Neregistruota kaimo turizmo sodyba, nelegalus darbas, neapskaitytos pajamos. Visa tai – mini projekto „Vasaros sezonas“ rezultatai
Tauragės apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Tauragės AVMI) informuoja, kad vasarą, akyliau stebėdami sezoninį verslą Tauragės apskrityje, Mokesčių inspekcijos specialistai nustatė ir neregistruotos veikos, ir nelegalaus darbo, ir neapskaitytų pajamų atvejų. Iš viso Tauragės AVMI darbuotojai, vykdydami mini projektą „Vasaros sezonas“, įvairiais būdais bendravo su 46 mokesčių mokėtojais, dalyvaujančiais sezoniniame vasaros versle.
„Kadangi vasaros laikotarpiu aktyviau veiklą vykdo sezoniniai verslininkai – pokylių salių ir sodybų nuomotojai, maisto tiekėjai, fotografai, muzikantai, renginių vedėjai, vasaros pramogų organizatoriai, tad jau antra vasara Tauragės apskrityje vykdėme mini projektą „Vasaros sezonas“. Šiemet daugiau dėmesio skyrėme tiems, kurie veiklą vykdo galimai jos neregistravę ar deklaruoja labai mažas pajamas“,- pasakoja Tauragės AVMI viršininkė Laimutė Mačernienė, teigdama, kad vasaros sezonas abiems pusėms – ir verslui, ir VMI – davė vaisių: stebėtose kaimo turizmo sodybose pajamos iš nuomos šiemet didėjo 30-57 procentais. Vienoje iš sodybų pajamos iš nuomos padidėjo net 58 kartus. „O tai – ir daugiau sumokėtų mokesčių į valstybės biudžetą“,- sakė Tauragės AVMI viršininkė.
Didėjo ne tik pokylių salių ir sodybų nuomotojų pajamos. Daugiau pajamų gavo ir maisto tiekėjai. Daugumos jų pajamos, lyginant šių ir pernykščių metų tuos pačius laikotarpius, didėjo 20 procentų, tačiau yra ir įmonių „rekordininkių“, kurių pajamos po VMI darbuotojų vizitų padidėjo 70-88 procentais.
Vizituodami vasaros pramogų organizavimo vietas prie vandens telkinių, vienoje jų Tauragės AVMI darbuotojai nustatė ir nelegalaus darbo atvejį. Patikrinimo metu užkandžius poilsiautojams pardavinėjo neįdarbintas jaunuolis, o kasos aparate buvo nustatytas ir keliasdešimties eurų grynųjų pinigų perteklius. Dėl nelegalaus darbo atvejo įmonės savininkės likimą sprendžia teismas.
Kaip teigia Tauragės AVMI viršininkė Laimutė Mačernienė verslininkai, su kuriais Mokesčių inspekcijos darbuotojai bendravo pernykštę vasarą, šiemet padarė didžiulę pažangą – sodybose nebeliko „tuščių“ savaitgalių, kai neužsakomos paslaugos, maisto tiekėjai „atrado“ maršrutus ir už apskrities ribų, tvarkingai vedama įmonių apskaita. „Geranoriškas abipusis bendradarbiavimas padeda ir mums, ir verslui ieškoti bendrų sąlyčio taškų siekiant abiems pusėms priimtinų rezultatų“,- pasakoja L. Mačernienė
Tauragės AVMI darbuotojai mini projekto „Vasaros sezonas“ metu šiemet bendravo ir su muzikantais, fotografais, renginių vedėjais. Į Mokesčių inspekcijos akiratį pakliuvę muzikantai, fotografai, kurie veiklą vykdė jos neregistravę, nebuvo baudžiami. Jiems pokalbių metu buvo paaiškinta, kaip veiklą reikia registruoti, kokie yra legalūs veiklos vykdymo būdai.
„Suprasdami, kad jau pirmieji verslo žingsniai turi būti skaidrūs, šiemet dėmesio skyrėme pradedančiųjų ir savo paslaugas už atlygį jau siūlančių fotografų veiklai. Stebėdami virtualioje erdvėje skelbimus, Tauragės AVMI darbuotojai nustatė 7 fotografus, siūlančius vestuvių, krikštynų, asmeninių fotosesijų fotografavimo paslaugas, tačiau neregistravusius veiklos. Su jais susisiekėme, ir po pokalbių legaliai fotografavimo paslaugas siūlančių Tauragės apskrities gyventojų skaičius padidėjo 7 fotografais“,- pasakoja L.Mačernienė, akcentuodama, kad Mokesčių inspekcijos tikslas – ne nubausti, o norinčiam tapti verslininku padėti veiklą įregistruoti. Kaip pavyzdį Tauragės AVMI viršininkė pateikė atvejį, kai analizuodami įmonių pateikiamus duomenis Tauragės AVMI darbuotojai nustatė neregistruotą kaimo turizmo sodybą. Jos savininkas sodybą nuomojo įvairiems pobūviams, teikė nakvynės paslaugas. Po vizito sodybos savininkas registravo veiklą, deklaravo pajamas, sumokėjo beveik 500 eurų nuslėptų mokesčių ir teigė, kad dabar jau galėsiąs pakelėje pasikabinti ir iškabą – padaugės klientų.
Tauragės AVMI primena, kad gyventojai, nežinantys, kokiu būdu registruoti vykdomą veiklą, tai sužinoti gali paskambinę į Mokesčių informacijos centrą telefonu 1882 (+370 5 255 3190) arba užsukę į artimiausią VMI aptarnavimo skyrių – specialistai patars ir papasakos, kokius mokesčius reiktų mokėti pasirinkus vieną ar kitą veiklos vykdymo būdą.