Jaunoji karta drąsesnė: nebijo iššūkių – imasi nuosavo verslo
Jau metus Darbo birža jaunimui teikia realią paramą verslo pradžios idėjoms įgyvendinti ir pirmajai savo darbo vietai sukurti. Skatinant jaunimo savarankišką užimtumą ir saviraiškos plėtrą sudarytos palankios sąlygos ir taikomos lengvatos – nėra reikalavimo pateikti banko garantijos ir privalomojo nuosavo indėlio. Jaunoji karta gerokai drąsesnė – nebijo iššūkių ir kuria sau darbo vietas. Per metus daugiau nei 240 jaunuolių įsteigė mikroįmones, iš jų – per 180 jau dirba savarankiškai.
Ryžtingiausiai pirmuosius žingsnius verslo link žengia Alytuje, Panevėžyje, Kaune ir Vilniuje gyvenantys jaunuoliai. Jų vykdomų veiklų spektras labai platus – nuo baristos, virėjo iki inžinieriaus, veterinarijos gydytojo, projektuotojo ar dizainerio teikiamų paslaugų. Daugiausiai galimybių įsitvirtinti jaunimas mato paslaugų sektoriuje. Kūrybingam pasitikinčiam savo jėgomis ir verslo idėja jaunimui suteikta valstybės parama padeda žengti pirmuosius žingsnius versle.
Savarankiškai norintiems dirbti jaunuoliams skiriamos subsidijos maksimalus dydis nuo šių metų liepos 1 d. yra 15 200 Eur. Vidutiniškai vienai darbo vietai įsteigti šių metų pirmąjį pusmetį buvo skirta 12,4 tūkst. Eur subsidija, 2015 metais – 11,2 tūkst. Eur.
Ši subsidija skiriama darbo priemonėms įsigyti, atlikti patalpų, valdomų nuosavybės teise, remontą, įgyti verslui reikalingą kvalifikaciją ar trūkstamų kompetencijų.
Pirmieji žingsniai verslo link
Išsipildė Edgaro vaikystės svajonė
„Sužinojau, kad nesimokančiam ir nedirbančiam jaunimui iki 29 metų yra galimybė pradėti savo verslą, gavus paramą iš darbo biržos. Apsispręsti dėl ateities buvo visai nesunku – nuo mažų dienų mėgau sukiotis virtuvėje, mama taip pat dirbo maisto pramonėje, tai kodėl gi man nepabandžius? Nutariau, kad vien tik praktinių įgūdžių nepakanka, todėl įgijau virėjo kvalifikaciją ir pradėjau rengti paraišką darbo biržai, kad gaučiau finansavimą“, – pasakojo Edgaras iš Radviliškio.
Pirmieji žingsniai, kaip sakė jaunuolis, buvo pakankamai sudėtingi – reikėjo rasti būsimam verslui tinkamą vietą, patalpas, jas pritaikyti pagal visus reikalavimus ir rengti dokumentus. Tai užtruko beveik 9 mėnesius – nors individualią įmonę Edgaras įkūrė 2015 metų pavasarį, tačiau realiai pradėjo dirbti metų pabaigoje.
„Dabar esu „EM-Liuks“ užkandinės savininkas ir tuo pačiu darbuotojas, įkūręs sau darbo vietą. Tikiuosi ir toliau sėkmingai dirbti šioje srityje. Tai įtempto darbo, paaukoto laisvalaikio ir įdėtų pastangų rezultatas, kurį linkiu pasiekti kiekvienam. Ateityje planuoju verslo plėtrą – juk su kiekviena diena mes augame, mokomės ir tobulėjame“, – entuziastingai kalbėjo Edgaras.
Geodezininkas – inžinierius Robertas jau planuoja verslo plėtrą
„Informaciją apie darbo biržos teikiamą paramą asmenims iki 29 metų, kurie steigia sau darbo vietą, suradau Lietuvos darbo biržos internetiniame puslapyje. Po konsultacijų ir dalyvavimo įvairiuose verslo pradžiai skirtuose renginiuose, apsisprendžiau kurti savo verslą. Tai nebuvo sunku – turiu matavimų inžinerijos magistro kvalifikacinį laipsnį ir kelių metų geodezininko – inžinieriaus darbo patirties. Vienintelė kliūtis – trūko lėšų“, – savo patirtimi dalijosi Robertas iš Trakų.
