Piliakalnių tvarkymo talkose užsimezga gražios ir prasmingos draugystės
Spalio 1 d., šeštadienį, vyko Ritinės piliakalnio tvarkymo talka. Joje dalyvavo Lūšės, Ritinės ir kitų, aplinkinių kaimų gyventojai, Mažeikių Rotary klubo Liberta narės su šeimomis, Mažeikių rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė paminklotvarkai Rūta Končiutė-Mačiulienė.
Po darbų talkininkai buvo supažindinti su Ritinės istorija. Lūšės bendruomenės pirmininkė Jadvyga Jogminienė, drauge su vietos jaunimu, surinko medžiagą apie piliakalnį, dvarą, kaimą ir kūrybingai visa tai pristatė saviškiams bei svečiams. Susirinkusiuosius aplankė ir vietinė žiniuonė, pasakojusi įdomias istorijas, legendas, vaišinusi savo pagamintais skanėstais. Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos auklėtinis Ignas Videika visus linksmino savo atliekamomis saksofono melodijomis bei išraiškingomis žemaitiškomis dainomis. Gražia iniciatyva džiaugėsi ir talkininkus aplankę Dautarų dvaro savininkai Gražina ir Antanas Juknevičiai.
Lūšės bendruomenė, Rotary klubas Liberta ir Židikų seniūnija tokią talką organizuoja nebe pirmą kartą. Piliakalnio valymo darbai pradėti šių metų pavasarį. Pasak Rotary klubo Liberta narių, Gražinos Garalienės ir Dalios Poliakaitės, viskas prasidėjo nuo praėjusiais metais vykusio pokalbio su Dautarų dvaro savininke Gražina Juknevičiene, kuri ir pasiūlė tvarkyti piliakalnius. Praėjusių metų rudenį Rotary klubo Liberta narės, kartu su G. Juknevičiene ir R. Končiute-Mačiuliene, apžiūrėjo Židikų seniūnijoje esančius piliakalnius, įvertino jų būklę, aptarė bei suplanavo darbus. Į šią prasmingą veiklą rotarietės įtraukė ir savo šeimų narius: vyrus, vaikus, anūkus. Ritinės piliakalnio tvarkymas – ne vienintelė paveldosauginė šio klubo moterų veikla. Artimiausiu metu ruošiamasi bendram Savivaldybės, Rotary klubo Liberta, Mažeikių politechnikos mokyklos ir UAB „Datera“ projektui – informacinių stendų prie Daubarių ir Ritinės piliakalnių pagaminimui ir įrengimui. Aptariami ir kiti bendri projektai.
Prasmingas Lietuvos Respublikos Seimo nutarimas 2017-uosius paskelbti piliakalnių metais vis garsiau primena ir ryškiau ženklina kelią, kuriuo šimtmečius ėjo lietuvių gentis. Telkiamės ten, kur ji kilo, tvirtėjo ir išaugo. Kiekvienas supiltas piliakalnis, suneštas po saują, kepurę ir prijuostę, šiandien yra dalelė tautos, jos kūno dalis. Žemė, ir pats mažiausias grumstelis, susieja žmones su vietomis, per amžius saugo atmintį.
Be galo smagu matyti kaip piliakalnių tvarkymas suvienija bendruomenes. Ir ne tik vietos bendruomenes. Piliakalnis suartino Leckavos bendruomenę su Mažeikių turistų klubu, Reivyčių seniūnija, Valstybės sienos apsaugos tarnybos darbuotojais. Piliakalnio dėka susidraugavo Lūšės bendruomenė ir Rotary klubas Liberta. Dapšių piliakalnį tvarkyti planuoja Ukrinų bendruomenė ir Ruzgų pagrindinė mokykla. Džiaugiuosi, kad piliakalnių tvarkymu rūpinasi seniūnijos, vietos bendruomenės, visuomeninės organizacijos, o svarbiausia, talkose matau šeimas – nuo mažo vaikučio iki senelio, matau mokyklinio amžiaus vaikus, kuriems tokie užsiėmimai ypač augina ir stiprina meilę savam kraštui“, – dalijasi įspūdžiais Savivaldybės vyr. specialistė paminklotvarkai R. Končiutė-Mačiulienė.
Piliakalnio teritorijos išvalymas, pasak paminklotvarkininkės, dar nėra darbų pabaiga. Jų dar laukia labai daug. Išvalius nuo piliakalnių vėjovartas, menkaverčius medžius ir krūmus, reikia įrengti informacinius stendus, laiptus, suoliukus ir t. t. Specialistė kviečia visus norinčius prisidėti prie piliakalnių tvarkymo: darbais, lėšomis, idėjomis.
„Tikiu, kad mes, mažeikiškiai, bendromis jėgomis Piliakalnių metams pasiruošime tinkamai. Ne dėl to, kad galėtume didžiuotis, kokie mes šaunūs, o dėl to, kad patys galėtume džiaugtis, kad patiems būtų malonu grožėtis nuo piliakalnių atsiveriančiais nuostabiausiais vaizdais, kad labiau pažintume savo kraštą, jo istoriją, kad labiau mylėtume ir puoselėtume vietą, kurioje gyvename“, – sako R. Končiutė-Mačiulienė.