„Makivka“ stovykloje – mokykloje „Tradicija“
Lietuvos kurortiniame mieste Palangoje nuo birželio 28 d. iki liepos 5 d. vyko tarptautinė vasaros stovykla – mokykla „Tradicija“. Organizatoriai: Lietuvos tautinių mažumų folkloro ir etnografijos centas prie Tautinių mažumų departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Slavų tradicinės muzikos mokykla ir Vilniaus rusų folkloro centras.
Visagino ukrainiečių draugija, pateikusi projekto paraišką į Lietuvos kultūros tarybos prie Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos fondą, gavo projektinį finansavimą Visagino kultūros centro ukrainiečių vaikų folkloro ansambliui „Makivka“ dalyvauti šioje stovykloje. „Makivka“ susikūrė neseniai, vaikams nuo 4 iki 15 metų.
Ansamblio formavimui bei pagrindinių žinių apie autentišką dainavimą, liaudies šokius ir amatus perdavimui buvo būtina gauti informaciją iš mokytojų folkloristų iš pačios Ukrainos. Tokią galimybę jau 16-us metus iš eilės suteikia tarptautinė vasaros stovykla – mokykla „Tradicija“.
Grupė vaikų kartu su ansamblio vadove Ania Tarakanova ir ukrainiečių kalbos mokytoja Svetlana Novikova visą savaitę gilinosi į liaudies vokalo, šokių, lėlių gaminimo ir tautinių juostų pynimo paslaptis. Pamokų metu vaikai tyrinėjo kalendorinių laikų ir švenčių (Kalėdų, Velykų, pavasario) tradicijas, folklorinius žaidimus bei šokius. Nors per savaitę reikėjo įsisavinti labai didelį informacijos kiekį mokantis net po keturias pamokas per dieną, nepasidavė net patys mažiausi „Makivkos“ kolektyvo dalyviai! Visi vaikai ne tik spėdavo mokytis puikiai įrengtose auditorijose bei klasėse, bet ir spėdavo pasidžiaugti nuostabiu saulėtu oru ir šilta jūra, net ir paplūdimiuose žaisdami liaudiškus žaidimus.
Vokalo pamokas vedė muzikologas, folkloristas, nusipelnęs Ukrainos kultūros veikėjas Jevgenijus Jefremovas. Jo garsiausias pasiekimas yra pirmo ukrainiečių folkloro ansamblio „Medis“ sukūrimas. Jam talkino bendro lenkų ir ukrainiečių folkloro ansamblio „Laukinukė“ vadovė Tatjana Začikevič-Sopilko, kuri pradėjo savo veiklą ansamblyje „Medis“.
Stovyklos-mokyklos programoje be ukrainiečių buvo lietuvių, rusų, lenkų, baltarusių folkloro studijos, diskusijos pedagogams folkloro dėstymo klausimais, įžymių folkloristų kūrybinės dirbtuvės. Kiekviena mokymų diena baigdavosi vakaronėmis, kurias pravesdavo vienas iš stovykloje dalyvaujančių kolektyvų.
Liepos 3 d vakare Gintaro muziejaus pastate šios stovyklos kolektyvų dalyviai surengė ataskaitinį koncertą. Nepaisant to, kad „Makivka“ pradedantysis ansamblis ir tai yra jo pirmoji intensyvaus mokymo patirtis, jis garbingai susidorojo su užduotimi, atlikdamas kalėdojimą „Išėjo trys močiutės kalėdoti“.
Dalyvavimo šiame projekte rezultatus sunku įvertinti – unikali pedagogų sudėtis suteikia unikalią galimybę Lietuvos tautinių mažumų ansambliams didinti jų veiklos lygį.