Knygos „Skulptorius Bernardas Bučas“ sutiktuvės
Panevėžio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos muziejuje Puziniškyje spalio 18 d. vyko Saulutės Genovaitės Markauskaitės parengtos knygos „Skulptorius Bernardas Bučas“ pristatymas. Į renginį iš Kauno atvyko knygos autorė ir garbingos viešnios – B. Bučo žmona Ona Bučienė-Obrikat su dukromis Aušra Bučaite-Dabrišiene ir Rasa Bučaite-Karaškiene.
S. G. Markauskaitė pasakojo, kaip gimė sumanymas parašyti knygą apie kraštietį skulptorių B. Bučą, dėkojo Panevėžio rajono savivaldybei už paramą išleidžiant knygą. Autorė auditorijai įdomiai pateikė skulptoriaus biografiją: B. Bučas gimė 1903 m. Naurašiliuose (Panevėžio r.), 1926 m. baigė Panevėžio gimnaziją. Piešimą jam dėstė žinomas skulptorius Juozas Zikaras. Kaip neturtingų tėvų vaiką jį globojo ir išsilavinimą suteikė G. Petkevičaitė-Bitė. Po studijų Romoje ir Briuselyje, atlikęs karinę tarnybą, nuo 1932 m. B. Bučas įsikūrė Panevėžyje ir čia dirbo kaip laisvas menininkas. 1936 m. Paryžiuje susituokė su Salomėja Nėrimi. Vėliau menininkų šeima gyveno Kaune, čia B. Bučas 1979 m. mirė.
Knygos autorė sakė, kad skulptorius savo darbus kūrė tik iškilioms asmenybėms bei svarbiems įvykiams pažymėti. Tai – Karalius Mindaugas, Vytautas Didysis, Antanas Smetona, Liudvika ir Stanislovas Didžiuliai, Juozas Tumas-Vaižgantas, Gabrielė Petkevičaitė-Bitė ir kt.
Knygoje pateikiamos pagrindinių kūrinių iliustracijos su aprašymais. Iš asmeninių archyvų medžiagos bei prisiminimų sužinome, kaip būsimasis skulptorius skynėsi kelią į meno pasaulį. Knygoje publikuojami neskelbti asmeniniai laiškai, pokalbiai ir likimo vingiai po S. Nėries mirties. Knyga išsami: ją sudaro 432 puslapiai, daugiau nei 300 spalvotų bei nespalvotų nuotraukų.
Renginyje dalyvavęs Panevėžio rajono savivaldybės mero pavaduotojas Antanas Pocius akcentavo viso gyvenimo mokymosi svarbą, knygos autorei linkėjo kūrybinės sėkmės.
Puziniškio muziejaus darbuotoja Irena Lesvinčiūnienė priminė, kad 1926 m. rugsėjo 3 d. Puziniškyje Gabrielė Petkevičaitė-Bitė pradėjo kursus suaugusiesiems, rūpinosi mokymo organizavimu, klasės bei inventoriaus paruošimu. Rašytoja dėstė lietuvių kalbą, istoriją, higieną. Istorijos pamokose ji teikė mokiniams ir visuomenės mokslo žinių – apie socialinius visuomenės santykius.
Renginyje dalyvavo ir Panevėžio rajono Trečiojo amžiaus universiteto Gustonių ir Smilgių fakultetų studentai. Renginio viešnia rajono švietimo centro metodininkė Lina Šachova pristatė Trečiojo amžiaus universiteto veiklas, kurios tęsia Gabrielės Petkevičaitės-Bitės tikslus padėti kiekvienam atskleisti savo kūrybines jėgas ir jas puoselėti.