Už subsidijos lėšas jis įsigijo prietaisus geodeziniams (kadastriniams) matavimams atlikti. Šiuo metu Robertas vykdo savarankišką veiklą ir teigia, kad darbo turi daug, vos spėja, todėl ateityje planuoja verslo plėtrą.
Barista Justinas savo kavinėje nestokoja klientų
27 metų Justinas turi ekonomikos bakalauro diplomą, taip pat yra sukaupęs nemažai baristos darbo patirties. Pasak vaikino, jis turėjo tikslą turimas žinias ir patirtį realizuoti savo įkurtoje kavinėje. Todėl sužinojus apie savarankiško užimtumo rėmimą, reali galimybė gauti paramą paskatino neatidėlioti tikslų ateičiai.
Radęs tinkamas nuomai patalpas, Justinas įkūrė UAB „Kavos uoga“ ir pateikė paraišką subsidijai gauti. Paraiškos pildymas ir visi reikalingi skaičiavimai nesukėlė daug rūpesčių, nes į iškilusius klausimus, kaip sakė vaikinas, mielai atsakydavo ir padėdavo darbo biržos darbuotojai.
„Už subsidijos lėšas įsigijau reikiamą baro įrangą ir nors šiek tiek užsitęsė patalpų įrengimo darbai, tai nesutrukdė
šių metų vasarį atidaryti kavinę „Kavalierius“. Savarankiško užimtumo rėmimo priemonė padėjo susikurti sau baristos darbo vietą“, – kalbėjo Justinas.
Ši kavinė veikia verslo centre Panevėžyje, sulaukė gyventojų ir žiniasklaidos susidomėjimo – klientų nestokoja.
Keramikės Kristinos „Indelis medyje“ savo gaminiais džiugina klaipėdiečius ir svečius
Vilniaus dailės akademijoje įgijo vaizduojamosios grafikos bakalauro kvalifikaciją. Kristina kryptingai siekė asmeninio ir profesinio tobulėjimo: savanoriavo keramikos interjero studijoje, vedė kūrybinių ir kultūrinių industrijų studijų dalyko praktinius užsiėmimus, lankė privačius keramikos užsiėmimus, tačiau įsidarbinti pagal specialybę nepavyko. Viltis dirbti darbą, kuris realizuotų jos kūrybinį potencialą, atsirado nusprendus dirbti savarankiškai keramike.
2015 metų pabaigoje Kristina įsteigė mažąją bendriją „Indelis medyje“ ir pateikė paraišką savarankiškam užimtumui remti.
Šį pavasarį Kristina savo darbais džiugino Klaipėdos krašto gyventojus Kaziuko mugėje. Čia buvo galima įsigyti jos įvairių gaminių: nuo spalvingų sagų iki funkcionalių indų. Kristinos gaminiais susidomėjo svečiai iš Vokietijos.
Beatričė – sveikuolių baro įkūrėja
„Kadangi darbo pagal specialybę rasti nepavyko – turiu inžinerinį išsilavinimą – ėmiau svarstyti, kokios nuosavos veiklos galėčiau imtis. Sužinojusi apie darbo biržos teikiamą paramą jauniems žmonėms, kuriantiems savo verslą, išgryninau idėją, parengiau verslo planą. Paraišką parengti nebuvo sudėtinga, sunkiau buvo prognozuoti, kaip veikla atrodys realybėje“, – sakė Beatričė.
Iš pradžių buvo svarstyta atidaryti šviežių sulčių ir salotų barą, tačiau viską apskaičiavus, nuspręsta veiklą papildyti ir šalia baro įrengti parduotuvę, kurioje galima įsigyti įvairių vaisių, sėklų, medaus ir aliejaus.
„Šios veiklos papildo vienos kitą, be to, stabilizuoja apyvartą. Kita vertus, nedideliame mieste ne visada pavykdavo įsigyti reikiamų produktų sultims ir salotoms gaminti, taigi susiradome tiekėjų. Dabar dalį tiekiamos produkcijos sunaudojame bare, dalį – parduodame savo krautuvėlėje. Beje, ieškodami tiekėjų dairėmės į smulkiuosius vietos gamintojus“, – aiškino Beatričė.
