Naujasis Darbo kodeksas priimtas demokratiškai
„Dėl naujosios Darbo kodekso redakcijos diskutuota visus metus. Trišalė taryba turėjo galimybę demokratiškai apsvarstyti kiekvieną straipsnį, surasti sprendimus ir tą padarė. Seimas, priimdamas Darbo kodeksą, nuo Trišalės tarybos sprendimų nenutolo, todėl sakyti, kad socialinio modelio priėmimo procesas nedemokratiškas – yra neteisinga. Seime už naują Darbo kodeksą balsavo tiek kairieji, tiek dešinieji – ir valdantieji, ir opozicija. Norint orių atlyginimų, tam turime sudaryti sąlygas. Tikiu, kad naujasis Darbo kodeksas leis tai pasiekti, tik duokime laiko“, – apie pirmadienį vykstantį protestą prieš naująjį Darbo kodeksą sako Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius.
Dėl Seime priimto Darbo Kodekso piketuojančių profesinių sąjungų atstovai buvo pakviesti į Vyriausybę susitikti su Vyriausybės kancleriu Alminu Mačiuliu. Tačiau piketuojantieji dukart atvykti atsisakė – kartą pakeitę laiką, antrąjį kartą – visai atsisakę atvykti. Kancleris ir premjero patarėjas, siekdami išklausyti mitinguojančiųjų, į Kudirkos aikštę išėjo patys.
„Apgailestaujame, bet mums susidarė įspūdis, kad piketuotojai nelinkę spręsti klausimų realaus dialogo būdu, bet daugiau siekia dėmesio sau viešojoje erdvėje negu balanso darbo santykiuose. Pabandėme paklausti, kurios nuostatos labiausiai kelia nepasitenkinimą, tačiau raštiškų argumentų ir šįkart nesulaukėme. Nepasitenkinimą žodžiu išsakę keli asmenys turbūt pamiršo, jog nulio valandų sutartis bus naudinga besimokančiam jaunimui, kuris iki šiol dirbo nelegaliai, kai būdavo kviečiamas, pavyzdžiui, vesti renginį arba esant didesniam krūviui kavinėje. Dabar toks darbas, esant poreikiui, bus įteisintas. Kalbant apie atostogas – daugiausia priekaištų sulaukiama dėl neva pasikeitusio atostogų dienų skaičiaus. Iš tiesų skaičius nesikeičia – lieka 20 darbo dienų, tačiau nuo šiol visiems tai bus taikoma vienodai, nes iki šiol būdavo ir pasinaudojančių padėtimi – imdami po vieną dieną atostogų, derindami prie nedarbo dienų, kai kurių įmonių ar institucijų darbuotojai jas pasiilgindavo. Tad vieni dirbantieji jų turėdavo daugiau, kiti – mažiau. Šią nelygybę Seimas panaikino. Beje, priėmus Darbo kodeksą, prie jo bus galima derinti ir naująjį Valstybės tarnybos įstatymą, kuris šiuo metu pasiekęs Seimą. Kad valstybės tarnautojai nebūtų išskirtiniai, atostogų laiką Seime bus galima suvienodinti su Darbo kodekse įtvirtinta trukme“, – sako Vyriausybės kancleris A. Mačiulis.
Seime priimtą darbo kodeksą palaiko jaunimo organizacijos. Pirmadienį aštuonių jaunimo organizacijų atstovai kreipėsi į Lietuvos Respublikos Prezidentę dėl šiuolaikiškų ir valstybės pažangą skatinančių darbo santykių įteisinimo. Šios organizacijos – „Global Lithuanian Leaders“, „Global Shapers Vilnius Hub“, Jaunimo organizacija „Darbas“, Jaunųjų konservatorių lyga, „KurkLT alumni“ tinklas, Lietuvos liberalus jaunimas, Lietuvos socialdemokratinio jaunimo sąjunga ir Pasaulio lietuvių jaunimo sąjunga.