Pradedantiems verslą – palankus finansavimas iš grįžusių lėšų
Labai mažos, mažos įmonės ir fiziniai asmenys, pradedantys verslą, netrukus galės palankesnėmis nei rinkos sąlygomis gauti paskolas verslo pradžiai iš „Verslumo skatinimo fondo 2014–2020“. Numatoma, kad gaunantys lengvatines paskolas galės pasinaudoti ir garantijomis už suteiktas paskolas, o tam bus naudojamos jau grįžusios Verslumo skatinimo fondo (VSF) paskolų lėšos.
„Šios lėšos turėtų būti didžiulis palengvinimas žmonėms, turintiems idėjų, norintiems sukurti sau darbo vietą, bet stokojantiems pinigų verslo pradžiai. Apie tokias galimybes būtina informuoti kuo plačiau, ypač regionuose, kur mažam verslui yra itin daug erdvės“, – sako finansų ministrė Rasa Budbergytė. Pasak ministrės, be fondo suteikiamų garantijų tik pradedančioms veiklą įmonėms būtų sudėtingiau gauti finansavimą.
Naujai finansų inžinerijos priemonei „Garantijos pradedantiesiems verslą“ skirta 8,3 mln. eurų į VSF grįžusių lėšų. „Tai yra konkretus pavyzdys, kaip veikia finansų inžinerijos priemonės. Vienas iš pagrindinių jų privalumų – tęstinumas, nes paskolintos ar investuotos finansinėms priemonėms skirtos ES lėšos sugrįžta, tampa nacionalinėmis ir yra toliau investuojamos. Taip sukuriami ilgalaikiai finansavimo instrumentai, kurie dar ne kartą pagelbės pradedantiesiems verslą“, – komentuoja R. Budbergytė.
Nuo 2010 metų atsiradusia galimybe pasinaudoti VSF lengvatinėmis paskolomis verslo idėjoms įgyvendinti pasinaudojo beveik 1300 smulkiojo ir vidutinio verslo atstovų, kuriems suteiktų lengvatinių paskolų bendra vertė siekia 19 mln. eurų. Būtent šių paskolų grįžusios lėšos ir bus naudojamos teikiant garantijas paskoloms, gautoms iš „Verslumo skatinimo fondo 2014–2020“. Iki 80 proc. intensyvumo garantijos leis tokiu įnašu sumažinti turimą paskolos užstatą.
Tikimasi, kad sudarytos sąlygos gauti ne tik lengvatines paskolas, bet ir garantijas joms, paskatins dar daugiau Lietuvos žmonių pradėti savo verslą bei kurti naujas darbo vietas.
Finansų ministerijos duomenimis, gavusieji lengvatines paskolas, finansuojamas 2007-2013 m. ES struktūrinių fondų lėšomis, sukūrė beveik 3600 naujų darbo vietų, t.y. vidutiniškai 1 paskolos gavėjas sukūrė 2 naujas darbo vietas. Daugiausia darbo vietų sukurta Vilniaus ir Kauno apskrityje – net po 30 proc., Klaipėdos apskrityje – 7 proc., 30 proc. darbo vietų sukurta kitose apskrityse pasiskirstant apytiksliai po 3 proc. visų sukurtų darbo vietų.
Aktyviausiai fondo paskolomis naudojosi jaunimas iki 29 metų, jiems išduotos paskolos sudaro 37 proc. visų VSF suteiktų paskolų. Galimybėmis sau susikurti darbo vietą naudojosi ir vyresni nei 50 metų (8 proc.), taip pat bedarbiai (2,2 proc.).
Finansų ministerijos, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei UAB „Investicijos ir verslo garantijos“ (INVEGA) sutartimi Verslumo skatinimo fondo valdytojo funkcijas atlieka INVEGA.