Gamybos automatizavimo inžinierius Justinas pats identifikuoja problemas ir jas sprendžia
Aktyvus visuomeninių organizacijų narys Justinas jau mokyklos suole žinojo, kad norėtų dirbti sau ir nuosekliai siekė svajonės išsipildymo. 2012 metais Kauno technologijos universitete įgijo elektros inžinieriaus bakalauro laipsnį, o 2014 m. – aplinkos vadybos ir švaresnės gamybos magistro laipsnį. Justino vis neapleido mintis, kad reikėtų pradėti savo verslą, tačiau jo pradžiai trūko lėšų.
Sužinojęs apie savarankiško užimtumo rėmimo priemonę, jaunuolis aktyviai konsultavosi su darbo biržos specialistais, įsteigė MB „Šeši techniniai sprendimai“ ir pateikė paraišką savarankiškam užimtumui remti. Už subsidijos lėšas įsigijęs darbui reikalingą įrangą, 2015 metų pabaigoje Justinas įsisteigė gamybos automatizavimo inžinieriaus darbo vietą.
Jo teigimu, įmonių užsakymų stygiumi skųstis tikrai negali, kadangi jis ne tik tiekia klientams reikalingus komponentus, bet identifikuoja problemas ir jas sprendžia. Justinas džiaugėsi, kad ši subsidija tapo svaria paspirtimi verslo pradžiai ir tikisi, kad ateityje bendradarbiaus su darbo birža, bet jau plėsdamas savo verslą.
Savo kavinėje Justas siūlo ir jaunimo mėgstamo greito maisto ir tradicinių lietuviškų patiekalų
Sekdamas tėvų pavyzdžiu ir sukaupta darbo patirtimi, Justas atidarė kavinę „Pipiras“ Šilalėje. Justas yra įgijęs virėjo kvalifikaciją ir pakankamai darbo įgūdžių – ne vienerius metus dirbo tėvų įkurtoje greito maisto kavinėje.
Įgijęs darbo patirties, jaunuolis įsiregistravo darbo biržoje, lankėsi įvairiose renginiuose, kurių metu sužinojo apie savarankiško užimtumo rėmimo priemonę ir pasiryžo kurti savo verslą. Įregistravęs UAB „Traukšlis“ kreipėsi dėl subsidijos darbo vietos sau įkūrimui ir už darbo biržos suteiktą paramą įsigijo kavinei būtiną virtuvės įrangą.
Grįžusi į Lietuvą, Natalija įkūrė savo Kavos namus Šilalėje
Kavos namų įkūrėja Natalija, prieš pradėdama savarankišką veiklą, dirbo užsienyje, tačiau savo ateitį visuomet siejo su Lietuva. Kaip ir Justas, mergina ieškojo darbo, lankėsi Jaunimo darbo centro organizuojamuose renginiuose, kuriuose sužinojo apie teikiamą paramą verslui.
Pasinaudojusi savarankiško užimtumo rėmimo teikiamomis galimybėmis, mergina įsigijo baldų, kavos gaminimo įrangą ir sukūrė jaukią aplinką, kur kiekvienas lankytojas gali pasigardžiuoti skania, įvairių rūšių kava, pasinaudoti internetine prieiga arba tiesiog ramiai pasėdėti ir bendrauti.
Gediminas geodezininko paslaugas siūlo visam Tauragės regionui
Tauragiškis Gediminas Kauno kolegijoje 2010 metais Kauno kolegijoje įgijęs geodezijos inžinieriaus specialybę dirbo įvairiose organizacijose, tačiau visą laiką puoselėjo viltį dirbti savarankiškai. Šių metų vasario mėnesį įsiregistravęs darbo biržoje, vaikinas ryžosi įkurti UAB „Geogenus“ ir sukurti sau darbo vietą. Gediminas jau beveik metus teikia geodezininko paslaugas viso regiono gyventojams.
Kviečiame turinčius idėjų ir norinčius dirbti savarankiškai jaunuolius kreiptis į savo miesto Jaunimo darbo centrą.
Išsamesnė informacija apie savarankiško užimtumo rėmimą:
http://www.ldb.lt/Informacija/PaslaugosAsmenims/Puslapiai/savarankisko_uzimtumo_remimas.aspx