R.Budbergytė: valstybės rūpestis šeima ir vaikais – per kompleksinę paramą
Finansų ministrė Rasa Budbergytė šiandien Lietuvos moterų profesinės sąjungos „Solidarumas“ prašymu susitiko su šios profsąjungos atstovais aptarti kiek ir kaip valstybė gerbia ir rūpinasi šeimomis ir vaikais.
Pasak finansų ministrės Rasos Budbergytės, 2016 m. visoms su vaikų auginimu susijusioms išmokoms Lietuvos valstybė skyrė beveik 144 mln. eurų, neskaitant dar 50 mln., kurių neteko šalies biudžetas dėl taikomo papildomo 120 eurų NPD už kiekvieną auginamą vaiką.
2017 m. biudžete, lyginant su praėjusiais metais išmokos už vaikus padidės dar 23 mln. eurų, neskaitant papildomų 74 mln. eurų, kurių neteks biudžetas dėl taikomo papildomo NPD už vaikus. Pats NPD kitąmet išaugs nuo 120 iki 200 eurų už kiekvieną auginamą vaiką. Paprastai kalbant, šeima, kuri augina 1 vaiką per metus savo šeimos biudžetą papildys iki 144 eurų, auginant 2 vaikus – iki 288 eurų, auginant 3 vaikus – iki 432 eurų.
„Taip, nors 2017 m. planuojami skirti 241 mln. eurų tiesiogiai vaikams ar su jais susijusioms išlaidoms pinigai yra nemaži, tačiau akivaizdu, kad vis tiek ir jų nepakanka visiems poreikiams patenkinti. Aš esu už tai, kad ir ateityje vaikų ir šeimos gerovės užtikrinimui Lietuvoje išmokos palaipsniui didėtų, o kartu būtų kuriama visavertė aplinka leidžianti auginti vaikus. Ji turėtų apimti ir tikslinę tiesioginę piniginę pagalbą, ir paramą šeimai per mokestines lengvatas, ir per lankstesnius darbo santykius, ir dar daugelį kitų gyvenimo aspektų. Čia pravartu prisiminti ir naująjį darbo kodeksą, kuris pavyzdžiui tėvams jau numato individualaus darbo grafiko ar nuotolinio t.y. darbo namuose galimybę“, – teigia finansų ministrė Rasa Budbergytė.
Pokalbyje finansų ministrė atkreipė dėmesį į tai, kad nors Lietuva tikrai nėra turtingiausia Europos Sąjungos valstybė, tačiau pavyzdžiui, pagal „Business insider“, analizę, šiemet mūsų šalis pripažinta pačia dosniausia Europos valstybe, kurioje tėvai gauna daugiausia apmokamų tėvystės atostogų.
Šiuo metu Lietuvoje mamos gauna 18 savaičių, o tėčiai 4 savaites 100 proc. mokamų atostogų, vėliau tėvai tarpusavyje gali pasidalinti dar 156 papildomas savaites atostogų. Tėvai gali nuspręsti, ar jie pageidauja negrįžti į darbą 1 metus ir už tai gauti 100 proc. savo vidutinio atlyginimo dydžio išmokas, ar nedirbti, kol vaikui sueis 2 metai ir gauti 70 proc. pirmaisiais ir 40 proc. antraisiais metais. Auginti vaiką, išsaugant darbo vietą, galima ir 3 metus, tačiau už paskutiniuosius, valstybė išmokų nebemoka. Nėštumo ir gimdymo metu už 126 dienas valstybė mamai kompensuoja 100 proc. darbo užmokesčio, tėvui (kai išeinama 30 d. tėvystės atostogų) visiškai kompensuojamas darbo užmokestis jeigu jis neviršija 2 VDU t.y. 1424 eurų (nuo 2017 m. – 1496 eurų).