Seimo priimtas Pagalbinio apvaisinimo įstatymas žalos motinas ir vaikus
Birželio 28 d. LR Seime buvo priimtas nesibaigiančias diskusijas ir daugybę emocijų keliantis Pagalbinio apvaisinimo įstatymas, kurio tūkstančiai Lietuvos nevaisingų porų laukė daugiau nei dešimtmetį. Priimant Pagalbinio apvaisinimo įstatymą nebuvo atsižvelgta į motinų ir vaikų interesus, šiuolaikinės medicinos pažangą. Taip pat nebuvo pritarta onkologinius ir retomis genetinėmis ligomis sergančius pacientus ginančioms nuostatoms, pažeidžiant jų teisę gauti kokybišką sveikatos priežiūrą ir susilaukti vaikų.
„Pacientai yra itin nusivylę Seimo narių priimtu ultrakonservatyvias pažiūras atstovaujančiu Pagalbinio apvaisinimo įstatymu, kuriame neatsižvelgiama į mokslu grįstą medicinos pažangą, o dar svarbiau, jog priimtas įstatymas žalos motinas ir vaikus. Kreipsimės į LR Prezidentę prašydami vetuoti pacientus diskriminuojantį Pagalbinio apvaisinimo įstatymą“, – sakė Huntingtono ligos asociacijos, onkohematologinių ligonių bendrijos „Kraujas“, Lietuvos sergančiųjų genetinėmis nervų–raumenų ligomis asociacijos „Sraunija“, Lietuvos vaikų vėžio asociacijos „Paguoda“ atstovai.
Seimas apribojo sukuriamų embrionų skaičių ir uždraudė juos šaldyti, o tai kenksminga ne tik moters, bet ir vaikų sveikatai: „Uždraudus embrionų saugojimą, norinčios pastoti moters sveikata bus žalojama, kadangi moteriškoms lytinėms ląstelėms subrandinti ir išgauti kiekvieną kartą reikalinga hormoninė stimuliacija, chirurginė intervencija. Šis apribojimas kelis kartus didina nėštumo komplikacijų bei mirties tikimybę, tiek nėščiai moteriai, tiek ir negimusiems vaikams“, – komentavo kraujo vėžiu sergančiuosius atstovaujančios bendrijos „Kraujas“ pirmininkė Ieva Drėgvienė.
„Seimas šiuo Pagalbinio apvaisinimo įstatymu uždraudė lytinių ląstelių donorystę, kuri buvo vienintelė galimybė ateityje susilaukti vaikų onkologiniams pacientams, kuriems gydymas chemoterapija ir radioterapija pažeidžia reprodukcinę sistemą. Šalyje kasmet diagnozuojama apie 500 naujų vėžio atvejų vaisingo amžiaus pacientams – gaila, kad į šių pacientų interesus Seimo nariai neatsižvelgė“, – teigė Lietuvos vaikų vėžio asociacijos „Paguoda“ vadovė Daiva Žaromskienė.
Priimtame įstatyme uždrausta preimplantacinė genetinė diagnostika, kuri suteiktų galimybę susilaukti sveikų vaikų tais atvejais, kai vienas iš sutuoktinių yra didelę negalią sukeliančios genetinės ligos nešiotojas.
„Užsienio šalyse jau ne vienerius metus pagalbinis apvaisinimas taikomas ir tais atvejais, kai pora yra vaisinga, tačiau vienas iš šeimos narių rizikuoja būsimam vaikui perduoti paveldimą genetinę ligą, lemiančią sunkią negalią. Skaudu, jog Lietuvoje tokios šeimos lieka pasmerktos išgyventi nežinią ir beribį nerimą, yra priverstos ieškoti gydymo galimybių užsienyje, emigruoti arba vaikų neturėti visai“, – pabrėžė asociacijos „Sraunija“ vadovė Kristina Antanavičienė.