Nauji mokslo metai atneša naujų vilčių ir iššūkių
Kasmet naujų mokslo metų išvakarėse Kėdainių rajono švietimo įstaigų vadovai renkasi į Kėdainių rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir kultūros skyriaus bei Kėdainių švietimo pagalbos tarnybos organizuojamą rudens švietimo konferenciją.
Į Daugiakultūrį centrą susirinkusius savivaldybės ugdymo įstaigų direktorius, jų pavaduotojus ugdymui ir skyrių vedėjus, Kėdainių švietimo darbuotojų profesinių sąjungų susivienijimo bei kitų švietimo įstaigų atstovus su nauja mokslo metų pradžia pasveikino Kėdainių rajono savivaldybės meras Saulius Grinkevičius, savivaldybės administracijos direktorius Ovidijus Kačiulis, direktoriaus pavaduotojas Antanas Pavolis, tarybos narys Steponas Navajauskas, savivaldybės administracijos Švietimo ir kultūros skyriaus vedėjas Julius Lukoševičius.
Gerai įvertinti mokslo metų rezultatai
Rajono vadovas S. Grinkevičius apžvelgė ir gerai įvertino praėjusių mokslo metų rezultatus. Meras pasidžiaugė abiturientų brandos egzaminų rezultatais, aukštu mokytojų profesionalumu, rajono ir respublikinėmis moksleivių dainų šventėmis, jose dalyvavusių mokinių gausa ir savo darbui atsidavusiais pedagogais.
„Praėjusieji mokslo metai buvo geri ir mokykloms, nes pirmą kartą rajono savivaldybė iš savo biudžeto joms skyrė daugiau kaip 540 tūkst. eurų. Už šias lėšas mokyklos buvo tvarkomos ir renovuojamos, todėl jose pagėrėjo darbo ir mokymosi aplinka pagerėjo“, – sakė S. Grinkevičius.
Rajono vadovas tikisi, kad nauji mokslo metai bus dar geresni.
„Naujais mokslo metais visiems linkiu kūrybingo darbo ir kuo geriausių rezultatų. Linkiu, kad moksleiviai į mokyklą eitų kaip į namus. Tėveliams linkiu supratingumo, o mokytojams – nepritrūkti idėjų ir energijos“, – sakė S. Grinkevičius.
Pristatė 2016–2017 mokslo metų aktualijas
Konferencijoje, skirtoje švietimo įstaigų darbuotojų planams 2016–2017 mokslo metais, kėdainiečiams pranešimą „Švietimas: liekame imitaciniame lauke ar grįžtame į realybę?“ skaitė Lietuvos švietimo tarybos pirmininkė habil. dr. Vilija Targamadzė.
2016–2017 mokslo metų aktualijas pristatė Švietimo ir kultūros skyriaus vedėjas Julius Lukoševičius.
Švietimo ir kultūros skyriaus vedėjo J. Lukoševičiaus teigimu, būsimi darbai tradiciškai aptariami švietimo bendruomenės konferencijoje. „Bus naujovių ir šiemet. Svarbiausi mokslo metų veiklos akcentai nukreipti į kiekvieno mokinio pažangą, skaitymo ir rašymo gebėjimų ugdymą mokant visų dalykų, pamokos veiksmingumo didinimą, tėvų įtraukimą į mokyklų gyvenimus“, – sakė J. Lukoševičius.
Didelių pokyčių nebus
Kadangi švietimo įstaigų tinklas mūsų rajone sutvarkytas jau prieš keletą metų, todėl šį rugsėjį didelių pokyčių jame nebus. Mūsų rajono taryba patvirtino bendrojo ugdymo mokyklų tinklo pertvarkos bendrąjį planą iki 2020 metų. Jame numatyti tik vidaus struktūros pertvarkymai. J. Paukštelio progimnazijos Lančiūnavos skyriuje sumažėjus mokinių suformuota tik priešmokyklinė ir ikimokyklinė grupė, o tos pačios progimnazijos Tiskūnų skyriuje formuojamos jungtinės klasės. 2017 metais numatyta mokyklas-darželius „Puriena“ ir „Vaikystė“ pertvarkyti į ikimokyklines ugdymo įstaigas.
