Vilniaus rajono gyventojus gąsdina smarvė – prie namų statys kiaulių kompleksą
Vilniaus rajono Čekiškių kaimo gyventojai su nerimu žvalgosi į netoliese esančias senas fermas. Jau kitąmet čia žadama įrengti kiaulių kompleksą, kuriame per metus bus užauginama apie 25 tūkstančiai kiaulių. Žmonės bijo pasklisiančios smarvės, taršos, turto nuvertėjimo, nors verslininkai ramina – esą jie naudos tik pačias moderniausias technologijas, todėl jokios žalos apylinkėms nepadarys.
Nesmirdės ir neterš?
Važiuojant nuo Molėtų plento Nemenčinės link kairėje pusėje išnyra senos fermos. Kai kurie kolūkio laikus menantys komplekso pastatai Čekiškių kaime stovi be langų ir durų, tačiau stogai ir sienos dar atrodo pakenčiamos būklės. Šioje vietoje jau kitais metais ketinama auginti tūkstančius kiaulių. Bendrovė „Smokvila“ savo rankose turi poveikio aplinkai vertinimo (PAV) ataskaitą, ją pristatė vietos gyventojams, belieka suderinti ir gauti leidimą veiklai.
1976 metais pastatytą fermą bendrovė žada rekonstruoti ir atnaujinti. Kaip rašoma PAV ataskaitoje, čia planuojama „ūkinė veikla – kiaulių auginimas iki realizacinio svorio keturiuose komplekso tvartuose, kuriuose bus įdiegtos naujausios šėrimo, mėšlo šalinimo, gyvulių stovėjimo technologijos, atitinkančios ES aplinkosaugos, veterinarijos, higienos bei gyvulių gerovės standartų reikalavimus“.
PAV ataskaitoje numatoma, kaip ir kur bus panaudojamas skystas mėšlas, kokios technologijos naudojamos, kad nesklistų nemalonūs kvapai. Teigiama, kad „Smokvila“, planuojanti veiklą Čekiškių kaime, „neigiamos įtakos Vilniaus r. demografijai bei gyventojų sergamumui neturės, kadangi suskaičiuotos išmetamų į aplinkos orą teršalų ir kvapų koncentracijos neviršija leidžiamų ribinių verčių, todėl poveikis visuomenės sveikatai per aplinkos orą dėl planuojamos įmonės ūkinės veiklos neprognozuojamas“.
Bet artimiausi namai – vos už 70 metrų nuo fermų.
Gyventojai – nepatiklūs
Čekiškių kaime gyvenanti Ana Juchnevič pasakoja, kad pirmą kartą apie būsimąjį kiaulių kompleksą gyventojai išgirdo 2014 metais. Tačiau tuomet verslininkų užmojus sustabdė teismas – Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas nusprendė, kad Aplinkos apsaugos agentūros sprendimas naikinamas ir nurodyta bendrovei „Smokvila“ kiaulių komplekso PAV ataskaitą nagrinėti iš naujo.
„Nuo 2014 metų liepos buvo ramu, niekas nieko nekalbėjo. Šiais metais mes vėl išgirdom, kad jie vėl planuoja čia kažką veikti. Birželio pabaigoje buvo susirinkimas, jie labai gražiai pristatė projektą. Visi klausė, iš kur jie gali tiksliai žinoti, kad bus taip ar kitaip, jeigu dar niekas nepadaryta. Mums sakė – visos naujoviškos technologijos, nebus smarvės, bet kiaulės juk yra kiaulės, kvapų tikrai bus“, – įsitikinusi fermų kaimynystėje gyvenanti moteris.
A.Juchnevič teigimu, jų turimas nekilnojamasis turtas, žemės sklypai nuvertėjo jau dabar, dar komplekso neįrengus: „Mes turėjome pirkėją žemei, bet atsisakė. Todėl mes bendrovei sakom – nusipirkite mūsų žemes ir statykit, darykit, ką norit. Tačiau jie, žinoma, nenori, teisinasi, kad fermos čia stovi seniai. Bet juk 25 tūkstančių kiaulių per metus čia niekas neaugino.“
Stebina ir tai, kad žmonės vos prieš pusantrų metų pasistatė naują namą vos už 70 metrų nuo būsimojo komplekso, tad gyventojams nesuprantama – kodėl planuojant tokią veiklą buvo leistos šios statybos?
Darbo vietos 4–5 žmonėms
UAB „Smokvila“ direktorė Ana Rymkevič gyventojus ramina – numatyta komplekse diegti moderniausias technologijas, tad apie jokią žalą aplinkai esą net kalbos negali būti. Visa tai, pasak direktorės, surašyta PAV ataskaitoje, buvo viešai pristatyta vietos gyventojams, tad galbūt skundžiasi tie, kurie pristatyme nedalyvavo.
