėdoje, dirbau. Į Rietavą atvykau atostogauti ir visai neplanuotai likau čia gyventi. Vyras, klaipėdietis, su manim kartu persikėlė gyventi į Rietavą, dabar auginame du vaikučius. Šiuo metu esu motinystės atostogose ir užsiimu tuo, kas man teikia didžiulį malonumą – gaminu natūralius, rankų darbo muilus“, – pasakojo V. Sabeckienė.
Jurgita Raudonienė kilusi iš Rietavo. Studijavo Vilniaus kolegijoje maitinimo verslo organizavimą, Kazimiero Simonavičiaus universitete įgijo verslo teisės magistro laipsnį. „Su šeima gyvename Rietave. Auginant antrąjį sūnų, kilo mintis užsiimti žvakių gamyba“, – sakė J. Raudonienė.
Pirmasis muilas gimė po dvejų metų
V. Sabeckienė informaciją apie muilo gamybą rinko ilgai: skaitė knygas, internete nagrinėjo įvairius forumus, kuriuose „muilininkai“ dalijasi savo patirtimi. Tik po dvejų informacijos rinkimo metų moteris nusprendė pagaminti pirmąjį muilą iš aliejų. „Man niekas nepadėjo, esu savamokslė. Tuos dvejus metus rinkdama informaciją muilą „gaminau“ mintyse. Šis darbas – labai atsakingas ir kruopštus, nes muilo gamyboje yra naudojama cheminė medžiaga (NaOH), todėl dirbti reikia su apsaugine kauke, akiniais, pirštinėmis, kitaip galima nusideginti odą. Natrio šarmui susijungus su aliejais, gaunama muilo masė. Muilas brandinamas mažiausiai mėnesį tam, kad būtų įvykusios visos cheminės reakcijos. Tada jau jis tinkamas naudoti“, – darbo specifika dalijosi moteris. V. Sabeckienės didžiausia aistra ir pomėgis yra natūralių muilų gamyba. Tačiau, kaip pati sakė, visada pilna galva minčių ir idėjų. „Man reikia kažką daryti – megzti, velti, verti, modelinu dekoruoti šaukštelius, pinti iš laikraščių ar vytelių. Man įdomu sužinoti, ar aš sugebėčiau pasidaryti vieną ar kitą dalyką pati. Savo reikmėms pasidarau viską: jei reikia krepšio – nusipinu, noriu gražesnės dėžės – pasidekoruoju, sumąstau – ir šaukštelį pasigražinu“, – mintimis dalijosi pašnekovė. V. Sabeckienei geros nuotaikos ir energijos suteikia gėlių auginimas: „Niekas nedžiugina moterų labiau kaip gėlės. Ne išimtis ir aš“.
Muilai – didžiausia aistra ir pomėgis
Gaminant muilą kyla visokių minčių ir idėjų, kaip jį apipavidalinti, kuo praturtinti. Natūralus muilas tikrai nėra skirtas tik kojoms ar rankoms plauti. Jis tinka visam kūnui, vaikams bei jautrią odą turintiems žmonėms. Pagamintame muile yra natūraliai susidariusio glicerino, drėkinančio odą, kitaip nei muile, įsigytame prekybos centre. Gaminant natūralų muilą, jį galima praturinti ožkos, kokoso pienu, jogurtu, medumi, šilku, kava, moliu, džiovintais medetkų žiedlapiais ir dar daugeliu kitų ingredientų. Šis pomėgis nėra pigus, reikalingas medžiagas galima gauti ir Lietuvoje, tačiau kainos čia didelės, todėl geriau pirkti iš užsienio parduotuvių internetu. „Daug laiko praleidžiu prie kompiuterio ieškodama priemonių muilo gamybai. O kuo ilgiau ieškai, tuo daugiau reikia, kyla minčių ir naujų idėjų. Čia kaip toje patarlėje: „Kuo giliau į mišką, tuo daugiau medžių“. Bet kokių rankdarbių gamyba reikalauja pastangų ir finansų. Gamybos priemonėms išleidau tiek pinigų, kad galėjau apsirūpinti muilu visam gyvenimui, bet aš labai gerai jaučiuosi dvasiškai, džiaugiuosi, kad galiu kurti ir gaminti pati. Į šį hobį reikia įdėti daug noro, pozityvios nuotaikos, supratimo, laiko, reikia tuo gyventi. Kiekvienos smulkmenos ieškau pati, nelaukdama, kol kažkas man papasakos ar parodys“, – pasakojo V. Sabeckienė. Dar vienas malonus užsiėmimas – tai muiliukų darymas iš muilo bazės. Tai jau ne muilo gaminimas, o jo dekoravimas. Pagal šventę ir progą galima padaryti įvairių formų muiliukus: tortukus, meškiukus, batukus, angeliukus, širdeles ir daugelį kitų. „Dauguma nori muilo spalvoto ir kvepiančio. Gaminant muilą, naudojami eteriniai bei kvapieji aliejai. Labiausiai visiems patinka tai, kas traukia akį“, – sakė moteris.
Rietavas, kaip miestelis, pašnekovei labai patinka, prižiūrėtas ir tvarkingas. „Gyvenu šalia parko, todėl dažnai su vaikais išeiname pasivaikščioti, pasigrožėti parko vaizdais, kurie džiugina tiek vasarą, tiek žiemą“, – atviravo V. Sabeckienė.
