Skaitmeninės fotografijos pradžiamokslis visuomenės sveikatos biuro darbuotojams
Turbūt dažnam pasitaiko susidurti su nemalonia situacija – nors ir turime gerą fotoaparatą, nemokame išnaudoti visų jo galimybių: nepavyksta padaryti įdomesnių kadrų, kuriais džiaugtumėmės, nuotraukos išeina tai geriau, tai blogiau.
Panevėžio miesto savivaldybės viešoji biblioteka, atsižvelgusi į Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro darbuotojų poreikį išmokti efektyviai pasinaudoti fotoaparato bei skaitmeninių vaizdų kūrimo ir redagavimo programų teikiamomis galimybėmis, rugpjūčio 24 – rugsėjo 14 dienomis suorganizavo nemokamus išvažiuojamuosius mokymus biuro patalpose.
Kursus pradedantiesiems tema – „Fotografija ir skaitmeninių vaizdų redagavimas“ vedė bibliotekos darbuotojos Miglė Nasevičienė ir Vika Dubauskaitė, padėjusios suvokti fotoaparatų nustatymus ir veikimo principus, aplinkybes, įtakojančias daromus kadrus bei lavinti fotografavimo (kompozicijos, apšvietimo), skaitmeninių vaizdų redagavimo programų valdymo įgūdžius.
Bibliotekos darbuotojų parengta 4 dienų kursų programa ir užduotys buvo orientuotos ne tik į teorinių žinių suteikimą ir gilinimą, bet ir praktinių gebėjimų ugdymą. Mokymų dalyviai ne tik klausė paskaitas, bet ir dalyvavo kūrybiniuose užsiėmimuose, diskutavo. Per visą kursų eigą buvo koncentruojamasi ties tuo, ką reikia daryti, kad nuotraukos gautųsi tokios, kokių norime.
Pirmųjų dviejų užsiėmimų metu, Visuomenės sveikatos biuro darbuotojai, padedami M. Nasevičienės, sužinojo apie vizualinės komunikacijos ir atvaizdų vaidmenį, naudojimą, socialinę medią, trumpai apžvelgė fotografijos istoriją. Tuomet susipažino su fototechnika (fotoaparatais, objektyvais ir kitais pagalbiniais priedais), fotoaparatų nustatymais ir terminais (išlaikymas, ISO, fokusavimas, diafragma). Susirinkusieji taip pat mokėsi teisingos kompozicijos pagrindų, fotografijos taisyklių (trečdalių, tinkamų kampų), susipažino su 5 pagrindiniais fotografijos tipais: portreto, reportažo, makro, pastatų, peizažo. Išsiaiškinus mokymų dalyvių poreikius bei interesus, dėmesys skirtas fotografavimo praktikai. Dalyviams ypač naudingi buvo anksčiau fotografuotų nuotraukų aptarimai, kurių metu visi kartu stengėsi įžvelgti padarytas klaidas, siūlė būdus joms taisyti.
Sekančiose dviejose paskaitose dalyviai kartu su V. Dubauskaite gilinosi ir išmėgino nuotraukų perkėlimo iš fotoaparato, jų peržiūros ir demonstravimo, siuntimo, publikavimo, įrašymo į USB atmintuką subtilybes. Nemažai laiko buvo skirta nuotraukų redagavimo programos „Picasa“ panaudojimo galimybėms aptarti. Vėliau laukė praktiniai skaitmeninių vaizdų redagavimo šia programa darbai.
Užsiėmus lankę dalyviai tikina, jog po šių mokymų jie ne tik gavo naudingų žinių, bet ir įgijo praktinės nuotraukų redagavimo, vaizdų kūrimo patirties, patys savarankiškai ėmėsi plačiau domėtis skaitmenine fotografija, tobulinti įgytus įgūdžius. Po praktiškų kursų lydėję atsiliepimai, jog fotoaparatas tapo ne tik darbinės veiklos, kasdienybės akimirkų įamžinimo priemone, bet ir įdomių idėjų realizavimo įrankiu. Tad manome, jog mūsų siekiamas rezultatas – suteiktos bazinės fotografijos ir nuotraukų redagavimo žinios – įvykdytas.
Minėti mokymai užsiėmimai – tai papildoma Panevėžio miesto savivaldybės viešosios bibliotekos projekto „3D: Domėkis. Dalyvauk. Dalinkis“, finansuoto „Bibliotekos pažangai 2“ lėšomis, veikla.