3D skeneriu nustatytas Biliakiemio Puntuko dydis
Lietuvos geologijos tarnybos specialistai tiria geologinio paveldo objektą – riedulį, vadinamą Biliakiemio Puntuku. Pernai buvo nustatyta jį sudarančios uolienos sudėtis, atlikti sekliosios geofizikos (elektrotomografiniai) tyrimai. Utenos seniūnijos darbuotojų iniciatyva šių metų gegužę atkasus riedulį buvo galima tiksliau įvertinti jo dydį. Tačiau įprastais būdais galima išmatuoti tik apytiksliai, o tokių didelių netaisyklingos formos objektų tūrį įvertinti ypač sudėtinga.
Bendradarbiaujant su technologijas ir sprendimus tiekiančia įmone UAB „TPI Vilnius“, buvo atlikti antžeminiai skenavimo 3D lazeriniu skeneriu Faro Focus3D X130, aero fotografavimo su bepilote skraidykle ir fotogrametriniai darbai, kurie leido sukurti aukšto tikslumo ortofotografinį žemėlapį ir sudaryti riedulio erdvinį modelį. Rezultatas – tikslus riedulio antžeminės dalies dydis, o tai yra (apvalinant iki tikslumo centimetrais): ilgis 5,85 m, plotis 4,43 m, aukštis 3,07 m ir tūris 30,816461 kub. m. Forma yra artima aplygintai keturkampei prizmei.
Tai pirmas tikslingai atliktas geologinio paveldo objekto matavimas lazerine technika. Šiuos ir kitus duomenis numatoma panaudoti pritaikant šį riedulį lankymui ir kuriant informacinę aplinką.