Pirmiausia susidomėjo natūralia kosmetika
Jurgitos Raudonienės kūrybinis kelias prasidėjo ne nuo žvakių gaminimo. Veikli moteris turi ne vieną pomėgį. „Maždaug prieš 7 metus, gimus pirmajam sūnui, pradėjau domėtis natūralių kremų gamyba. Mano vaikas turėjo probleminę odą, tad pradėjau ieškoti informacijos internete, kaip galėčiau jam padėti. Taip susidomėjau natūraliais aliejais. Kadangi tai natūralus dalykas, žinojau, kad savo vaikui nepakenksiu. Kai išbandžiau įvairius aliejukus, pradėjau galvoti, kad norėčiau pasigaminti ir natūralų kremą“, – dalijosi prisiminimais pašnekovė. Ji pasakojo, kad norint pasigaminti natūralų kremą, reikia nemažai lėšų. Reikalingus ingredientus teko siųstis iš užsienio. Natūralus kremas susideda iš trijų pagrindinių komponentų: natūralių nerafinuotų aliejų, gėlių vandens ir vaško (emulsinio, bičių, alyvuogių ir kt.). Ingredientai parenkami pagal odos tipą.
„Kai su šeima grįžome gyventi į Rietavą, atsirado naujos veiklos, todėl kremų gamyba buvo laikinai atidėta į šalį. Susipažinusios su Veronika, atradome bendrų pomėgių ir interesų. Šiuo pomėgiu vėl pradėjau domėtis, kai Veronika paprašė pagaminti jai veido kremą“, – pasakojo rietaviškė. Moteris gamina kremus veidui, rankoms, kūnui, kremus vaikų odai, makiažo valiklius, lūpų balzamus. Kremų receptus J. Raudonienė kuria pati, turi sukaupusi daug informacijos apie aliejus, kuo jie naudingi odai ir kuriam odos tipui kokie aliejai tinka. Natūralūs kremai galioja apie 4 mėnesius. Juos reikia saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių. Aliejų sertifikatus moteris gauna iš tiekėjų, tad kremai yra saugūs naudoti žmogaus odai. Kadangi kremams reikalingas gėlių vanduo (hidrolatas), J. Raudonienė įsigijo distiliavimo aparatą jo gamybai, taip atsirado dar viena papildoma veikla. „Gėlių žiedų rinkimas yra be galo malonus užsiėmimas, nes galima truputį atitrūkti nuo dienos rutinos ir pabūti gamtoje. Hidrolatų gamybai naudojama begalė augalų: medetkos, levandos, rugiagėlės, kiaulpienės, jazminai, alyvos, šeivamedis, erškėtrožių žiedai, šalavijas, čiobreliai, pipirmėtės, mėtos, dilgėlių lapai ir kt. Natūralūs kremai yra mano hobis. Malonia veikla jie ir liks“, – pasakojo J. Raudonienė.
Gaminant žvakes fantazijai nėra ribų
Susilaukusi antrojo vaikelio, J. Raudonienė pradėjo gaminti natūralias žvakes iš sojų pupelių. Sojų pupelių vaškas – natūralus produktas, pagamintas iš sojų pupelių ir kruopščiai atrinktų augalinių aliejų. Jo sudėtyje nėra toksinų ir genetiškai modifikuotų medžiagų. Sojų vaškas nėra naftos produktas, kaip parafinas, tad tokių žvakių degimo laikas yra dvigubai ilgesnis negu parafininių. Sojų vaškas nepalieka dėmių, todėl išsiliejęs lengvai išvalomas muiluotu vandeniu.
„Kiekvieną naujos formos pagamintą žvakę deginu pati, stebiu jos degimo laiką. Darau kelių rūšių žvakes: su gėlių žiedlapiais (levandų, medetkų, rožių), indeliuose ir formines. Labai populiarios yra žvakės su nuotraukomis ar užrašais. Originali dovana – krikštynų proga padovanoti krikšto tėveliams žvakę su vaikučio nuotrauka. Su Lietuvos atributika populiari dovana svečiams iš užsienio“, – pasakojo moteris.
Daugelis žvakių yra natūralaus kvapo, tačiau dalyvavimas mugėse parodė, kad žmonės labiau domisi kvepiančiomis žvakėmis. Tokios žvakės daugiausia gaminamos metaliniuose indeliuose. Galima rinktis iš didelio asortimento kvapų, kurie yra natūralūs, gaunami iš eterinių ir kvapniųjų aliejų. Forminės žvakės taip pat gali būti kvepiančios bei įvairių spalvų, tačiau tokios gaminamos pagal individualius užsakymus. „Taip pat gaminu ir bičių vaško žvakes. Jos irgi gali būti įvairiausių formų. Bičių vašką žvakių gamybai perku tik iš bitininkų. Pačios žvakės nuostabiai kvepia medumi, todėl papildomų kvapų į jas dėti nebereikia. Žmonės labiau perka sojų pupelių vaško žvakes, nes jų didesnis pasirinkimas tiek spalvų, tiek kvapų atžvilgiu“, – sakė J. Raudonienė. Šiuo metu savo gaminamoms žvakėms moteris ruošia internetinį puslapį, o žvakių galima įsigyti ir keliose parduotuvėse, esančiose Rietave, Plungėje ir Klaipėdoje.
„Gaminant tiek muilus, tiek ir žvakes svarbiausia – pozityvus nusiteikimas ir geros emocijos. Į kiekvieną muilo gabaliuką, į kiekvieną žvakę mes įdedame dalelę savęs – taip teigiama energija pasiekia kiekvieno kūną ir sielą“, – viena kitai pritardamos kalbėjo V. Sabeckienė ir J. Raudonienė.
Komentavimas išjungtas.
Saunuoles