Savo siuviniais puošia ne tik rietaviškių, bet ir iškeliavusių svetur namus
Rietaviškė Jolanta Varnelienė jau trečius metus dirba Rietavo knygyne. Jame parodyti savo išmonę moteris turi kur: yra dizaino studija, tenka užsiimti balionų lankstymu. Paklausta apie siuvimą, sako, kad gyvenime su siuvimu nėra turėjusi nieko bendra: nei mokslų su tuo susijusių nebaigė, nei apskritai siūti mėgo. Dabar jau antrus metus moteris savo siuviniais džiugina ne tik rietaviškius, bet ir visus, panorusius savo namus papuošti rankų darbo sėdmaišiais, pufais, pagalvėlėmis ar itin mielai atrodančiais minkštais žaisliukais.
Siūti įkvėpė dukra
Moteris siuvimo anksčiau nemėgo, pasakojo, kad jei reikėdavo kelnes patrumpinti ar kažką susiūti, galėdavo tai padaryti, bet mieliau patikėdavo siuvėjai. Dabar prireikus rietaviškė gali sau ir rūbą pasisiūti. Po pirmojo siuvinio J. Varnelienę apėmė toks azartas, kad siuviniai „gimė“ vienas po kito, plito tarp žmonių. „Siuvimas man buvo kažkoks kosmosas. Visi mano siuviniai prasidėjo nuo to, kai dukra Guoda vieną vakarą pasakė, jog norėtų sėdmaišio. Po kelių dienų ėmiau galvoti, negi aš jo nepasiūsiu? Tad, likusi viena namuose, pasidariau iškarpas ir pasiuvau savo pirmąjį sėdmaišį.
Pirmas blynas nebuvo prisvilęs, nors dabar sėdmaišius tobulinu: pirmieji buvo skirti namiškiams ir draugams“, – pasakojo moteris. Paskui, dukros paskatinta, J. Varnelienė ėmė siūti ne tik sau ir savo draugams, bet ir svetimiems. Besiuvant sėdmaišius, norėjosi kažko naujo, tada pradėjo siūti pelėdžiukus, katinukus. „Iškarpas sėdmaišiams susiradau internete, o dabar jau darau pagal save, tokias, kokios man patinka. Pelėdas ir katinukus piešiu pati: imu medžiagą, derinu spalvas ir siuvu. Visai neseniai nupiešiau žirafą – vis norisi bandyti kažką naujo. Velykoms buvau pasiuvusi ir zuikiukų, bet jie tokio populiarumo kaip katinukai ar pelėdžiukai nesulaukė“, – pasakojo J. Varnelienė.
Puošia ne tik namus, bet ir parduotuvių vitrinas, mokyklas
Pagrindinis rietaviškės siuvinių asortimentas yra sėdmaišiai, pufai, dekoratyvinės pagalvėlės, tačiau labiausiai perkami yra jau minėtieji pelėdžiukai ir katinukai, kurie tapo moters „vizitine kortele“. „Kiti juokais mane vadina katinų karaliene ar katinų mama. Kadangi mano pelėdžiukai buvo stačiomis ausimis, todėl ir toliau piešiant automatiškai išėjo kačiukas, o ne koks kitas gyvūnėlis. Tiesiog toks mano stilius“, – apie pirmuosius siuvinius pasakoja moteris. Sulaukusi specifinių užsakymų, rietaviškė ne visada leidžiasi į avantiūrą, nes nelaiko savęs tikra siuvėja, tik mėgėja. Visada atsižvelgia į žmonių prašymus ir pageidavimus, kokiai progai siuvinys bus skirtas. Vis dėlto nė vienas moters kūrinys nėra visiškai vienodas. „Jie visi kaip mano vaikai, kiekvienas numylėtas ir nuglostytas. Neįmanoma pasiūti dviejų visiškai vienodų. Mano siuviniai iškeliauja ir į užsienį: Prancūziją, Angliją, Norvegiją, Daniją. Yra tekę pelėdžiukais puošti ir parduotuvės vitriną, dar laukia užsakymas pasiūti sėdmaišių mokyklai. Didžiausia reklama yra internetas: žmonės pasižiūri į pavyzdžius, išsirenka, ko norėtų, būna, ateina ir į namus ar užsuka į darbovietę“, – pasakojo moteris.
Per šventes – pats darbymetis
„Kai žmogus kreipiasi į mane, niekada nesakau ne, reikia rytojui – siuvu. Esu jau įgudusi, žinau, nuo ko pradėti, tai dabar daug lengviau. Daugiau laiko užtrunka medžiagų susirinkimas, susikarpymas, spalvų suderinimas. Pavyzdžiui, pelėdžiukas turi daug dalių, reikia žiūrėti, kad tų dalių spalvos derėtų. Pasiruošimas užima daugiau laiko nei pats siuvimas. Patys pirmieji mano pasiūti pelėdžiukai iškart iškeliavo į Norvegiją. Lyginant su dabartiniais, žinoma, skyrėsi ir jų dydžiai, ir apdaila, bet pats stilius išliko toks pat“, – apie darbo specifiką pasakojo J. Varnelienė. Daugiausia darbo moteris turi prieš Kalėdas ir kitas šventes. Žmonėms – šventės, o J. Varnelienei – pats darbymetis. Pasitaiko ir tokių, kuriems žaisliuko prireikia paskutinę minutę, tačiau moteris ir šiems neatsako. Populiariausieji katinukai ir pelėdžiukai tinka bet kokiai progai, juos mėgsta ir maži, ir dideli. Tai ne tik žaisliukai, jie turi ir praktiškąją vertę – gali būti naudojami kaip pagalvėlės – turbūt todėl labiausiai žmonėms ir yra „prilipę“. Jei yra pageidavimų, moteris daro stalo korteles, kvietimus, o tai nėra pagrindinė jos veikla. „Žmonės klausia, kada ilsiuosi, bet aš atsakau, kad pailsiu siūdama. Tenka ir pavakaroti, ir panaktinėti, ypač prieš šventes, tačiau man ši veikla yra be galo maloni. Pajuntu, kad esu žmonėms reikalinga, kai padėkoja, vieni kitiems pasakoja, geru žodžiu pamini – man tai paglosto širdį. Smagiausia, kai matai besišypsančius žmones – matyti, kad džiaugiasi mano siuviniais. Be galo malonu dovanoti žmonėms džiaugsmą“, – įspūdžiais dalijosi rietaviškė.
Didžiausias ramstis – dukra
J. Varnelienė siuva pagal individualius norus bei pageidavimus, bet kartais žmonės ateina ir renkasi iš to, kas jau pasiūta. Turėdama laiko moteris išvažiuoja į muges: važiuotų dažniau, bet trūksta laiko, o ir prieš važiuojant reikia pasiruošti nemažą žaislų asortimentą. Moteris juokaudama sakė, kad po darbo knygyne bei siuvimo laisvo laiko belieka tik žolei nupjauti. „Jei pavyksta kokiam savaitgaliui ištrūkti pailsėti, tai labai džiaugiuosi. Anksčiau siūdavau ir savaitgaliais, dabar stengiuosi planuoti laiką, kad pavyktų save palepinti bent laisvomis nuo darbo dienomis. Prieš šventes to padaryti nepavyksta, nes esu reikalinga žmonėms“, – sakė moteris. J. Varnelienė turi dukrą Guodą, kuriai taip pat nestinga meninių gebėjimų – ji yra fotografė. „Ji – mano paspirtis: sukūrė etiketes, vizitines korteles, padaro gražių nuotraukų. Ji – didelis ramstis, gaunu iš jos labai vertingų patarimų.“