Pirmojo Lietuvos cukraus fabriko jubiliejui – apdovanojimai ir unikali paroda
Rugsėjo 8-ąją Marijampolėje pirmasis Lietuvos cukraus fabrikas minėjo 85-ąjį veiklos jubiliejų. Iškilmingoje šventėje senajame cukraus angare buvo pagerbti Lietuvos žemės ūkiui ir kaimui nusipelnę žmonės.
Šeštą kartą teikiamus ordinus ir medalius „Už nuopelnus Lietuvos kaimui“ įsteigė Aleksandro Stulginskio universitetas, ARVI, Baltijos agroverslo institutas bei Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba (LŽŪKT).
Šventiniame renginyje Marijampolės savivaldybės meras už nuopelnus Marijampolės cukraus pramonei įteikė Šv. Jurgio, Marijampolės globėjo, medalius bendrovės „Arvi cukrus“ cukrinių runkelių laboratorijos vedėjai Vydai Petrauskienei ir gamybos ir technikos direktoriui Vidui Piepoliui.
„Lietuvos kaime nuoširdžiai dirbo ir dirba daug valstybingumo ir tautinio identiteto idėjai atsidavusių žmonių – nuo žemdirbių, pramoninkų iki švietimo, medicinos, kultūros ir kitų sričių iškiliausių veikėjų, kuriuos vienija troškimas ištikimai tarnauti gimtajam kraštui, garsinti Tėvynę Lietuvą ir skatinti jos žinomumą ir klestėjimą pasaulyje, dėl to buvo įsteigti visuomeniniai ordinai ir medaliai“, – sakė ARVI prezidentas dr. Vidmantas Kučinskas.
Ordinu „Už nuopelnus Lietuvos kaimui“ apdovanotas prof. Dr. Viktoras Pranckietis, daugelio mokslo leidinių autorius bei sodo kultūrų selekcininkas, Romaldas Abugelis, LR Seimo kanceliarijos Kaimo reikalų komiteto biuro vedėjas, rengęs ir tobulinęs svarbiausius Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros strateginius dokumentus ir įstatymus.
Ordinai už rūpestį Lietuvos kaimu ir atsidavimą taip pat buvo įteikti UAB „Arvi cukrus“ agronomui Jonui Skirkai, LŽŪKT gyvulininkystės konsultantei Bronei Vaičiulienei ir LŽŪKT ekonomikos konsultantei Zitai Vaišvylienei, 33 savo gyvenimo metus skyrusiai žemės ūkiui.
Medaliais įvertinti doc. dr. Vytauto Liako, daugelio tyrimų iniciatoriaus, rengiančio šiuolaikines augalų auginimo technologijas, vykdančio mokslinių tyrimų rezultatų sklaidą nuopelnai, taip pat ilgamečių „Arvi cukrus“ darbuotojų Vilenos Prasauskienės ir Romutės Daugėlaitės, LTŽŪK ekonomikos konsultantės Aušros Petronytės ir „Mano ūkis“ redaktorės Jurgitos Zaleckienės svarus indėlis Lietuvos kaimui.
Renginio metu tradiciškai buvo įteikti aukso ženklai ilgamečiams įmonės „Arvi cukrus“ darbuotojams. „Tai, kad galime dirbti ir puoselėti Lietuvos cukraus tradicijas reikia dėkoti fabriko darbuotojams, kurie niekuomet nenuleido rankų, demonstravo tvirtą charakterį ir garbę, tai darydami dėl ateities, nes Lietuvos pramonė yra mūsų ateitis. Ačiū už Jūsų darbus, iniciatyvas ir gerumą“, – kalbėjo dr. V. Kučinskas.
Žurnalistas, istorikas Rimvydas Valatka šventiniame minėjime skaitė pranešimą apie cukraus reikšmę Lietuvai. Originalioje erdvėje – cukraus fabriko angare – koncertavo ansamblis „Lietuva“ ir solistė mecosopranas Jovita Vaškevičiūtė.
85-mečio veiklos proga buvo atidaryta Cukraus fabriko paroda. Joje unikalūs pačiame fabrike gaminti baldai, istorinius įvykius menantys raštai, įrankiai, metraščiai, fotografijos. Parodoje atkurtas autentiškas pirmojo Lietuvos cukraus fabriko direktoriaus kabinetas.
Ekspozicijoje pristatyti net ir su cukriniais runkeliais į fabriką patekę II pasaulinio karo laikų sprogmenys, artilerija, prieštankiniai pabūklai, pasagos ir kiti įdomūs radiniai. Kiekvienas atvykęs į „Arvi cukrus“ fabriko teritorijoje veiksiančią ekspoziciją galės sau nusikaldinti unikalią 85-mečio monetą.
Unikali paroda bus atvira lankymui nuo rugsėjo 9 d. iki 14 d., 12.00–17.00 val. Ekskursijoms ir grupėms registruotis skambinant „Arvi cukrus“ aplinkos apsaugos projektų vadovui Giedriui Šlekiui, mob. 8 655 16 006.
Įmonės istorija prasidėjo 1931 metais, kada Marijampolėje pradėjo veikti pirmasis Lietuvos cukraus fabrikas, pastatytas padedant Čekijos bendrovei „Škoda“. Fabrikas išgyveno karą, sovietmetį, o 1999 metais įmonę ištiko bankroto grėsmė, nuo kurios išgelbėjo cukrinių runkelių augintojai ir naujasis akcininkas – ARVI įmonė, kuri fabriką modernizavo pagal Vokietijos specialistų parengtą projektą. Šiuo metu įmonės produkcija keliauja į Europos šalis.
Nuotraukos: Genadij Batranak ir Aurelija Baniulaitienė