Skaitmeninės fotografijos pradžiamokslis bibliotekose
Dešimt mėnesių kvietėme pradedančius, mėgėjus, ir žinoma – išprotėjusius dėl fotografijos panevėžiečius du kartus per savaitę ateiti į Panevėžio miesto savivaldybės viešąją biblioteką ir sužinoti, kaip efektyviai pasinaudoti skaitmeninių vaizdų kūrimo ir redagavimo programų teikiamomis galimybėmis.
Nors šie užsiėmimai buvo orientuoti į vaikus ir jaunimą, tačiau artimiau susipažinti su skaitmenine fotografija panoro gan įvairi publika: nuo paauglių iki vyresnių klasių moksleivių ir net suaugusiųjų. Priėmėme visus susidomėjusius.
Kūrybinių dirbtuvių metu dalyvių kaskart laukė vis naujos užduotys, nauji praktiniai darbai, kurių rezultatas – kalėdiniai, velykiniai atvirukai bei sveikinimai, komiksas, fotomanipuliacijos, koliažai, nuotraukų korekcijos ir ne tik.
Užsiėmimus „Židinio“ bibliotekoje vedusi savanorė Marta Rulytė dalyviams papasakojo apie fotografiją bei kompiuterinę grafiką, pagrindines fotografijos kompozicijos taisykles. Buvo apžvelgtos pagrindinės ir pačios populiariausios, plačiai naudojamos nuotraukų redagavimo bei skaitmeninių vaizdų kūrimo programos – „Adobe Photoshop“, „Gimp“, „Picasa“ ir kt. Susipažinta su internete lengvai prieinamais nuotraukų redaktoriais („PiZap“ ir „PicMonkey“), kur galima tiesiogiai, nediegiant jokių programų, tvarkyti ir tobulinti norimus vaizdus. Užsiėmimų dalyviai išbandė pasirinktų vaizdų redagavimą: naudodami pagrindinius nuotraukų tvarkymo įrankius ir filtrus, jie kūrė naujus originalius vaizdus. Padedami Martos, užsiėmimus lankę panevėžiečiai kūrė fotomanipuliaciją. Žaisdami kadrais, spalvomis, šviesa, retušuodami, montuodami ir kombinuodami pasirinktas nuotraukas jie sukūrė keletą netikėtų, įdomių ir originalių vaizdų, taip pat keletą šventinių atvirukų.
Šiaurinės bibliotekos skaitmeninių vaizdų kūrybinių dirbtuvių dalyviai kartu su bibliotekininke Vika Dubauskaite ne tik spėjo susipažinti su nuotraukų formatais, praktiškai išbandyti fotografavimo patarimus, bet ir mokėsi tvarkyti nufotografuotus kadrus ar atsisiųstus paveikslėlius laisvai prieinama nuotraukų redagavimo programa „PhotoScape“. Pasitelkę šią programą, vaikai ir jaunimas sukūrė mini komiksą, koliažą, velykinius atvirukus.
Atsiradus bendruomenės poreikiui, papildomi mokymai buvo organizuoti Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro darbuotojams jų patalpose. Kursą – „Fotografija ir skaitmeninių vaizdų redagavimas“ vedė bibliotekos darbuotojos Vika Dubauskaitė ir Miglė Šablinskaitė. Mokymų tikslai: lavinti fotografavimo įgūdžius, perprasti fotoaparatų nustatymus ir fotografavimo taisykles; išmokti dirbti nuotraukų redagavimo programa „Picasa“. Užsiėmimų metu dalyviai daugiau sužinojo apie vizualinės komunikacijos ir atvaizdų vaidmenį, naudojimą, socialinę medią, susipažino su fototechnika (fotoaparatais, objektyvais ir kitais pagalbiniais priedais), fotoaparatų nustatymais ir terminais (išlaikymas, ISO, fokusavimas, diafragma). Susirinkusieji mokėsi teisingos kompozicijos pagrindų, fotografijos taisyklių (trečdalių, tinkamų kampų), susipažino su 5 pagrindiniais fotografijos tipais: portreto, reportažo, makro, pastatų, peizažo. Tuomet perėjo prie nuotraukų perkėlimo iš fotoaparato, jų peržiūros ir demonstravimo, siuntimo, publikavimo, įrašymo į USB atmintuką subtilybių. Nemažai laiko buvo skirta nuotraukų redagavimo programos „Picasa“ panaudojimo galimybėms aptarti. Vėliau laukė praktiniai skaitmeninių vaizdų redagavimo šia programa darbai.
Dalyviai tikina, jog po šių mokymų jie ne tik gavo naudingų žinių ir praktinės nuotraukų redagavimo, atvirukų ir manipuliacijų kūrimo patirties, bet ir patys savarankiškai ėmėsi plačiau domėtis skaitmenine fotografija, tobulinti įgytus įgūdžius: „pradėjau laisvalaikiu kurti atvirukus, sveikinimus, įvairius vaizdelius“, „ėmiau redaguoti nuotraukas draugams programomis, kuriomis mokėmės dirbti“ – patirtimi dalinosi skaitmeninių vaizdų kūrimo ir redagavimo užsiėmus lankę panevėžiečiai.
Minėtas užsiėmimas – tai viena projekto „3D: Domėkis. Dalyvauk. Dalinkis“, finansuoto „Bibliotekos pažangai 2“ lėšomis, veiklų.
Nuotraukos I. Lašinytės ir V. Dubauskaitės