Trys šalys susivienijo bendram tikslui
Telšių jaunimo centro (TJC) patirtinio mokymosi centre Džiuginėnuose – dar viena naujiena. Po sunkių 18 tarptautinių jaunimo mainų darbo dienų iškilo didžiulė krosnis, atsirado naujos sandėliuko durys ir akmenimis grįsta aikštelė.
Džiuginėnuose vyko tarptautinių jaunimo mainų projektas EUROPE WORKS: ORGINAL CREATIVE ATTRACTIVE (EWOCA3), kur susitiko trys partneriai (Vokietija, Ispanija, Lietuva). Su Vokietijos atstovais (Mediencooperative Steinfurt e.V.) TJC bendradarbiauja aštuntus, o Ispanijos (Opendoors) – penktus metus. Iš jų dvejus metus vyko jaunimo mainų projektas Džiuginėnuose. „Vienais metais buvo pastatyta terasa ir pagaminti baldai, o šiemet galime džiaugtis ir didžiuotis nauja krosnimi kieme. Kepsime picą, kugelį ir kitokius gardžius patiekalus“, – stovyklos uždarymo dieną sakė TJC direktorė Saulena Pilitauskaitė ir prisipažino, jog tos 18 dienų buvo nelengvas iššūkis tiek lietuvaičiams, tiek užsieniečiams. Negana to, beveik visą stovyklos laiką merkė lietus…
Renginyje ir iškilmingoje krosnies bei kitų kūrinių pristatymo ir juostelės perkirpimo ceremonijoje dalyvavęs Telšių rajono savivaldybės vicemeras Kęstutis Gusarovas džiaugėsi puikiais darbo rezultatais, stebėjosi stovyklautojų vienybe, atkaklumu, drąsa ir ryžtu sukurti tai, kas jau, rodos, buvo nebeįmanoma.
Telšių rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vyr. specialistė Daiva Marčenkovienė negailėjo pagyros žodžių stovyklautojams, jų vadovams.
TJC direktorė padėkojo D. Marčenkovienei už pagalbą ieškant profesionalaus krosnių mūrininko. Surastas auksarankis Vytautas. Jo dėka jaunuoliai įgijo naujos patirties, išmoko sumūryti krosnį.
Džiuginėnai priklauso Gadūnavo seniūnijai. Seniūnė Inesa Kęsminienė didžiavosi turėdama tokį patirtinio mokymo centrą savo vadovaujamoje seniūnijoje. Ji linkėjo sėkmės stovyklautojams ir neišsenkančių kūrybos bei aktyvios veiklos aruodų darbuotojams bei savanoriams.
Tarptautinių jaunimo mainų projekte EWOCA3 dalyvauja po 8 jaunus žmones ir po 2 jų vadovus iš trijų šalių. Vokiečiai, ispanai ir lietuviai – seni partneriai, tad vadovai vieni kitus gerai pažįsta, puikiai sutaria ir kasmet susitinkantys jaunuoliai.
Skirtingoms kultūroms atstovaujantys 24 jaunuoliai pasiskirstė į tris grupes: maisto gaminimo, kūrybinių dirbtuvių – darbo ir medijų. Jaunuoliai patys gamino maistą, tvarkė gyvenamąsias patalpas, statė krosnį, akmenimis išgrindė aikštelę ir joje sumeistravo suolelius, duris, kūrė gražesnę Džiuginėnų aplinką. Ant kiekvienų durų atsirado po patirtinio mokymosi centro teritorijoje surastą surūdijusią, bet senus laikus menančią pasagą. Mat toje vietoje, kur dabar stovi pastatyta krosnis, prieš keletą dešimčių metų veikė kalvė.
Iškilmingai pristačius krosnį, leista jai atlikti savo darbą pagal paskirtį – kepti picą, kurią ruošė maisto gaminimo komanda, o tuo tarpu visi pakviesti į palapinę, kur buvo pristatyti kiekvienos šalies atstovų įspūdžiai apie stovyklą, darbo grupių veikla, pasivaišinta ispaniškais pyragaičiais, vaisių ir daržovių kokteiliu. Galiausiai ant padėklų atnešta garuojanti gardi pica. Svečiai tepasakė: „Tobula!“
Jaunuoliai iš trijų šalių ne tik uoliai plušo kurdami gražesnę aplinką, bet ir susipažino su Lietuva. Tik atvykę jauni žmonės pakviesti dalyvauti dviračių žygyje: minti pedalus nuo Klaipėdos iki Nidos. Veiklos pristatyme parengtame laikraštuke užfiksuotos reakcijos po dviračių žygio, veiklos pristatymo metu už tai ne viena žvilgsnio strėlė skriejo į žygio iniciatorę Sauleną. Jau daugelis žino, kad žygiai su TJC direktore – ne juokas lengvabūdžiams. Vis tik įveiktas iššūkis liko įvertintas puikiai ir skaudanti sėdynė, pūslėtos kojos bei rankos liko užmarštyje.
Su jaunuoliais dirbo jaunimo darbuotojai: Vitalijus Praspaliauskas, Inga Nagytė, Kristina Kniukštaitė, Vytautas Trusovas, o viskam vadovavo – S. Pilitauskaitė.
Stovyklautojai kaime gyveno ekologiškai. Čia atvykę jie daug išmoko naujo: net pažinti prieskonius – atskirti krapą nuo petražolės ir panašiai. „Stovyklos tikslas — parodyti jaunam žmogui viską, ką galima pasigaminti, turint elementariausius įrankius, supažindinti su ekologišku gyvenimu, su tuo, kas yra paprasta ir natūralu“, – sakė TJC direktorė.
Projektas EWOCA3 finansuojamas ES programos „Erasmus+“, Vokietijos fondo „Mercator“ ir NRW žemės šeimos, vaikų, jaunimo, kultūros ir sporto ministerijos. Abu fondai remia projektus, kurie skatina Europos jaunimo organizacijų partnerystę ir plėtoja jaunų žmonių tarpkultūrinę bei socialinę kompetencijas, skatina vadovavimąsi neformalaus ugdymo principais, orientavimąsi ne į rezultatą, o į procesą, į mažiau galimybių turinčius jaunus žmones.