Lukiškių aikštė atsinaujina – prasidėjo rekonstrukcijos darbai
Šiandien sostinės Lukiškių aikštėje prasidėjo atnaujinimo darbai, archeologiniai tyrimai – iki kitų metų rudens aikštė įgaus naują pavidalą ir taps reprezentatyvi jauki miestiečių susibūrimų vieta, kurioje bus daug žaliųjų erdvių ir vietos iškilmingoms Lietuvos šventėms, minėjimams.
„Aikštė projektuojama taip, kad atitiktų miestiečių lūkesčius – tai bus gyva vieta, į kurią norisi ateiti ir pabūti. Padaugės žaliųjų pievos plotų ir medžių, atsiras ir reprezentacinė vieta renginiams, ir visas šis didžiulis plotas miesto centre tarnaus šiuolaikinio miesto poreikiams. Tikiuosi kitų metų rudenį vilniečius pakviesti į aikštės atidarymą“, – sakė Vilniaus meras Remigijus Šimašius.
Lukiškių aikštės sutvarkymui intensyviai ruoštasi nuo pavasario, kai miesto meras subūrė Lukiškių aikštės priežiūros komisiją, darbo grupę: projektą svarstė jungtinė architektūros, urbanistikos ir kraštovaizdžio architektūros ekspertų taryba, Nevyriausybinių organizacijų taryba (NOKT), gauti gyventojų siūlymai, projektas viešai pristatytas Lietuvos architektų sąjungoje.
„Džiaugiuosi, kad su naująja Vilniaus miesto valdžia pagaliau pavyko sutarti ir pradėti aikštės darbus. Po rekonstrukcijos tai bus laisvės ir demokratijos erdvė, kuri simbolizuoja mūsų drąsą, pergalę už nepriklausomybę ir mūsų vienybę. Tikiuosi, minėdami Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį susirinksime visi čia paminėti savo valstybės laisvę“, – sakė LR Ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius.
Šiandien prasidėję aikštės sutvarkymo darbai vyks keliais etapais ir bus užbaigti iki kitų metų rugsėjo 1-osios. Pirmajame etape bus išmontuoti senieji šviestuvai, suolai, danga, atnaujintos inžinerinės sistemos – elektros kabeliai, laistymo sistemos, bus paklota nauja danga.
Kitame etape bus įrengta požeminių lietaus nuotekų, vandentiekio sistema, nauji šviestuvai, tvarkoma augmenija, įrengiami suoliukai, šiukšliadėžės, vaikų žaidimų aikštelė, dviračių takas ir pasivaikščiojimų takai. Kartu su privačia iniciatyva ir projektu „Dovana Vilniui“ planuojama aikštėje įrengti interaktyvų fontaną. Investuotojai, rėmėjai kviečiami teikti pasiūlymus.
Lukiškių aikštės erdvė išliks žaliojo charakterio ir pavirs savotišku gyvybės medžio simboliu. Medis – tai takelių forma, perauganti į smulkesnes šakeles žaliojoje zonoje ir savotiškai įsiliejanti į miesto erdves.
Visi žemės darbai aikštėje patenka į saugomas teritorijas, todėl žemės darbų vietose nuo liepos iki lapkričio mėnesio vyks archeologiniai tyrimai ir žvalgymai. Archeologai žvalgymus atliks net 8000 kv. m teritorijoje ir detaliai ištirs 476 kv. m plotą, kur ieškos 17-18 ir 19-20 amžiais susidariusių kultūrinių sluoksnių. Išlikę vertingi kultūriniai sluoksniai bus užfiksuoti.
Anksčiau Lukiškių aikštė archeologų jau buvo tyrinėta 1992 ir 2004 metais. Tuomet rasti gausūs radiniai: monetos, koklių fragmentai, vinys, sagos ir kt. Istoriniai ir kartografiniai tyrimai rodo, kad 19-20 a. Lukiškių aikštėje buvo turgavietė, vyko mugės ir net buvo įsikūręs cirkas.
Pirmajam aikštės tvarkymo etapui Vyriausybė skiria 2 mln. eurų: 1,5 mln. šiemet, 0,5 mln. eurų kitąmet. Iš viso Lukiškių aikštės sutvarkymui prireiks 3,6 mln. Eur.
Savivaldybės skelbtą konkursą Lukiškių aikštei tvarkyti laimėjo trys įmonės – „Infes“, „Ekstra statyba“ ir „Pamario restauratorius“.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=03fGaFpyAFI[/youtube] |