Panevėžio darželiuose – salmoneliozės protrūkiai
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Panevėžio departamentas (toliau – Panevėžio departamentas) informuoja, kad šių metų rugpjūčio mėnesį, vasarą veikiančiuose Panevėžio miesto lopšeliuose – darželiuose „Sigutė“, „Puriena“ ir „Jūratė“, buvo nustatyti ūmios žarnyno infekcijos protrūkiai. Panevėžio departamentas iš VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės Infekcinių ligų skyriaus gavo informaciją apie 26 minėtų ikimokyklinio ugdymo įstaigose lankančių vaikų susirgimo atvejus.
Infekcijos šaltiniai
Panevėžio departamento specialistai, atlikę epidemiologinį tyrimą, įtaria, kad l/d „Puriena“ auklėtiniai žarnyno infekcija galėjo užsikrėsti ugdymo įstaigoje per įvairius maisto gaminius, į kuriuos buvo dedamas kiaušinis ar vištiena.
L/d „Sigutė‘ kilusio maisto protrūkio infekcijos šaltiniu galėjo būti ne tik maisto gaminiai, į kuriuos buvo dedami kiaušiniai ar vištiena, bet ir salmoneliozės sukėlėjo nešiotojas. Visiems ikimokyklinio ugdymo įstaigų darbuotojams rekomenduota atlikti darbuotojų neplaninį sveikatos patikrinimą bei papildomą higienos įgūdžių mokymą ir vertinimą.
L/d „Jūratė“ skirtingose grupėse buvo nustayti 3 ūmios žarnyno infekcijos atvejai, iš kurių 2 atvejais buvo patvirtinta salmoneliozė. Epidemiologinis tyrimas tęsiamas toliau.
Salmonelioze daugiausia serga panevėžiečiai
Praėjusiais metais Panevėžio regione buvo užregistruoti 152 salmoneliozės atvejai. Didžiausias sergamumas šia liga buvo registruotas Panevėžio mieste (11, 97 atv./10 tūkst. gyv.), kuris daugiau nei 3 kartus viršijo Lietuvos sergamumo rodiklį (3,72 atv./10 tūkst. gyv.).
2016 m. sausio – liepos mėnesį Panevėžio mieste salmoneliozė buvo registruota 23 gyventojams.
Ligos simptomai
Pirmieji ligos simptomai paprastai pasireiškia po 12-72 valandų po užsikrėtimo. Užsikrėtus Salmonella Enteritidis tipo bakterijomis, paprastai liga pasireiškia gastroenterito požymiais: pykinimu, vėmimu, viduriavimu bei karščiavimu, trunkančiu iki trijų dienų. Karščiavimas dažniausiai trunka 1-3 dienas, o viduriavimas praeina per 3-7 dienas. Dėl karščiavimo, vėmimo ir viduriavimo ligonis netenka daug skysčių, gali išsivystyti dehidratacija.
Salmoneliozės profilaktika
Panevėžio departamento specialistai primena, kad salmoneliozės profilaktikai reikia atkreipti dėmesį į kiaušinių tinkamą tvarkymą. Maistui vartoti tik šviežius, nesuskilusius ir kruopščiai nuplautus kiaušinius, kuriuos patariama gerai išvirti ar iškepti. Visada nusiplauti rankas po kiaušinių tvarkymo. Vartoti tik gerai išvirtus ar iškeptus kiaušinius (kiaušinio trynys neturi būti skystas ar minkštas). Salmoneliozės prevencijai svarbu tinkamai tvarkyti žalią vištieną, kitą mėsą ir jų produktus. Žalią mėsą laikyti šaldytuve taip, kad ji nesiliestų su kitu maistu arba skystis nuo žalios mėsos nenuvarvėtų į vartojimui paruoštą maistą. Sušaldytą mėsą atitirpinti šaldytuve, o prieš gaminimą – visada nuplauti. Taip pat kruopščiai nuplauti po tekančiu karštu vandeniu su indų plovikliu virtuvės įrankius bei rankas po žalios mėsos dorojimo. Neragauti ir nevalgyti žalios mėsos, faršo. Sergantis salmonelioze žmogus taip pat gali būti potencialiu infekcijos šaltiniu, jei toks žmogus nesilaiko higienos reikalavimų.