Pirmasis Lietuvoje kvartalų energinio efektyvumo didinimo projektas bus įgyvendintas Birštone
Rugpjūčio 30 d. Birštono savivaldybės merė Nijolė Dirginčienė dalyvavo LR aplinkos ministerijoje vykusiame susitikime su Vokietijos vyriausybės atstovais dėl pirmojo Lietuvoje kvartalų energinio efektyvumo didinimo projekto įgyvendinimo Birštone. Kartu su vokiečiais vykdomame projekte dalyvaujanti Birštono savivaldybė projekto įgyvendinimui pasirinko meno mokyklą. Planuojama, jog Birštone startuojantis analogų šalyje neturintis projektas taps pilotiniu, kuriuo remiantis ir kitos šalies savivaldybės artimiausiu metu galės sėkmingai įgyvendinti tokio tipo projektus.
Susitikime dalyvavo VFR federalinės aplinkos, gamtos apsaugos, statybų ir reaktorių saugos ministerijos Finansavimo reikalų skyriaus vadovė dr. Sylvia Sterger ir šio skyriaus atstovas Bernd Strobel, Vokietijos nevyriausybinės organizacijos „Būsto iniciatyva Rytų Europoje“ direktorius Knut Höller ir kt. Lietuvos grupei susitikime atstovavo aplinkos viceministrė Daiva Matonienė, Būsto energijos taupymo agentūros direktorius Valius Serbenta, aplinkos ministerijos Statybos ir būsto departamento direktorė Elvyra Radavičienė, Birštono miesto merė Nijolė Dirginčienė ir kt.
Susitikimo metu ne tik aptarti pagrindiniai tolimesnio bendro darbo principai, funkcijų pasidalijimas, artimiausios veiklos, paraiškų dėl inovatyvių projektų finansavimo teikimo VFR federalinės aplinkos, gamtos apsaugos, statybų ir reaktorių saugos ministerijai tvarka, bet ir sutarta dėl pirmojo Lietuvoje inovatyvaus projekto įgyvendinimo Birštone.
Kartu su vokiečiais vykdomame demonstraciniame kvartalų energinio efektyvumo didinimo projekte dalyvaujanti Birštono savivaldybė inovatyvaus projekto įgyvendinimui pasirinko meno mokyklą, esančią planuojamame atnaujinti miesto centrinės dalies kvartale. Savivaldybės patvirtintoje šio kvartalo energinio efektyvumo didinimo programoje Birštono meno mokyklos atnaujinimas numatytas taikant inovatyvias priemones – planuojama, jog po atnaujinimo šis pastatas pasieks „A+“ arba „A++“ energinio naudingumo klasę.
„Inovatyvaus projekto įgyvendinimas Birštone buvo vienas svarbesnių susitikimo su vokiečiais darbotvarkės klausimų. Išsamiai aptarėme visas tolimesnio projekto įgyvendinimo detales – pradedant nuo investicinio plano sudedamųjų dalių, baigiant projekto įgyvendinimo terminais ir finansavimo klausimais“, – tvirtino Birštono merė Nijolė Dirginčienė.
Pasak N. Dirginčienės, iki š.m. lapkričio 1 d. Birštono savivaldybė parengs investicinį planą, kuris suderintas su šalies aplinkos ministerija ir BETA, bus teikiamas VFR federalinės aplinkos, gamtos apsaugos, statybų ir reaktorių saugos ministerijai. „Jei viskas vyks pagal planą, jau kitų metų pradžioje planuojame pirkti rangos darbus ir pradėti pastato atnaujinimą“, – teigia Birštono merė.
Š.m. birželio mėn. Berlyne pasirašytoje dvišalio bendradarbiavimo sutartyje numatyta, jog inovatyvių projektų įgyvendinimui Vokietijos vyriausybė skirs ne tik ženklią techninę ir ekspertinę pagalbą, bet ir finansinę paramą.
„Planuojama, jog Birštone startuojantis analogų šalyje neturintis projektas taps pilotiniu, kuriuo remiantis ir kitos šalies savivaldybės artimiausiu metu galės sėkmingai įgyvendinti tokio tipo projektus. Tai yra pagrindinis šio projekto siekis“, – teigia BETA direktorius Valius Serbenta.
Šio susitikimo metu buvo aptarta ir inovatyvių projektų įgyvendinimo eiga Šiaulių bei Utenos savivaldybėse, o taip pat ir kitose šalies savivaldybėse.