Europos paveldo diena paminėta keliaujant po Radviliškio rajoną
Tradicinės Europos paveldo dienos paminėtos keliaujant po Radviliškio rajoną, susitinkant su rajone veikiančiomis bendruomenėmis. Tai puikiai atitinka šių metų Europos paveldo dienų temą – „Kultūros paveldas ir bendruomenės“.
Po Radviliškio rajoną keliavo nemažas būrys Trečiojo amžiaus universiteto klausytojų. Drauge su bendruomenių atstovais jie klausėsi paskaitos apie paveldą ir bendruomenių vaidmenį, apžiūrėjo rajono paveldo objektus.
Kaip bendruomenių veikla gali prisidėti prie paveldo objektų išsaugojimo, keliautojai sužinojo stabtelėję Pakiršinio dvare, kuriame įsikūręs Radviliškio rajono savivaldybės etninės kultūros ir amatų centras. Nuolat lankytojus priimantis dvaras – pavyzdys, kaip paveldo objektas tarnauja žmonėms. Čia kelionės dalyviai klausėsi parskaitos apie rajone esančius paveldo objektus. Apie juuos papasakojo Savivaldybės administracijos Paveldosaugos skyriaus vedėjas Vytautas Simelis.
Pasak jo, Radviliškio rajone į Kultūros vertybių registrą yra įtraukti 45 archeologijos objektai, 32 statinių kompleksai, 20 statinių, penkios įvykių vietos, devyni mitologijos objektai, aštuonios laidojimo vietos, 24 monumentai ir 111 neveikiančių kapinių. Rajone yra keturi piliakalniai su gyvenviete, vienas piliakalnis su priešpiliu, trys piliakalniai, 10 pilkapynų, 11 kapinynų – senovės laidojimo vietų, kuriose aptinkama archeologinių radinių, trys pilkapiai, septynios senovės gyvenvietės, vieną dvarvietė, viena senojo miesto vieta (Šeduvos miesto centrinė dalis), keturi senkapiai, viena urbanistinė vietovę (Šeduvos miestas). Ne visi objektai, kurie yra įtraukti į Kultūros vertybių registrą, yra išlikę, nes netvarkomi, neprižiūrimi ar bešeimininkiai pastatai greitai griūna, tačiau yra ir gerų pavyzdžių, kai apgriuvę pastatai yra atstatomi ir pritaikomi kultūros reikmėms. Puikus pavyzdys – Burbiškio dvaras, kurį paskutinio dvaro savininko sūnus padovanojo Radviliškio rajonui su sąlyga, kad atkurtas dvaras bus naudojamas kultūros reikmėms.
Su išvykos dalyviais susitikęs Šiaulių universiteto docentas, daktaras Jonas Jasaitis pasakojo apie kultūros paveldą ir bendruomenes, kaimo išlikimo viziją ir ką gali padaryti bendruomenės, kad išliktų paveldas. Paveldo objektais besidominčius radviliškiečius pasveikino Radviliškio rajono savivaldybės mero pavaduotojas Kazimieras Augulis. Jis pasidžiaugė žingeidžiais senjorais ir aktyviomis bendruomenėmis, kurios įvairiais būdas prisideda prie kultūros paveldo objektų išsaugojimo.
Po paskaitų, susipažinę su paveldo situacija Radviliškio rajone, išvykos dalyviai aplankė du mitologinius akmenis prie Valatkonių, vadinamus Angelo ir Velnio vardais. Juos prižiūri Baisogalos priestočio Imantų bendruomenė. Išvykos dalyvius lydėjęs bendruomenės pirmininkas Rimantas Vaitkevičius papasakojo apie šiuos akmenis sklindančias legendas.
Pasak Paveldosaugos skyriaus vedėjo V. Simelio, būtina, kad prie kultūros paveldo apsaugos prisidėtų bendruomenės. „Būtent bendruomenės betarpiškai naudojasi ir naudosis kultūros paveldu, jį saugos ir puoselės, perduos ateities kartoms. Stipri ir sąmoninga bendruomenė yra būtina norint užtikrinti kultūros paveldo tausojimą, pasipriešinti tiems plėtros projektams, kurie žaloja kultūros paveldo autentiškumą“, – sakė jis.