„Daugiau permainų tinkle nenumatyta. Rajone ugdymas yra prieinamas visiems mokiniams – turime dvi išgrynintas gimnazijas mieste, keturias gimnazijas kaimuose. Sėkmingai dirba progimnazijos ir pagrindinės mokyklos“, – sakė J. Lukoševičius.
Išlieka stabilus šimtukų skaičius
Ugdymo kokybę geriausiai atspindi brandos egzaminų rezultatai. Jau keleri metai mūsų rajone išlieka stabilus šimtukų skaičius – 21.
„Šiemet abiturientė Agnė Staniūtė gavo net penkis šimtukus, o Einaras Sipavičius – tris šimtukus. 110 darbų buvo įvertinti nuo 86 iki 99 balų. Trims abiturientams brandos atestatai įteikti su pagyrimais. Gaila, bet šešiasdešimt abiturientų neišlaikė egzaminų“, – sakė J. Lukoševičius.
Šiais metais žurnalas „Veidas“ operatyviai pagal egzaminų rezultatus ir abiturientų stojimus į aukštąsias mokyklas sudarė šalies mokyklų reitingus. Jame „Atžalyno“ gimnazija užima74 vietą, o Šviesioji – 84 vietą.
J. Lukoševičius pasidžiaugė, kad pagerėjo pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimas. Lietuvių kalbos patikrinimo rezultatų vidurkis rajone per metus pakilo nuo 5,82 iki 6,17, o matematikos – nuo 4,74 iki 5,17.
Nauja lietuvių kalbos programa
Nuo šių mokslo metų jau pradedama mokytis pagal naujas, visoms mokykloms bendras 1–10 klasių lietuvių kalbos programas, kuriose daug dėmesio skiriama skaitymo ugdymui, tvirtiems raštingumo įgūdžiams suformuoti – į mokyklas grąžinamas diktantas, atpasakojimas. Į programas įtraukta literatūra, formuojanti ne tik meninį skonį, bet ir moralines vertybes, tautinę ir pilietinę savimonę.
„Žinoma, toks dėmesys lietuvių kalbai – sveikintinas, tačiau mokyklų vadovai tam turi pastabų, nes labai operatyviai reikės atnaujinti vadovėlius ir bibliotekų knygų lentynas, o šiemet tam lėšų biudžetuose nenumatyta“, – sakė J. Lukoševičius.
Šiais mokslo metais daug dėmesio bus skiriama ir pilietiškam mokinių ugdymui, neformaliajam vaikų švietimui. Taip pat numatytas ir Krašto apsaugos ministerijos projektų įtraukimas į mokyklų gyvenimą.
Mokyklos sulaukė investicijų
Kaip ir kasmet, šiemet kelios rajono mokyklos sulaukė nemažų investicijų. Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazijos atnaujinimui skirta 355 tūkstančiai eurų, Pelėdnagių „Dobiliuko“ skyriaus pastato apšiltinimui – 58 tūkstančiai eurų. „Ryto“ progimnazijoje už 6000 eurų bus atnaujinti turėklai, taip pat remontuojama mokykla – darželis „Puriena“ (7 300 eurų), kai kuriose ikimokyklinėse įstaigose atnaujintas lauko inventorius, sutvarkyti mokyklų ir darželių kiemai, stogai.
„Mūsų noras, kad vaikai mokytųsi saugioje, jaukioje aplinkoje, nes mokykloje jie praleidžia didelę dalį dienos, todėl joje mokiniams turi būti ir patogu ir gera“, – sakė J. Lukoševičius.
Privalomas priešmokyklinis ugdymas Kita svarbi jau mokslo metų naujovė – privalomas vienerių metų trukmės priešmokyklinis ugdymas, kurio tikslas – padėti pasirengti mokyklai.
„Tyrimai rodo, kad nuo to, ar vaikui buvo sėkminga mokyklos lankymo pradžia, didele dalimi priklauso ir tolesni mokymosi pasiekimai. Jau ir anksčiau priešmokyklines grupes lankė 98 proc. šešiamečių. Šįmet rajone planuojama ugdymo įstaigose sulaukti apie 480 priešmokyklinukų“, – sakė J. Lukoševičius.
Ikimokyklines įstaigas mūsų rajone lanko apie 1 420 vaikų.