Rudenį stebima antroji erkių suaktyvėjimo banga
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Panevėžio departamento (toliau – Panevėžio departamentas) specialistai primena, kad ne tik pavasarį, kai bunda gamta, bet ir rudenį stebimas erkių aktyvumo periodas.
Šiais metais erkių platinamų ligų užregistruota daugiau
Panevėžio departamento duomenimis, š. m. sausio – rugsėjo mėn. Panevėžio regione buvo užregistruoti 58 erkinio encefalito (toliau – EE) ir 167 Laimo ligos atvejai, kai 2015 metais per tą patį laikotarpį atitinkamai 19 ir 138. Per 9 š. m. mėnesius didžiausias sergamumas erkių platinamomis ligomis buvo stebimas Panevėžio mieste, mažiausiai sergančiųjų užregistruota Pasvalio rajone.
Erkės aktyvios dieną ir naktį
Didžiausios rizikos laikotarpis yra tada, kai erkių aktyvumo pikas sutampa su žmogaus veikla, lankantis vietovėse, kuriose paplitusios erkės. Erkių aktyvumo sezono metu nėra „saugaus“ laiko, nes erkės aktyvios tiek šviesiu paros metu, tiek naktį.
Vienintelė ir efektyvi priemonė, padedanti išvengti erkinio encefalito yra skiepai
Skiepai nuo EE yra neatlyginami iš valstybės biudžeto, imunoprofilaktikos kainą ir apmokėjimo tvarką nustato skiepijimus atliekanti įstaiga. Vakcinavimo schemos yra dvi: įprastinė ir pagreitinta. Žmogus tampa pilnai apsaugotas nuo EE, praėjus 2 savaitėms nuo antrosios dozės suleidimo (tiek taikant įprastinę, tiek pagreitintą vakcinacijos schemą). Atkreipiame dėmesį, kad EE vakcinomis galima skiepyti vyresnius nei 1 metų vaikus. Jaunesnio amžiaus vaikai skiepijami tik išimtiniais atvejais, esant realiai grėsmei užsikrėsti. EE vakcinos gali būti skiriamos nėščiosioms ar žindyvėms, tik įvertinus vakcinacijos naudą ir galimą riziką.
Nuo Laimo ligos skiepų nėra
Siekiant išvengti erkių platinamų ligų, būtina naudoti veiksmingas asmenines apsaugos priemones nuo erkių įkandimų:
- Dėvėti tinkamus drabužius ir aulinius batus, lankantis erkių užkrėstose vietose. Kelnių klešnes ir megztinius bei jų rankoves surišti arba sukišti į batus ar kojines, juosmenį;
- Veiksminga drabužius apdoroti cheminiais repelentais (erkes atbaidančiomis priemonėmis);
- Iš karto grįžus iš gamtos apžiūrėti visą kūną ir dėvėtus drabužius;
- Prisisiurbusią erkę kaip galima greičiau pašalinti nuo kūno pincetu ar kitomis priemonėmis, stengiantis ją suimti kuo arčiau straubliuko, o įsisiurbimo vietą dezinfekuoti;
- Reguliariai tikrinti naminių gyvūnėlių, kurie lankosi erkių užkrėstose vietose, kailį. Priešingu atveju tokie gyvūnai gali prisidėti prie erkių išnešiojimo gretimuose soduose ir apylinkėse.