„Ataskaitoje viskas yra smulkiai paaiškinta. Dėl kvapų ten yra paminėta, kad yra šiuolaikinių technologijų, kurios įdiegtos maksimaliai sumažina kvapus. Tvartai bus modernizuoti, įdiegtos naujausios šiuolaikinės technologijos, todėl gyventojų baimė nėra pagrįsta“, – kalbėjo A.Rymkevič.
Kiek į būsimąjį kompleksą ketinama investuoti, bendrovės direktorė nebuvo linkusi atskleisti. Esą sąmatos keičiasi, kuo labiau projektas nusikelia, tuo jis brangesnis.
Kada tiksliai prasidės darbai, A.Rymkevič irgi nebuvo likusi spėlioti – šiuo metu atsakinėjama į gyventojų klausimus, tuomet projektą vertins atsakingos institucijos, todėl dar bent kelis mėnesius derinimai turėtų užtrukti. Kai kompleksas jau veiks, jame darbo atsiras vos 4–5 žmonėms, visa kita esą atliks įranga, sunkaus fizinio darbo užauginti dešimtis tūkstančių kiaulių nereikės.
Ūkinė teritorija
Vilniaus rajono savivaldybė stoti į gyventojų pusę neskuba. Kaip teigiama savivaldybės atsiųstame atsakyme 15min, savivaldybės bendrajame plane šio gyvulininkystės komplekso teritorija yra pažymėta kaip gamybinė ir ūkinė teritorija, kurioje gali būti vykdoma ūkinė veikla, o gyvenamųjų, gamybinių ar verslo pastatų teritorijų nauja statybų plėtra nėra numatyta. O pats kompleksas pastatytas dar 1971–1975 m.
Savo nuomonę savivaldybė dar ketina išsakyti derindama PAV ataskaitą: „Nors Visuomenės sveikatos centras neplanuoja kvapo koncentracijos poveikio sumažinimo priemonių, savivaldybė reikalaus, kad priemonės oro taršos mažinimui būtų numatytos. Savivaldybė priimdama sprendimą atsižvelgia į gyventojų interesus, jų pateiktus motyvuotus reikalavimus ir pasiūlymus, kurie yra pateikti ir PAV dokumentų rengėjui.“
Vilniaus rajono savivaldybė tvirtina kol kas dar nesulaukusi pataisytos PAV ataskaitos.
„Augant šalies kiaulininkystės sektoriui, didėja ir kiaulių auginimo bei gaminamos produkcijos apimtys. Nors planuojamos UAB „Smokvila“ ūkinės veiklos prisidės prie žemės ūkio, maisto ūkio ir kaimo plėtros augimo, savivaldybė atstovaus gyventojų interesams“, – tvirtinama savivaldybės atsiųstame atsakyme dėl būsimojo kiaulių komplekso Čekiškių kaime.
Ne vieta kiaulių kompleksui
Jei šis klausimas bus keliamas Vilniaus rajono savivaldybės taryboje, tarybos opozicijos lyderis Gintaras Karosas teigė bandysiąs sutelkti politikus, kad jie nepritartų projektui.
„Tai tikrai bus problema. Juk turime pavyzdžių, kad kitose savivaldybėse gyvendami gerokai toliau žmonės jaučia tą smarvę, nors irgi tikinama, kad yra modernūs valymo įrenginiai ir t.t. Turiu pažįstamų Rudaminoje, kur ne kiaules, o vištas augina, lyg ir kvapo neturėtų būti, bet papūtus vėjui pusė miestelio jaučia tą smarvę. Tad tikrai ne vieta, kurioje tankiai gyvenama, tokius kompleksus statyti“, – tvirtino Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos atstovas Vilniaus taryboje.
G.Karosas taip pat yra ir viešosios įstaigos „Europos parkas“ prezidentas, o kaip tik šiai įstaigai priklauso vos už 2,5 km pietvakarių kryptimi nuo būsimojo kiaulių komplekso esantis Liubavo dvaras.
Anot politiko, nežinia, kokios pozicijos laikysis Vilniaus rajono tarybos valdantieji – Lietuvos lenkų rinkimų akcijos frakcija, nes opozicija teturi taryboje apie trečdalį balsų.
Būsimojo kiaulių komplekso kaimynystėje gyvenantys Vilniaus rajono gyventojai teigia savo skundus jau nusiuntę ne tik Vilniaus rajono merei Marijai Rekst, bet ir LLRA vadovui Valdemarui Tomaševskiui bei šioje apygardoje rinktai Seimo narei, taip pat LLRA atstovei Rita Tamašunienei. Tačiau nė vienas iš jų bent kol kas nieko neatsakė.