Legendinis „Anapilis“ perduotas Palangos kurorto muziejui
Restauruota istorinė kurorto vila „Anapilis“ penktadienį vykusio iškilmingo renginio metu perduota Palangos kurorto muziejui. Palangiškius ir kurorto svečius užeiti pakvietusiame muziejuje pristatyta ir pirmoji paroda – „Vila Anapilis. 118 metų istorija“.
Šioje parodoje dėmesys skirtas ne tik seniesiems vilos savininkams, „Anapilio“ istorijai, bet ir čia veikusiam muzikos klubui. Muzikos klubo dvasią „Anapilyje“ vėl atgaivino ir penktadienio vakarą čia skambėjęs koncertas „Vytautas Kernagis gyvai“.
Lankytojų „Anapilis“ lauks ir antradienį – muziejaus durys bus atviros nuo 10 val. iki 15 val.
Šventiniame renginyje, skirtame vilos „Anapilis“ perdavimui Palangos kurorto muziejui, be kitų svečių, dalyvavo kultūros viceministras Romas Jarockis, Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė, Lietuvos dailės muziejaus direktorius Romualdas Budrys, Palangos miesto savivaldybės svečiai iš Vokietijos – miesto-partnerio Bergeno Riugeno saloje bei Oldenburgo vadovai bei kiti garbūs svečiai.
Susirinkusiuosius pirmiausiai pasveikino kurorto meras Šarūnas Vaitkus, šiltų žodžių Palangai, didžiulį dėmesį skiriančiai kultūros paveldo objektų atgaivinimui, R. Jarockis, D. Varnaitė, negailėjo UAB „Pamario restauratorius“ vadovas Aldas Kliukas. Vilą pašventino Palangos klebonas Marius Venskus.
Palangos kurorto muziejus per dvejus metus jau sukaupė apie 3,5 tūkst. eksponatų. Tarp jų yra ir itin vertingų bei unikalių daiktų. „Anapilyje“ įsikūrusiame Palangos kurorto muziejuje bus pasakojama Palangos istorija, planuojama pristatyti ir senas kino juostas, susijusias su Palanga.
Vilos „Anapilis“, kurioje ir įsikūrė muziejus, restauracijos darbai pradėti 2014 m. pabaigoje. Kad atkurtų tikrąjį „Anapilio“ veidą, specialistai turėjo pasitelkti netgi senuosius atvirukus bei nuotraukas, kuriuose užfiksuotas šis pastatas. Po išsamių tyrimų, buvo nustatytos autentiškos „Anapilio“ interjero detalės, senasis pastato išplanavimas, vilos sienų spalva. Remiantis specialistų išvadomis ir buvo atkuriamas tikrasis „Anapilio“ veidas.
„Anapilį“ restauravusios UAB „Pamario restauratorius“ specialistai ne tik atnaujino pastato išorę (pakeitė stogo dangą, atkūrė balkonus, atstatė po karo nuo pastato dingusį medinį bokštelį, pagal poreikį pakeitė arba restauravo vilos langus bei duris), bet ir apšiltino pastatą iš vidaus, iš medinės į gelžbetoninę pakeitė rūsio perdangą.
Garsioji vila pritaikyta ir šiandienos poreikiams – atnaujinti bei pagal poreikį naujai įrengti sanitariniai mazgai, neįgaliųjų patogumui įrengtas liftas iš rūsio į antrą aukštą, siekiant užtikrinti priešgaisrinius reikalavimus, įrengta ir papildoma evakuacinė laiptinė, taip pat – nauja sraigtinė laiptinė iš pastato antrojo aukšto į bokštelį. Pastatas pritaikytas šildyti dujomis.
Restauruojant vilą buvo rasti ir senųjų vėjo vargonų fragmentai – kadaise čia įrengti vėjo vargonai „gaudydavo“ vėją bei pastate skleisdavo įvairius garsus. Vėjo vargonus restauratoriams pavyko atkurti – jie įrengti pastato stogo kupolinėje dalyje.
Medinės vilos restauracija truko pusantrų metų, lėšos skirtos Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo šaltinio bei Palangos miesto savivaldybės biudžeto. Iš viso „Anapilio“ restauracija atsiėjo 874 tūkst. eurų. Vilos restauracijos techninį projektą parengė UAB „Šiltas namas“, restauracijos darbus atliko UAB „Pamario restauratorius“.